Víťazstvo Donalda Trumpa môže byť politickým prínosom pre maďarského premiéra Viktora Orbána, ale pre maďarskú ekonomiku je zlou správou. Dôvodom sú možné clá pre európsky automobilový sektor.

Forint je slabý a výsledok v USA ho poslal na úrovne z roku 2022, keď centrálna banka v Budapešti núdzovo zvýšila sadzby. Niektorí analytici upozorňujú, že by to mohla byť len predzvesť väčších pádov, ak Trump splní svoje predvolebné sľuby o zvýšení ciel na dovoz z Číny a Európy. Pre veľkú otvorenosť maďarskej ekonomiky, prepojenú s európskym automobilovým sektorom, by sa forint mohol dostať pod nový tlak.

Orbánova vláda pre slabú ekonomiku opakovane vyvíjala tlak na centrálnu banku, aby prudko znížila úrokové sadzby. Niektorí investori sa obávajú, že tlak politikov pred voľbami v roku 2026 zasiahne forint a podporí infláciu. Tá minulý rok prekročila 25 percent a bola najvyššia v celej Európskej únii.

Brusel už vyhodnocuje vplyv Trumpovej politiky na európsky blok ako celok a na krajiny, ktoré budú pravdepodobne najviac zasiahnuté. Patria k nim významní výrobcovia automobilov. Krajiny strednej Európy posielajú 20 až 30 percent exportu do Nemecka, ktoré bude pravdepodobne viac ovplyvnené americkými clami ako ostatní členovia eurozóny.

Ďalšie dôležité správy

KK72 archív Königswinter - Na archívnej snímke z 20. mája 2022 guvernér nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel. Guvernér nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel je presvedčený, že súčasný nepriaznivý stav nemeckej ekonomiky je iba dočasným javom, napriek tomu, že najnovšie ekonomické ukazovatele poukazujú na niečo iné. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 20.05.2022, Nordrhein-Westfalen, Königswinter: Joachim Nagel, Präsident der Deutschen Bundesbank, beantwortet während einer Pressekonferenz am Rande des Tr
Neprehliadnite

Trumpove avizované clá by mohli Nemecko stáť jedno percento HDP