Kvalitné pracovné miesta sa tvoria v procese zdokonaľovania ľudskej práce. Druhá vláda Roberta Fica, ktorá „vyšperkovala“ svoje programové vyhlásenie aj touto vetou, vzbudzuje nádej, že k problému nezamestnanosti nebude pristupovať ako kedysi komunisti v Číne. A desať bagristov nevymení za sto chlapov s lopatami len preto, aby sa jej predseda mohol na tlačovkách chváliť ružovou štatistikou o klesajúcom počte ľudí bez práce.
No podľa všetkého chcú slovenskí socialisti dosiahnuť oboje – pomôcť zdokonaľovaniu technologickej úrovne firiem a zároveň do nich umiestniť pár tisíc nezamestnaných. Nie z vlastného – na nákup strojov má ísť z eurofondov 225 miliónov eur, na dotácie, z ktorých budú firmy novým zamestnancom platiť časť mzdy, ďalších sedemdesiat. Chuti označiť tento zámer, ktorý čaká na posvätenie z Bruselu, za tunel desaťročia, bráni dnes len jedno: chýbajú výkresy, podľa ktorých sa bude stavať.
Prístup „dostaneš milióny na mašiny, ak prijmeš do roboty nového človeka“ nie je zlý pre riziko opakovania prvého pokusu spred pár rokov, keď do firiem blízkych Smeru išli z eurofondov milióny eur bez toho, aby to závratne pohlo zamestnanosťou v regióne.
Zlá je celá filozofia. Znevýhodňuje firmy, ktorým sa z dotácie neujde, pretože nesplnia nejakú nezmyselnú byrokratickú požiadavku. Alebo nezaplatia „vybavovačom“ províziu, aby sa na príslušných miestach za projekt prihovorili. Dotácie na pracovné miesta pre ľudí do 29 rokov zase majú poriadne ďaleko od odstraňovania problému v zárodku. Riešiť malé pracovné skúsenosti desať rokov po maturite je ako liečiť sa z opice konzumáciou údeného bôčika až po prepitej noci.
Fakt, že Smer presunul na tieto projekty peniaze z operačných programov Vzdelávanie a Informatizácia spoločnosti, je priznaním, že podobne ako pravičiari nedokáže tieto peniaze čerpať dostatočne rýchlo a efektívne. No hlavne dôkazom, že pri riadení krajiny uprednostňuje krátkodobé ciele pred tými, ktorých výsledky sa prejavia až po magickom štvorročnom cykle. Firmy plačú, že školy produkujú v praxi nepoužiteľných absolventov, podnikateľom stúpa tlak pri kontakte s verejnou a štátnou správou, kde papier a korupční úradníci ešte stále vládnu nad internetom. Takmer tristo miliónov eur mohla vláda investovať do škôl a do elektronizácie verejných služieb. Za predpokladu zapojenia rozumu a minimalizácie kradnutia by sa to pozitívne prejavilo aj na zamestnanosti. Namiesto toho chce tieto peniaze prejesť.
Prečo o tom TREND píše už teraz, skôr než udrú prvé schvaľovacie pečiatky? Práve preto. Príklady Grécka či Španielska ukazujú, že štrukturálne problémy ako nezamestnanosť a nevýkonná ekonomika sa veľkými projektmi a pracovnými miestami dotovanými peniazmi z Bruselu neriešia. Ale len odsúvajú na neskôr.
Článok bol zverejnený v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 26/2012
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.