Postup Ankary tak v sýrskej občianskej vojne otvoril nový front a zdôraznil rozpory medzi Tureckom a Spojenými štátmi - členmi Severoatlantickej aliancie. Arabsko-kurdské milície varovali, že operácia posilní teroristickú organizáciu Islamský štát (IS).
Pozícia Moskvy ohľadom vyriešenie sýrskej krízy je nemenná a je založená na zachovaní sýrskej územnej integrity a rešpektovaní zvrchovanosti krajiny, uviedla ruská diplomacia.
K dianiu v oblasti sa vyjadril aj Franc Klincevič, prvý podpredseda branného výboru ruskej Rady federácie, teda hornej parlamentnej komory. Moskva bude podľa neho v OSN požadovať, aby Turecko akciu zastavilo.
„Nie je to len Sýria, kto bude požadovať zastavenie tej operácie. Rusko jej požiadavku podporí a poskytne Sýrii diplomatickú pomoc,“ povedal F. Klincevič agentúre RIA Novosti.
Ruské ministerstvo obrany tiež oznámilo, že z oblasti Afrin, ktorá sa stala terčom vojenského zásahu, stiahlo svojich vojenských pozorovateľov.
Súčasná ofenzíva sa začala v piatok, keď Turecko zo svojho územia spustilo ostreľovanie Afrínu. V ostreľovaní armáda pokračovala v sobotu ráno a následne oznámila, že zasiahla pozície kurdskej Strany demokratickej únie (PYD), jej ozbrojenej zložky YPG a Strany kurdských pracujúcich (PKK).
Podľa hovorcu milícií YPG v oblasti zasiahli turecké lietadlá mesto Afrín a niekoľko ďalších dedín. Nálety zranili niekoľko ľudí, ich presný počet ale nezverejnili.
Miestni obyvatelia sa opevnili vo svojich domovoch alebo sa schovali do úkrytov. K stretom medzi tureckými jednotkami a kurdskými bojovníkmi vraj aktuálne nedochádza, objavili sa len menšie potýčky v okrajových častiach regiónu.
Turecko operáciu bráni s tým, že letectvo zasiahlo 95 percent cieľov a že terčom útokov boli len teroristi. Ako uviedol šéf tureckej diplomacie Mevlut Cavusoglu, Ankara o vývoji v Afrin informovala všetkých hráčov zapojených do diania v Sýrii.
Sýrska vláda následne zaslala písomné vyhlásenie. Turecko podľa ministra očakáva, že jeho spojenci nebudú podporovať teroristické organizácie.
V reakcii na dianie v Afríne vyzvala v spoločnom vyhlásení skupina prominentných akademikov lídrov Ruska, Spojených štátov a Iránu, aby Turecku v útokoch na YPG zabránili.
Tureckú ofenzívu v Afríne akademici označili za „evidentný prejav agresie v regióne, kde je mier a ktorého riadenie nasleduje demokratické princípy“.
Spojené štáty majú morálnu povinnosť postaviť sa za kurdský ľud, ktorý výrazne pomohol v boji proti IS, pokračovali akademici. Vyhlásenie podpísal napríklad politický aktivista a spisovateľ Noam Chomsky.