Rozpočtový deficit Rakúska na budúci rok klesne a dostane sa na úroveň, ktorá bude spĺňať fiškálne pravidlá Európskej únie. Hospodársky rast krajiny sa totiž zlepšuje vďaka zmierňovaniu obmedzení na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z návrhu budúcoročného rozpočtu.

Vláda vo Viedni plánuje znížiť schodok v rozpočte v nasledujúcom roku na 2,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných očakávaných 6 percent HDP. Podľa fiškálnych pravidiel EÚ by schodok v rozpočte členských štátov bloku nemal prekročiť hranicu 3 percent HDP.

Rakúsko, rovnako ako mnohé iné štáty počas pandémie, výrazne zvýšilo výdavky, aby udržalo ekonomiku nad vodou. Najmä počas vlaňajšej recesie, ktorú spôsobili blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Susedná krajina doteraz vynaložila alebo schválila vyplatenie 40,8 miliardy eur na zmiernenie dôsledkov pandémie. To je viac ako 10 percent jej HDP za minulý rok.

Oživenie hospodárstva a udržateľnosť financií

Podľa čísiel inštitútu WIFO, na základe ktorých bol zostavený rozpočet, rakúske hospodárstvo tento rok ožilo a malo by vzrásť o 4,4 percenta a v budúcom roku až o 4,8 percenta.

„V Rakúsku sa po kríze vrátime k trvalo udržateľnej rozpočtovej politike,“ uviedol minister financií Gernot Blümel (na titulnej snímke) vo svojom výročnom prejave k rozpočtu v parlamente.

„Tento silný rast nám to pomôže dosiahnuť a musíme urobiť všetko pre to, aby bolo toto zotavenie udržateľné,“ doplnil.

Blümelov rozpočet ukazuje, že dlh krajiny ako podiel HDP by mal klesnúť na 79,1 percenta v budúcom roku z 82,8 percenta HDP v tomto roku. Cieľom vlády je znížiť ho na 72,5 percenta v roku 2025, rok po tom, ako sa majú konať nasledujúce parlamentné voľby v Rakúsku.

Či súčasná koalícia medzi Blümelovými konzervatívcami a Zelenými vydrží tak dlho, nie je isté. Jeho rozpočtový prejav prichádza štyri dni po tom, ako konzervatívny líder Sebastian Kurz odstúpil z postu kancelára pod tlakom Zelených pre obvinenia z korupcie.

Na Slovensku takmer päťpercentný deficit

Na porovnanie, slovenský minister financií Igor Matovič ani vláda zatiaľ svoj návrh rozpočtu na rok 2022 verejne nepredstavili, vláda má o ňom rokovať vo štvrtok 14. októbra.

V aktuálnej podobe, v akej je zverejnený na stránke Hospodárskej a sociálnej rady SR, ráta slovenský návrh s deficitom na úrovni 4,94 percenta HDP, čiže s dvojnásobnou relatívnou výškou, ako má spomínaný rakúsky návrh rozpočtu.

Igor Matovič, Marián Viskupič
Neprehliadnite

Koaliční partneri sa dohodli na rozpočte, na vládu pôjde s deficitom 4,94 percenta HDP