„Máme dobrý dôvod sa domnievať, že ide o falošnú nomináciu,“ povedal NRK v utorok šéf Nobelovho výboru Olav Njölstad. Nespresnil ale, prečo mal výbor toto podozrenie. „Prípad bol odovzdaný polícii, ktorá ho prešetruje,“ dodal.

Len pre dôveryhodných

Na Nobelovu cenu za mier bolo tento rok nominovaných 329 kandidátov, z čoho 217 tvoria jednotlivci a 112 organizácie. To je druhé najvyššie číslo v histórii.

Právo nominovať kandidátov majú len vybraní jedinci s dôveryhodným postavením v spoločnosti, ako napríklad členovia vlád, poslanci parlamentov, predstavitelia Medzinárodného súdneho dvora a Stáleho rozhodcovského súdu, akademici či laureáti Nobelovej ceny z predchádzajúcich rokov.

Navrhnúť osobnosť alebo organizáciu, ktorá by si zaslúžila získať tento rok Nobelovu cenu mieru, bolo možné do konca januára. Po vypršaní lehoty smú svojich kandidátov pridať ešte členovia Nobelovho výboru na svojej prvej schôdzke. Tá sa podľa NRK konala 26. februára.

Prísne strážené tajomstvo

Držiteľ ocenenia bude vyhlásený začiatkom októbra a cenu prevezme 10. decembra v nórskej metropole Oslo. Práve tam tiež smerovali návrhy.

Mená nominovaných sú prísne stráženým tajomstvom, môžu ich ale odhaliť tí, ktorí kandidátov navrhli. Podľa skorších správ D. Trumpa na Nobelovu cenu za mier navrhol bližšie nespresnený Američan.

Za „presadzovanie mieru prostredníctvom ideológie sily“ bol D. Trump nominovaný na Nobelovu cenu za mier istým americkým občanom už v minulom roku. Podľa šéfa Nobelovho výboru Njölstada je možné, že aj vtedy bola nominácia falošná.