Tržby v odvetví slovenského chemického a farmaceutického priemyslu dosiahli za tri štvrťroky toho roku 10,148 miliardy eur. Medziročne klesli o 6,7 percenta. V samotnom treťom kvartáli zaznamenalo odvetvie tržby na úrovni 3,673 miliardy eur.
Aj v tomto prípade to oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka predstavuje zníženie, a to o tri percentá. Ako ďalej informoval Zväz chemického a farmaceutického priemyslu, uvedené výsledky spôsobila vysoká inflácia, rasty cien vstupov, pokles pridanej hodnoty ale aj pretrvávajúce medzinárodné napätie.
Tržby klesajú, zamestnanci si polepšili
„Pokles tržieb za samotný tretí štvrťrok je zaznamenaný takmer v každom odvetví chemického a farmaceutického priemyslu. Ako jediné rástlo o 12 percent iba odvetvie ropných produktov. Z pododvetvia chemických výrobkov, len mydlá, pracie a čistiace prostriedky dosiahli tržby o 23 percent vyššie v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Naproti tomu plasty v primárnej podobe klesli medziročne na 51 percent a umelé vlákna dokonca na 41percent úrovne za vlaňajšok,“ skonštatoval prezident zväzu Roman Karlubík.
Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v treťom kvartáli 2023 znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba tri percentá zamestnancov. Celkovo v tomto odvetví pracuje na Slovensku 38 520 zamestnancov.
Priemerná mesačná mzda pracovníkov chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer šesť percent na 1 943 eur. Najvýraznejšie v pododvetví plasty v primárnej forme. Zamestnanci tohto odvetvia si oproti roku 2022 polepšili o 35 percent. V iných odvetviach priemyslu bol zaznamenaný nárast od šesť až do 14 percent.
Rok 2024 plný problémov
„Za tretí štvrťrok zároveň klesla pridaná hodnota, medziročne o 13 percent. Z hľadiska dlhodobej konkurencieschopnosti ide o nezdravý vysoký nárast miezd a pokles pridanej hodnoty. Aj nastávajúci rok 2024 bude pre podniky náročný. Bude poznačený nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov, neistotou na trhu, geopolitickou neistotou ohľadne konfliktov na Ukrajine a v Gaze, či dumpingovými cenami produktov hlavne z Číny," zhodnotil Karlubík.
K tomu sa podľa neho pridávajú aj domáce problémy s konsolidáciou verejných financií, obmedzeniami s nedostatočnými zdrojmi, klesajúcou úrovňou spotreby či rastom cien energií.