Chýbajúca turbína, ktorá podľa Moskvy viedla k obmedzeniu kapacity plynovodu Nord Stream 1, uviazla v Nemecku. Rusko doposiaľ neposkytlo povolenie na jej prepravu späť do krajiny. Turbína bola pôvodne na generálnej oprave v Kanade.
Nemecko sa obávalo porušenia sakncií
Podľa jedného zo zdrojov agentúry Reuters turbínu 17. júla dopravila z Kanady do nemeckého Kolína nad Rýnom logistická spoločnosť Challenge Group. Zdroje tiež uviedli, že teraz nie je jasné, kedy sa zariadenie bude môcť vrátiť do Ruska. Dodali, že by to mohlo trvať ešte dni, alebo dokonca týždne.
Preprava turbíny do Nemecka sa uskutočnila po týždňoch konzultácií medzi nemeckou a kanadskou vládou ohľadom toho, či by takýto krok znamenal porušenie sankcií, ktoré Západ uvalil na Rusko.
Rusko využíva zemný plyn ako politickú zbraň
Rusko v júni s odvolaním sa na chýbajúcu turbínu obmedzilo kapacitu plynovodu Nord Stream 1 o 60 percent. Od 11. júla sa dodávky plynovodom Nord Stream 1 zastavili v rámci pravidelnej údržby, ktorá sa dnes skončila. Panovali obavy, že Rusko po skončení odstávky prevádzku plynovodu neobnoví. Dodávky sa však opäť začali, plynovod ale naďalej pracuje s obmedzenou kapacitou.
Nemecko odmieta tvrdenia Ruska, že chýbajúca turbína je dôvodom na obmedzenie kapacity a viní Moskvu z využívania dodávok plynu ako politickej zbrane. Rusko tvrdí, že turbína je dôležitá pre bezpečnú prevádzku plynovodu. Takisto uvádza, že od nemeckej spoločnosti Siemens Energy, ktorá mala opravu turbíny na starosti, stále nedostala potrebnú dokumentáciu na opätovnú inštaláciu tohto zariadenia.
EÚ je skeptická voči obnoveniu dodávok plynu
Jeden zo zdrojov Reuters upozornil, že Moskva naopak neposkytla dokumenty potrebné na dovoz turbíny do Ruska, vrátane podrobností o tom, kam by mala byť presne dopravená a cez ktorú colnú stanicu. „Za normálnych okolností je pre nás údržba turbín rutinnou záležitosťoi," uviedla spoločnosť Siemens Energy. „Prirodzene chceme dopraviť túto turbínu na miesto jej prevádzky čo najrýchlejšie. Čas, ktorý to zaberie, však nie je výlučne v našej moci," dodala.
Kremeľ dnes uviedol, že všetky problémy okolo dodávok ruského plynu do Európy spôsobili západné sankcie a že Rusko zostáva nevyhnutnou súčasťou európskej energetickej bezpečnosti. Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň upozornil, že nie je jasné, v akom stave bude turbína po oprave v Kanade vrátená, čo prispieva k neistote ohľadom plného spustenia plynovodu.
Technické problémy sú zámienkou
„Chvíľami má človek pocit, že Rusko si ju už nechce zobrať späť," povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. „To znamená, že zámienka s technickými problémami má v skutočnosti politické pozadie," dodal. Upozornil, že nemecká vláda je v úzkom kontakte s firmou Siemens Energy a že vydá vyhlásenie, len čo turbína dorazí do Ruska a bude odovzdaná Gazpromu.