Sľuby prezidenta USA Donalda Trumpa sprísniť imigračné pravidlá a zaviesť masové deportácie ešte neboli zrealizované, no už teraz znepokojujú podniky, zamestnancov a celé odvetvia naprieč Spojenými štátmi. Zakladateľ chicagskej spoločnosti Third Coast Hospitality Group Sam Sanchez, pôsobiaci v oblasti reštauračného biznisu spozoroval dôsledky počas nedávnej návštevy chicagskej štvrte Little Village, známej ako „Mexiko Stredozápadu“. „Niektoré miestne reštaurácie mi povedali, že zaznamenali pokles tržieb až o 50 percent,“ uviedol. „Ľudia sa momentálne boja chodiť po uliciach. Je tu veľa strachu… veľa strachu.“
Podľa S. Sancheza, ktorý je členom Americkej obchodnej imigračnej koalície (ABIC), strach zamestnancov z deportácie môže viesť k tomu, že budú váhať, či chodiť do práce, čo ohrozí podniky. „Reštaurácie sa zatvoria, ak nebudú mať zamestnancov. A to je len jedno odvetvie – milióny ľudí, ktorí sú tu bez dokladov, sú zamestnaní naprieč rôznymi sektormi,“ varoval.
Podľa odhadov Globálneho migračného centra na Kalifornskej univerzite v Davise (GMC) žije v USA približne 10,5 milióna migrantov nelegálne, z toho 8,5 milióna pracuje. Odborníci podľa CNN upozorňujú, že masové deportácie by mohli vážne ovplyvniť pracovný trh a americkú ekonomiku, najmä v odvetviach ako poľnohospodárstvo, pohostinstvo, stavebníctvo či zdravotníctvo.
Migranti, ktorých Európa víta. Bez nich by poľnohospodárstvo neprežilo
„Zníženie počtu pracovníkov v čase, keď tieto sektory potrebujú viac pracovnej sily a už teraz majú problémy s obsadzovaním pozícií, jasne spôsobí spomalenie,“ uviedol ekonóm a riaditeľ GMC Giovanni Peri. „Sektory sa zmenšia, niektoré firmy zatvoria, iné spomalia, čo bude mať ďalšie domino efekty na ekonomický rast a veľkosť ekonomiky.“
Deportácie by mohli znížiť počet pracovníkov na farmách až o polovicu, čo by spôsobilo masívne plytvanie potravinami a ohrozilo potravinovú bezpečnosť krajiny, upozorňuje generálny riaditeľ organizácie Farmworker Justice Ron Estrada.
„Farmári sú na frontovej línii nášho systému potravinárstva,“ uviedol R. Estrada a dodal, že 85 percent zahraničných pracovníkov na farmách prišlo do USA pred viac ako 10 rokmi. Riešením by podľa neho bolo poskytnutie občianstva týmto pracovníkom, keďže súčasný imigračný systém neumožňuje farmárom získať zelené karty. Aj keď existujú dočasné farmárske víza H-2A, tie nie je možné poskytnúť celoročným zahraničným pracovníkom.