Turecká centrálna banka sa rozhodla zakázať kryptomeny pri platbách, pretože to podľa jej názoru sprevádza vysoké riziko. Banka uviedla, že trhová hodnota kryptomeny je nestabilná a transakcie neodvolateľné, okrem toho sa kryptomeny využívajú aj pri nelegálnych obchodoch. 

„Má sa za to, že ich používanie pri platbách môže spôsobiť nezvratné straty pre strany transakcií kvôli uvedeným faktorom. Zahŕňajú aj prvky, ktoré môžu narušiť dôveru v metódy a nástroje, ktoré sa v súčasnosti pri platbách používajú," stojí vo vyhlásení. Banka tiež upozornila, že tieto aktíva okrem iných bezpečnostných rizík nepodliehajú žiadnym regulačným a kontrolným mechanizmom ani centrálnemu regulačnému orgánu.

Bitcoin
Neprehliadnite

Kryptoburza Coinbase má podľa Wall Street hodnotu desiatok miliárd dolárov

V nových predpisoch, ktoré nadobudnú účinnosť 30. apríla, preto centrálna banka zakázala používať kryptomeny a ďalšie kryptoaktiva k nákupom tovaru a služieb. Minulý týždeň turecké úrady požiadali obchodné platformy o poskytnutie informácií o používateľoch, upozornila agentúra Reuters.
Objem obchodovania s kryptomenami v Turecku sa v období od začiatku februára do 24. marca vyšplhal na 218 miliárd tureckých lír, zatiaľ čo v rovnakom období vlani to bolo zhruba sedem miliárd lír. Výrazný vzostup zaznamenal v niekoľkých dňoch po marcovom odvolaní šéfa tureckej centrálnej banky, ktoré viedlo k oslabeniu tureckej líry až o 15 percent.

Kryptomeny sa čoraz viac využívajú ako investičné aktívum, k nákupu tovaru a služieb sa však zatiaľ príliš nepoužívajú. Spoločnosť Royal Motor sa tento týždeň stala prvým podnikom v Turecku, ktorý platby v kryptomenách začal prijímať. Firma v Turecku predáva luxusné automobily Rolls-Royce a Lotus. Cena Bitcoin sa tento týždeň vyšplhala na rekord a priblížila sa hranici 65-tisíc dolárov. Dnes však zostúpila pod 61-tisíc dolárov.

Bitcoin
Neprehliadnite

Cena kryptomeny bitcoin sa priblížila k rekordnému maximu

Kryptomeny sa stretávajú s kritikou a kontrolami regulátorov po celom svete. Stále častejšie sa tiež hovorí o tom, že by vlády mohli začať podnikať kroky proti ich používaniu. Rad významných činiteľov, vrátane americkej ministerky financií Janet Yellenová a šéfky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeovej, už vyjadrili obavy v súvislosti s používaním kryptomien k praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a ďalším nezákonným aktivitám.

Agentúra Reuters minulý mesiac s odvolaním na svoje zdroje uviedla, že India chystá zákon zakazujúci kryptomeny. Ak by v krajine niekto obchodoval s kryptomenami alebo taký digitálny majetok vlastnil, dostal by podľa zákona pokutu. Z veľkých ekonomík už zakázala ťažbu a obchodovanie s kryptomenami Čína. Peking ale za vlastníctvo kryptomien netrestá.