Zvolený americký prezident Donald Trump vyzval Najvyšší súd Spojených štátov na pozastavenie zákona, ktorý by viedol k zákazu sociálnej siete zameranej na tvorbu krátkych videí TikTok v USA, ak by ju čínska materská firma ByteDance do 19. januára nepredala. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg. Podľa televízie CNN Trump tiež hovoril so šéfom TikToku, ktorým je singapurský podnikateľ Shou Zi Chew.
V stanovisku predloženom súdu Trump uviedol, že sudcovia by mu mali poskytnúť čas, aby po svojom nástupe do funkcie našiel „politické riešenie" sporu. Dodal, že má „skvelé skúsenosti s uzatváraním dohôd, mandát od voličov a politickú vôľu na dojednanie riešenia, ktoré by platformu zachránilo a zároveň riešilo obavy o národnú bezpečnosť vyjadrené vládou". Trump sa prezidentského úradu ujme 20. januára.
Kongres prijal zákon o nútenom predaji platformy v apríli. Vláda a zákonodarcovia argumentujú tým, že TikTok pôsobiaci pod hlavičkou ByteDance predstavuje bezpečnostné riziko a môže slúžiť čínskym záujmom. Americké úrady však verejne nepredložili dôkazy o tom, že by čínsky štát takýmto spôsobom špehoval Američanov alebo zasahoval do spôsobu, akým platforma predkladá užívateľom obsah. Samotné vedenie siete takéto podozrenia odmieta a tvrdí, že americké ministerstvo spravodlivosti nesprávne vyhodnotilo väzby aplikácie na Čínu.
TikTok sa tento mesiac obrátil na americký Najvyšší súd, aby zákon dočasne zablokoval. Urobil tak po tom, čo jeho sťažnosť odmietol súd nižšej inštancie. Ten dospel k záveru, že zákon nie je v rozpore so slobodou slova zakotvenou v ústave, keďže štát ho zavádza „čisto v snahe chrániť túto slobodu pred cudzou súperiacou krajinou a v snahe obmedziť schopnosť tohto súpera zhromažďovať údaje o ľuďoch v Spojených štátoch".
Vo svojom stanovisku sa Trump úplne nestotožnil s pozíciou TikToku, že hroziaci zákaz rovnomennej sociálnej siete je protiústavný. CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje uvádza, že zvolený prezident s Chewom hovoril krátko po zverejnení svojho súdneho podania. S riaditeľom TikToku sa podľa televízie tiež osobne stretol, a to skôr tento mesiac.
Trump sa na sklonku svojho prvého funkčného obdobia v roku 2020 neúspešne pokúsil TikTok zakázať. Teraz svoj postoj zmenil a v prezidentskej kampani sľúbil, že sa pokúsi sociálnu sieť zachrániť. Mnoho komentátorov pritom poukazovalo na skutočnosť, že Trumpa a jeho Republikánsku stranu v kampani výrazne podporil miliardár Jeffrey Yass, ktorého spoločnosť Susquehanna podľa tlače vlastní podiel v ByteDance.
Proti zákazu TikToku však vystupujú aj niektorí experti alebo Americká únia občianskych práv (ACLU), podľa ktorej porušuje slobodu slova garantovanú prvým dodatkom americkej ústavy. Najvyšší súd potom na zablokovanie príslušného zákona vyzvali tiež akademici Jameel Jaffer a Genevieve Lakierová, ktorí v komentári vydanom denníkom The New York Times označili stanovisko prvostupňového súdu za vážne oslabenie prvého dodatku. Jeho potvrdenie by podľa nich prinieslo „novú a nebezpečnú éru regulácie prejavu".