A. Tsipras v televíznom prejave vyhlásil, že občania majú dostať príležitosť sa znovu vyjadriť k ďalšiemu smerovaniu krajiny. Zadĺžené Grécko, ktorému eurozóna tento týždeň schválila nový záchranný program, tak tento rok čaká už druhé predčasné hlasovanie.

Odstupujúci ľavicový premiér, ktorý sa dostal na čelo vlády po volebnom víťazstve v januári, vo štvrtok priznal, že sa mu nepodarilo dosiahnuť ciele, ani dohodu s medzinárodnými veriteľmi, ktorú si jeho strana vytýčila.

Zároveň však povedal, že to bolo to najlepšie, čo sa dalo vo vyjednávaní dosiahnuť. Novú trojročnú dohodu o záchrannom programe bude podľa neho potrebné dodržať. Jej konečným cieľom je nezávislosť krajiny od veriteľov.

A. Tsipras v živom televíznom prenose vyhlásil, že hranice mandátu získaného v januári boli teraz prekročené. Voliči vraj musia posúdiť, či je súčasná dohoda dostatočná na to, aby krajinu vyviedla zo závislosti od vonkajšej pomoci previazanej tvrdými ekonomickými reformami.

Po dohode o záchrannom programe má grécke obyvateľstvo podľa A. Tsiprasa teraz rozhodnúť, ktorý z politikov dokáže čo najlepšie vyjednať zníženie obrovských gréckych dlhov a urobiť v krajine hlboké reformy.

„Som hrdý na boj, ktorý som viedol. Európa už nie je taká istá ako predtým. Moje svedomie je čisté,“ povedal svojim spoluobčanom z televíznych obrazoviek.

O premiérovej demisii sa hovorilo dlhšie

A. Tsipras v podstate stratil vládnu väčšinu po tom, čo sa proti nemu postavilo konzervatívne jadro jeho ľavicovej strany Syriza. Išlo o reakciu na dohodu o novom záchrannom programe pre Grécko, ktorého súčasťou sú tvrdé úsporné opatrenia.

Rozhodnutie o demisii sa očakávalo každým dňom po tom, čo ministri financií eurozóny a nemeckí poslanci schválili spustenie záchranného programu pre zadlžené Grécko. Na jeho základe krajina počas troch rokov dostane až 86 miliárd eur.

Grécke médiá o predčasnom hlasovaní špekulovali už niekoľko dní v súvislosti so zúriacim vnútrostraníckym bojom v Syrize pre prijatie nového medzinárodného záchranného programu pre Grécko. Program núti krajinu k zvyšovaniu daní a znižovaniu výdavkov najmä v dôchodkovom systéme, čo rezolútne odmieta veľká časť vládnych poslancov.

Napriek odporu koaličných Nezávislých Grékov sa Tsiprasovej vláde podarilo presadiť požadované reformy. Avšak len s pomocou hlasov opozície, čo bolo podľa gréckych médií dlhodobo neúnosné. Premiérovi tak nezostáva, než sa vzbúrencov vo vlastnej strane zbaviť tým, že už ich nezaradí na volebnú kandidátku a že nacionalistov vymení za nových koaličných partnerov. Tých by mal hľadať medzi proeurópskymi stredovými stranami. Ak teda nezíska nadpolovičnú väčšinu v parlamente.

A. Tsiprasovi sa podarilo udržať si slušnú popularitu, hoci bola jeho vláda donútená napriek pôvodnej bojovnej rétorike podrobiť sa požiadavkám medzinárodných veriteľov. To mu dáva nádej na opätovné víťazstvo vo voľbách a teda aj na udržanie kresla premiéra.