Obchodníci s diamantmi varujú, že priemysel, ktorého hodnota je 82 miliárd dolárov, sa prakticky zastavil kvôli clám amerického prezidenta Donalda Trumpa a globálnej obchodnej vojne. Dodávky cez centrum obchodovania s drahokamami v Antverpách sú teraz asi na sedmine obvyklej úrovne. Neisté vyhliadky odvetvia majú negatívny vplyv na obchodníkov s kameňmi, ale tiež na rozsiahly indický sektor zameraný na leštenie diamantov.
Na diamanty sa v súčasnosti vzťahuje základné desaťpercentné clo, ale môžu na ne dopadnúť tiež odložené takzvané recipročné tarify podľa krajiny pôvodu. Mnoho nerastov ako zlato a meď pritom bolo z týchto ciel vylúčených. Spojené štáty sú najväčším svetovým konzumentom diamantov. Na celosvetovom dopyte sa podieľajú asi polovicou. Všetky diamanty dováža, pretože nemajú žiadne domáce diamantové bane.
Podľa riaditeľky organizácie zastupujúcej diamantový priemysel v Belgicku Antwerp World Diamond Centre Karen Rentmeestersová nedáva zmysel, aby diamanty boli zahrnuté do amerických ciel, a prirovnala súčasný zmätok vo vysoko globalizovanom sektore k časom pandémie choroby covid-19.
Diamantový priemysel sa snaží spamätať z niekoľkých ťažkých rokov, keď spotrebiteľský dopyt zasiahla pandémia a konkurencia laboratórne vyrobených diamantov. Najtvrdší nerast cestuje mnohokrát po celom svete, kým skončí u zákazníka - medzi producentskými krajinami ako Botswana, obchodnými centrami ako Dubaj a leštiacimi strediskami v Indii. Jedinou časťou dodávateľského reťazca, ktorá je v USA, je certifikačný proces. Najväčšia certifikačná agentúra na svete Gemological Institute of America (GIA) sídli v Kalifornii a má 3 200 zamestnancov. Súčasný postup, keď diamanty putujú do USA a späť kvôli certifikácii, je v ohrození.
Prevádzkový riaditeľ GIA Pritésh Patel uviedol, že kvôli clám firma posilňuje svoje služby v zámorí, má celkovo osem medzinárodných kancelárií. Dodal, že GIA skúma, či diamanty privezené do USA čisto pre certifikáty môžu získať výnimku z ciel.
Globálna obchodná vojna podľa analytikov pravdepodobne zasiahne celkový dopyt po diamantoch, ktorý pomaly začal ožívať po niekoľkých ťažkých rokoch, a spôsobí veľké narušenie v obchodnom reťazci. Výrazný vplyv bude mať najmä na Indiu, ktorej rozsiahly leštiaci priemysel spracováva viac ako 90 percent všetkých diamantov.
Hotové diamanty sú považované za "pôvodné" v krajine, v ktorej sú leštené. Indický mnohomiliardový vývoz diamantov tak zrejme zasiahne dovozné clo 27 percent, ktoré USA navrhli na indický tovar, ak sa teda Indii nepodarí dojednať dohodu, aby sa poplatkom vyhla.
Pre globálny dopyt po diamantoch je tiež problematická neistota, povedal nezávislý diamantový analytik Paul Zimnicky. Keď sú ľudia neistí, váhajú s nákupmi a investíciami, čo podľa neho bude mať vplyv najmä na dopyt po luxusnom tovare, ako sú diamanty.
Ďalšie dôležité správy
