Detroit zaznamenal v roku 2023 nárast populácie po prvý raz za takmer sedemdesiat rokov. Tento niekdajší symbol amerického priemyselného úpadku, zdá sa, chytá druhý dych. Zatiaľ čo v mestách ako Los Angeles a Chicago zívajú kancelárske budovy prázdnotou, centrum Detroitu sa hemží novými nájomníkmi, a to najmä vďaka snahe hŕstky miliardárov, píše Bloomberg.

Dan Gilbert, klan Fordovcov a rodina Ilitchovcov investovali do rozvoja Detroitu miliardy dolárov a patrí im zhruba sedemdesiat percent kancelárskych budov v centre mesta. Sťahujú do nich najmä zamestnancov vlastných firiem, no snažia sa prilákať aj ďalšie popredné firmy, vrátane Amazonu a Microsoftu.

Automobilka Ford tento týždeň skolauduje budovu zrenovovanej michiganskej hlavnej železničnej stanice. Okrem jej zamestnancov tu budú mať kancelárie aj ľudia z Googlu. Spoločnosť General Motors sa zas v polovici apríla s Gilbertom dohodla na tom, že do miliardárových dvoch veží Hudson’s Detroit presťahuje svoje sídlo. Gilbert už v rámci dvojice budov predal takmer všetky nové apartmány v hodnote milión dolárov. Medián nájomného sa v metropolitnej oblasti v apríli zvýšil o takmer päť percent na 1 400 dolárov mesačne, čo je päťnásobok národného nárastu.

Výzvou pre Detroit bude, aby nový trend udržal. Gilbert, Fordovci a Ilitchovci plánujú realizovať projekty, vďaka ktorým v oblasti vyrastú ďalšie kancelárske priestory o rozlohe 185 miliónov metrov štvorcových. Aby sa im oplatili, mesto potrebuje prilákať viac spoločností z iných miest. Ďalšou výzvou bude dostať zamestnancov späť do kancelárií, keďže mnohí z nich sa aj po odznení pandémie odmietajú vzdať práce z domu.

„Centrá miest boli vždy miestami, kde bohatí a mocní zhromažďovali majetok. Detroit je jedným z najextrémnejších príkladov,“ dodal Conrad Kickert, profesor z Univerzity v Buffale.

Ďalšie dôležité správy

kancelaria
Neprehliadnite

Veľké priestory sú minulosťou. Nájomcov zaujíma niečo iné