Spojenci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa ticho pripravujú návrhy, ktoré by mohli narušiť nezávislosť centrálnej banky Fed, ak by bol Trump tento rok opäť zvolený za prezidenta. S odvolaním sa na svoje zdroje to napísal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Medzi Trumpovými poradcami sa pritom podľa denníka prehlbujú spory o to, ako razantne napadnúť právomoci Fedu.
Malá skupina spojencov bývalého prezidenta podľa WSJ vytvorila asi desaťstránkový dokument, ktorý načrtáva víziu politiky centrálnej banky. Skupina tvrdí, že Fed by mal s Trumpom konzultovať rozhodnutie o úrokových sadzbách a Trump by mal mať právomoc odvolať Jeroma Powella z funkcie šéfa centrálnej banky pred koncom jeho funkčného obdobia, čo je v roku 2026.
Trump si v roku 2017 Powella vybral, aby viedol centrálnu banku, ale čoskoro sa obrátil proti nemu. Tento rok vo februári vyhlásil, že ak bude zvolený za prezidenta, Powella znovu nevymenuje. Myslí si tiež, že Fed pod Powellovým vedením zníži úrokové sadzby, aby zlepšil vyhliadky na znovuzvolenie Joea Bidena. Nižšie sadzby totiž prospievajú firmám, pretože im znižujú náklady na úvery, a v konečnom dôsledku tak pomáhajú ekonomike ako celku.
WSJ upozorňuje, že nedokáže zistiť, či si bývalý prezident tieto zákulisné snahy uvedomuje alebo ich dokonca podporuje. Niektorí ľudia blízki týmto diskusiám si však myslia, že Trump s týmito plánmi súhlasí. Trump už s poradcami o prípadných kandidátoch na šéfa Fedu neformálne hovoril. Niektorých sa aj pýtal, či by mali o túto prácu záujem, píše WSJ. Trumpova kampaň agentúre Reuters na žiadosť o podrobnosti bezprostredne neodpovedala.
Centrálne banky sú v demokratických krajinách nezávislé inštitúcie, ktoré určujú menovú politiku, a majú tak zásadný vplyv na hospodárstvo. Základný úrok v USA je od vlaňajška v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najviac od roku 2001. Ekonómovia donedávna očakávali, že Fed začne čoskoro úroky znižovať, opätovný vyšší rast inflácie ale tento predpoklad podľa väčšiny z nich posúva až na koniec roka.