Turecká centrálna banka vo štvrtok znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu aj napriek tomu, že krajina zápasí s vysokou infláciou. Ekonómovia takéto rozhodnutie očakávali v reakcii na ničivé zemetrasenia, ktoré zasiahli Turecko aj susednú Sýriu.
Turecký opačný úrokový smer
Menový výbor tureckej centrálnej banky na svojom zasadnutí vo februári 2023 znížil kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 8,5 percenta. Prerušil tak prestávku v znižovaní sadzieb, aby uvoľnil finančné podmienky v reakcii na prírodnú katastrofu.
Išlo o prvé zníženie úrokových sadzieb od vlaňajšieho novembra.
Centrálne banky na celom svete pritom zvyšujú úrokové sadzby, aby bojovali s infláciou vo svojich krajinách, ale turecká centrálna banka v období medzi augustom a novembrom 2022 znížila svoju referenčnú sadzbu o 5 percentuálnych bodov na 9 percent. Odvtedy až do februárového zasadnutia ponechala sadzby nezmenené.
Zemetrasenie by ekonomiku ovplyvniť nemalo
Ale 6. februára zasiahlo časti Turecka a Sýrie ničivé zemetrasenie, ktoré si len v Turecku vyžiadalo viac ako 43-tisíc obetí a zničilo 164-tisíc budov. Ide o najhoršiu prírodnú katastrofu v modernej histórii krajiny.
Centrálna banka sa pritom domnieva, že zemetrasenie v strednodobom horizonte neovplyvní tureckú ekonomiku.
„Vplyv zemetrasenia na výrobu, spotrebu, zamestnanosť a očakávania sa podrobne analyzuje,“ uviedla banka vo vyhlásení. „Hoci sa očakáva, že zemetrasenie v najbližšom období ovplyvní hospodársku aktivitu, predpokladá sa, že v strednodobom časovom horizonte nebude mať trvalý vplyv na výkonnosť tureckej ekonomiky.“
Zníženie úrokových sadzieb je v súlade s neortodoxnými ekonomickými názormi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý tvrdí, že vysoké náklady na pôžičky spôsobujú vysokú infláciu, aj keď podľa tradičných ekonomických teórií je to naopak a zvyšovanie úrokových sadzieb pomáha skrotiť infláciu.