Keďže sa druhá najväčšia svetová ekonomika ochladzuje a čelí zvýšeným rizikám, v dôsledku prehlbujúcej sa obchodnej vojny so Spojenými štátmi, čínski výrobcovia ocele pravdepodobne pocítia ešte viac bolesti, ak Peking nezavedie nové stimuly, tvrdia obchodníci a analytici.

Spolu s poklesom cien ocele sa čínskym firmám, ktoré sa podieľajú zhruba 50 percentami na jej globálnej produkcii, zvyšujú náklady. Jedným z dôvodom je aj boj so smogom. Výroba ocele v Číne dosiahla v októbri rekordných 82,55 milióna ton. Ale ceny a marže sa odvtedy znížili a dopyt zoslabol, keďže chladné počasie spomaľuje stavebné odvetvie.

Vysoké marže v minulosti spôsobené silným dopytom a napätou ponukou, boli z dlhodobého hľadiska neudržateľné, zhodli sa analytici, podľa ktorých je súčasný pokles cien ocele začiatok trendu. Výrobcovia ocele v Číne sa od roku 2016 tešili zo ziskov, keď sa ceny zdvojnásobili, pretože budovanie infraštruktúry viedlo k nárastu dopytu.

A dodávky na trhy sa sprísnili, pretože vláda sa v rámci boja proti znečisteniu rozhodla zatvoriť zastarané továrne produkujúce nadmerné emisie. Peking v roku 2017 zníži výrobnú kapacitu oceliarní o 140 miliónov ton, čo predstavovalo približne 17 percent celkovej produkcie v minulom roku.

Ziskové marže tak v decembri 2017 stúpli na rekordnú hodnotu 1706 jüanov (216,41 eur) za tonu. V tomto roku zostali vysoké a tlačili výrobcov k zvýšeniu produkcie. Ale tento mesiac začal dopyt klesať a výrobcom sa začala v skladoch hromadiť nadbytočná oceľ, čo sa ešte zhoršilo s nástupom zimy.

Navyše, Čína dovolila regiónom stanoviť vlastné obmedzenia pre výrobcov na základe úrovne emisií v daných oblastiach. Cena čínskych armatúr pre stavebníctvo klesla o 21 percent na 3496 CNY za tonu v pondelok zo sedemročného maxima, ktoré dosiahla v auguste. A klesla aj produkcia. Miera využitia výrobnej kapacity čínskych oceliarní sa minulý týždeň znížila na 67,5 percenta.