Prezident má sklon sa opakovať, a to často. Existuje preto viac ako 60 tvrdení, ktoré predniesol trikrát alebo viackrát. Vo svojom spontánnom 30-minútovom vianočnom rozhovore s denníkom The New York Times predniesol najmenej 24 falošných alebo zavádzajúcich vyhlásení.

Trumpom najviac opakované nepravdy sú celkom dve, od začiatku prezidentovania ich predniesol 61-krát. Jedna z nich je variáciou na vyhlásenie, že zdravotná reforma predchádzajúceho prezidenta zomiera alebo je prakticky mŕtva.

Rozpočtový úrad Kongresu však tvrdí, že poistky v rámci Obamacare sa nerútia a podľa predpokladov zostanú v nadchádzajúcej budúcnosti stabilné. Počet novoregistrovaných poistiek pre budúce roky expertov na zdravotnú starostlivosť prekvapil. D. Trump na tému Obamacare hovoril často, ale po neúspešných pokusoch reformu zrušiť s tým prestal.

D. Trump si rovnako opakovane pripisuje zásluhy za udalosti a obchodné rozhodnutia z čias pred zložením prezidentskej prísahy alebo dokonca pred svojím zvolením. Zopakoval 61-krát, že zaistil obchodné investície a vytvorenie pracovných miest, ktoré boli pritom už skôr ohlásené a ktoré je možné ľahko vyhľadať na internete.

Klamstvá o daniach a nezamestnanosti

S úspešným presadením daňovej reformy v Kongrese súvisia dve Trumpove obľúbené konštatovania, a to že reforma prináša najväčšie zníženie daní v histórii USA a že Spojené štáty sú jednou z najviac zdanených krajín.

Nepravdu o historicky najväčších daňových škrtoch, ktoré sú podľa materiálov ministerstva financií ôsme najväčšie, D. Trump doteraz zopakoval 53-krát. A 58-krát tvrdil, že Spojené štáty majú najvyššie daňové zaťaženie firiem alebo že sú jednou z najviac zdanených krajín. Takáto formulácia je však zavádzajúca, pretože korporátne zdanenie, teda po zahrnutí odpisov a zliav, je nižšie ako oficiálne stanovená výška dane.

The Washington Post tiež zaznamenáva Trumpove najvýraznejšie obraty. Počas kampane v roku 2016 svojim priaznivcom tvrdil, že miera nezamestnanosti je v skutočnosti 42 percent a že oficiálne štatistiky sú falošné.

Teraz ale našiel 46-krát príležitosť, aby pochválil najnižšiu nezamestnanosť za 17 rokov. V čase jeho zvolenia pritom predstavovala nezamestnanosť 4,6 percenta, čo bolo najmenej za desaťročie. To, že tento fakt D. Trump nepriznáva, je zavádzajúce.

Bude projekt pokračovať?

V neuveriteľných 85 prípadoch D. Trump oslavoval rast akciového trhu, hoci počas kampane tvrdil, že je to bublina, ktorá spľasne, akonáhle centrálna banka Fed zvýši úrokovú mieru. Banka od volieb úrokovú mieru zvýšila trikrát, ale trhy sa neprepadli. Postupný rast akcií navyše začal v roku 2009, teda v čase prezidentovania Baracka Obamu.

The Washington Post dopĺňa svoju databázu o jeho nespočetné verejné vystúpenia a o televízne a rozhlasové rozhovory. Udržať prehľad o rozhovoroch je ale ťažké aj preto, že Biely dom ich bežne nezverejňuje na svojom webe. Okrem toho nedávna grafická úprava stránok Bieleho domu komplikuje hľadanie prepisov Trumpových poznámok urobených v úrade.

Projekt overovacej databázy Trumpových výrokov pôvodne vznikol v rámci jeho stodňového prezidentovania, ale vďaka obľúbenosti bol predĺžený na jeden rok. Teraz denník zvažuje, či bude denník databázu naďalej udržovať aktuálnu.