Trumpovu myšlienku na odkúpenie Grónska niektorí jeho poradcovia odmietli ako žart, avšak iní ju zobrali omnoho vážnejšie. D. Trump, ktorý je momentálne na pracovnej dovolenke vo svojom golfovom klube v Bedminstri v štáte New Jersey, uskutoční svoju prvú návštevu Dánska v septembri, nič však nenasvedčuje tomu, že bude táto otázka na programe jeho rozhovorov s dánskymi predstaviteľmi.

Podľa zmieneného média sa D. Trump pri mnohých príležitostiach pýtal poradcov a právnych zástupcov, či USA môžu odkúpiť Grónsko, a vyjadril záujem o tamojšie prírodné zdroje a geopolitický význam ostrova.

The Wall Street Journal podľa tlačovej agentúry Reuters citoval súčasných aj bývalých činiteľov Bieleho domu, ktorí tvrdia, že Trumpovým zámerom môže byť posilnenie vojenskej prítomnosti USA v arktickej oblasti alebo zanechať po sebe dejinný odkaz v štýle Aljašky.

Trump hovorí o odkúpení Grónska. Šialené, reagujú Dáni

Grónsko Zdroj: TASR / AP

Dánski politici v rozpakoch

Myšlienka D. Trumpa získať Grónsko nechala Dánov v rozpakoch, píše Bloomberg. Bývalý dánsky predseda vlády sa pýtal, či je to zlý vtip. Ďalší opoziční politik uviedol, že správa naznačuje, že D. Trump je zrejme "šialený". Člen vládnej koalície to nazval "hroznou myšlienkou".

It must be an April Fool’s Day joke ... but totally out of sesson! https://t.co/ev5DDVZc5f

— Lars Løkke Rasmussen (@larsloekke) 15. augusta 2019

V Spojených štátoch je myšlienka odkúpenia Grónska v určitých kruhoch braná seriózne. Republikán Mike Gallagher napísal, návrh nie je šialený, pretože USA majú na ostrove strategický záujem a určite by mala byť táto téma na stole.

Grónsko odmietlo myšlienku

Grónsko v piatok odmietlo myšlienku svojho odkúpenia Spojenými štátmi. Urobilo tak v reakcii na správy, že americký prezident Donald Trump o tejto možnosti viackrát diskutoval so svojimi poradcami.

"Sme otvorení podnikaniu, ale nie sme na predaj," cituje agentúra Reuters grónsku ministerku zahraničných vecí Ane Lone Baggerovú.

Tri neúspešné pokusy získať Grónsko

Spojené štáty majú v grónskom mestečku Thule svoje najsevernejšie situované vojenské zariadenie, ktorým je letecká základňa Thule Air Base. Grónsko, najväčší ostrov sveta, je autonómne dánske územie nachádzajúce sa medzi severnou časťou Atlantického oceánu a Arktickým oceánom. Bývalý americký prezident Harry Truman v roku 1946 chcel odkúpiť Grónsko za 100 miliónov dolárov, Kodaň to však odmietla.

Grónsko má rozlohu dva milióny štvorcových kilometrov a žije tam približne 56-tisíc obyvateľov. Napriek tomu, že má ostrov takmer úplnú samosprávu, Dánsko sa stará o jeho diplomatické záležitosti, obranu a peňažnú politiku. Grónsko dostáva od Dánska ročnú dotáciu vo výške 560 miliónov dolárov, čo je viac než polovica jeho vlastných príjmov.

Hoci je Grónsko technicky súčasťou Severnej Ameriky, kultúrne a politicky je viac spojené s Európou. Spojené štáty po druhej svetovej vojne za prezidenta Harryho Trumana ponúkli Dánsku za odkúpenie ostrova sto miliónov dolárov. Dánsko túto ponuku omietlo. Bol to už druhý neúspešný pokus Spojených štátov získať tento ostrov. V roku 1867 ministerstvo zahraničia USA dalo ponuku na odkúpenie Grónska spolu s Islandom.