Proces chudnutia je náročný. Väčšina ľudí, ktorí výrazne schudli, neskôr pribrali naspäť. Nová štúdia objasňuje, prečo je udržanie si hmotnosti po schudnutí problematické.
Takzvaný „jojo efekt“ je známy fenomén, ktorý opisuje opätovné priberanie po redukcii hmotnosti. Existuje viacero teórií vysvetľujúcich tento jav. Jednou z nich je zníženie metabolickej aktivity v dôsledku nízkeho kalorického príjmu. Nový výskum vedcov z ETH Zürich vo Švajčiarsku prináša molekulárne vysvetlenie tohto problému.
Štúdia, publikovaná v prestížnom časopise Nature, ukazuje, že tukové bunky si po obezite vytvárajú dlhodobú pamäť. Je výsledkom epigenetických zmien, teda zmien vo fungovaní génov na základe životného štýlu a prostredia.
Keď človek priberie, jeho tukové bunky získavajú špecifické epigenetické značky, ktoré môžu pretrvávať aj po strate hmotnosti. Tieto zmeny narúšajú normálne fungovanie buniek, ktoré si aj po chudnutí zachovávajú spôsob ukladania tukov a reakcií na stravovacie zmeny typické pre obezitu, informuje euronews.com.
Vedci analyzovali vzorky tukového tkaniva od pacientov, ktorí podstúpili operácie, ako je žalúdočný bypass alebo zmenšenie žalúdka. Výsledky ukázali, že tukové bunky u týchto pacientov sa aj po dvoch rokoch po operácii správali podobne ako v čase ich obezity.
Pri chudnutí netreba ani tak uberať, skôr do jedálnička pridať týchto 10 potravín
Podobný experiment uskutočnili na myšiach. Najprv ich kŕmili vysokotučnou diétou a následne im zmenili stravu na štandardnú, aby dosiahli úbytok hmotnosti. Zistili, že obezita vyvolala v tukových bunkách špecifické zmeny, ktoré pretrvávali aj po schudnutí. Tieto zmeny fungovali ako pamäť predchádzajúceho stavu obezity.
Keď vedci zaviedli vysokotučnú stravu, myši s týmito epigenetickými zmenami priberali rýchlejšie a jednoduchšie sa znovu stali obéznymi.
Výskum zatiaľ nezodpovedal otázku, ako dlho táto bunková pamäť pretrváva. Podľa spoluautorky štúdie Laury Hinteovej majú tukové bunky životnosť približne desať rokov, kým ich telo nahradí novými.