Dôkazy, že koronavírusový variant omikron spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia covid-19, sa pravdepodobne podpíšu pod spomalenie predaja vakcín. Bohatšie štáty totiž začali obmedzovať ich nákup, napísala agentúra Bloomberg.
Chudobnejšie krajiny platia za vakcíny menej
Predaj vakcín vrátane čínskej a indickej sa tento rok zvýši na približne 85 miliárd dolárov, čo je o 28 percent menej, keď sa odhadovalo, že farmaceutické spoločnosti predajú vakcíny za 118 miliárd. K prehodnoteniu celkovej sumy došlo aj preto, že chudobnejšie krajiny, ktoré sa napokon rozhodli pre nákup vakcín, za ne zaplatia menej.
Variant omikron má vyššiu infekčnosť ako predchádzajúce varianty koronavírusu SARS-Cov-2, ale ochorenie, ktoré spôsobuje, má menej závažný priebeh. Tým pádom dochádza k menšiemu počtu hospitalizácií a úmrtí ako napríklad pri predchádzajúcom variante delta, ktorého dominanciu omikron ukončil v priebehu niekoľkých týždňov.
Pandémia sa ešte neskončila
Napriek opakovaným varovaniam odborníkov v oblasti zdravotníctva, že globálna koronavírusová kríza ešte nie je zažehnaná, je pravdepodobné, že optimizmus ohľadom ústupu pandémie obmedzí apetít bohatých štátov nakupovať vakcíny.
Dopyt po vakcínach stále rastie a jeho hybnou silou budú najmä programy posilňovacej dávky v krajinách s vyššími príjmami, uvádza spoločnosť Afinity, že tržby farmaceutických spoločností tento rok porastú 66 miliárd približne o 30 percent.
AstraZeneca zarobí najmenej
Moderna pravdepodobne tento rok zaznamená tržby vo výške 26 miliárd dolárov, zatiaľ čo americko-nemecký Pfizer/BioNTech môže počítať s tržbami 43 miliárd dolárov. Spoločnosť AstraZeneca utŕži za vakcíny okolo 4,3 miliardy dolárov.