Americký prezident opäť šokoval
Na poslednom stretnutí G7 nastal epický moment, keď čakajúc na egyptského prezidenta Abdela Al Sisiho Donald Trump na celú miestnosť zavolal: „Kde je môj obľúbený diktátor?“. Na jeho otázku sála rozpačito zmĺkla, píše Wall Street Journal. Podľa OSN bývalý generál Sisi od prevratu v roku 2013 zadržiava tisíce politických oponentov, mučí a zabíja väzňov, a dusí politickú opozíciu.
Dôkazy hovoria, že za útokom stojí Irán
Saudskoarabská vojenská koalícia tvrdí, že predbežné dôkazy hovoria o použití iránskych zbraní pri útokoch na ropnú infraštruktúru v krajine. Momentálne vyhodnocujú miesto zdroja útoku, avšak ten podľa nich nepochádza z Jemenu, uvádza Reuters. D. Trump v pondelok povedal, že si počká na výsledky vyšetrovania zo Saudskej Arábie a podľa nich bude konať. Americká strana sa dostáva pod tlak, keď nekonanie zhoršuje dôveru jej spojencov v regióne, no konanie by mohlo vyvolať ďalšie nepredvídateľné následky. Medzitým zdroje blízke spoločnosti Aramco oznámili, že obnovenie plnej kapacity produkcie bude trvať mesiace, nie týždne, ako oznámila skôr.
Babiš zvýši penzie
Vyššie daňové príjmy, ako boli očakávania, sa vo východoeurópskych krajinách prejavujú zvyšovaním plánovaných vládnych výdajov na budúci rok. Tie neobišli ani Česko. Vláda Andreja Babiša schválila rozpočet na rok 2020, v ktorom navyšuje výdavky na penzie, verejné platy a infraštruktúru o 113 miliárd českých korún. Najväčšia časť ide na zvýšenie penzií. Česko má najnižšiu nezamestnanosť v EÚ a dlh na úrovni 33 percent HDP, píše Bloomberg.
Čína prudko spomaľuje
Priemyselná produkcia v Číne v noci poklesla na 17-ročné minimá. Zhoršili sa aj dáta maloobchodných tržieb a investícií. Premiér Li Keqiang reagoval slovami, že bude veľmi ťažké udržať rast ekonomiky na úrovni šesť a viac percent. Rast HDP v druhom kvartáli spomalil na 6,2 percenta, čo je najmenej za posledných 30 rokov. Vláda počíta s rastom na úrovni 6-6,5 percenta, píše Reuters.
EÚ chce zjednodušiť fiškálne pravidlá
60-percentný dlhu voči HDP a 3-percentný rozpočtový deficit sú dve najdôležitejšie fiškálne pravidlá Paktu rastu a stability. Avšak ten sa od roku 1997 tri krát menil. Momentálne si vyžaduje 100-stranový manuál. Aj preto ho chcú krajiny EÚ zjednodušiť. Momentálny návrh spočíva v tom, aby krajiny s dlhom väčším ako 60 percent HDP museli držať svoj primárny deficit nižší ako je potenciálny rast HDP. Cesta k zmene však bude pravdepodobne ešte dlhá a kľukatá, uvádza Reuters.