Americký prezident Donald Trump oznámil, že zvažuje zdvojnásobenie daňových sadzieb pre zahraničných občanov a firmy pôsobiace v USA. Tento krok má byť odvetou voči „diskriminačným“ daniam uvaleným na americké nadnárodné spoločnosti zo strany niektorých krajín, čím sa môže globálny obchodný konflikt vyostriť.

D. Trump sa odvoláva na málo známu 90 rokov starú sekciu 891 amerického daňového zákonníka, ktorá mu umožňuje zaviesť represívne dane na občanov a firmy krajín, ktoré podľa jeho administratívy diskriminujú americké spoločnosti. Na tento krok nepotrebuje súhlas Kongresu, informuje Financial Times.

KK40 Washington - Americký prezident Donald Trump podpisuje príkaz, ktorý spoločnosti TikTok poskytuje ďalších 75 dní na rokovania predtým, ako nadobudne platnosť zákaz obľúbenej čínskej aplikácie, v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone v podnelok 20. januára 2025. FOTO TASR/AP
President Donald Trump signs an executive order on TikTok in the Oval Office of the White House, Monday, Jan. 20, 2025, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Ťarchu Trumpových ciel pocítia firmy aj spotrebitelia. Európa dvíha varovný prst

„Táto [sekcia 891] je najextrémnejšou možnosťou, a je zaujímavé, že sa ju Trumpova administratíva hneď na začiatku chystá použiť,“ uviedol riaditeľ pre záležitosti daňovej legislatívy v Eide Bailly Alex Parker.

D. Trump zároveň podpísal dokument, ktorým stiahol súhlas USA so stanovením minimálnej daňovej sadzby na globálnej úrovni, ktorú presadila OECD v roku 2021. Táto dohoda umožňuje krajinám uvaliť dodatočné dane na nadnárodné spoločnosti, ak sú ich zisky zdaňované pod úrovňou 15 percent. Trumpova administratíva považuje tento režim za diskriminačný voči americkým technologickým gigantom, ako sú Google, Apple a Amazon.

Takto sa asi Donald tváril, keď si do Google zadal výraz „idiot“ on...
Neprehliadnite

Teraz chce každý byť môj priateľ, vyhlásil Donald Trump. Google mu dar strojnásobil

V memorande prezident požaduje vyšetrovanie zahraničných krajín, ktoré podľa neho porušujú daňové dohody s USA alebo zavádzajú pravidlá, ktoré neprimerane ovplyvňujú americké firmy. Medzi cieľové krajiny môžu patriť štáty, kde firmy presunuli intelektuálne vlastníctvo, ako je napríklad Írsko, a taktiež krajiny EÚ, ktoré sa snažia získať viac príjmov od amerických technologických spoločností.

Ďalšie dôležité správy

KK24 Washington - Americký prezident Joe Biden (vpravo) prijal v Bielom dome novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa v stredu 13. novembra 2024 vo Washingtone. FOTO TASR/AP
President Joe Biden meets with President-elect Donald Trump in the Oval Office of the White House, Wednesday, Nov. 13, 2024, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Bidenomika nakopla rast HDP, no vydláždila cestu do úradu Trumpovi. Čo čakať prvých 100 dní?