Veľké americké nahrávacie spoločnosti Sony Music, Universal Music Group a Warner Records podali žalobu na firmy Suno a Udio, ktorých internetové aplikácie používateľom umožňujú generovať hudbu pomocou umelej inteligencie (AI).

Prvá žaloba svojho druhu

Ide o vôbec prvú žalobu proti AI platformám v hudobnom sektore. Podľa hudobných vydavateľstiev obe firmy bez súhlasu skopírovali veľké množstvo autorsky chránenej hudby, na ktorej následne trénovali svoje systémy, ktorých cieľom je podľa žalôb podaných v štátoch New York a Massachusetts hudbe tvorenej skutočnými ľuďmi „priamo konkurovať, zlacňovať ju a nakoniec ju zatieniť“.

Podľa žaloby sa používateľom platforiem Suno a Udio podarilo znovuvytvoriť prvky skladieb ako „All I Want For Christmas Is You“ od Mariah Careyovej alebo „I Got You (I Feel Good)“ od Jamesa Browna, alebo vygenerovať vokály „nerozoznateľné“ od interpretov ako ABBA, Bruce Springsteen alebo Michael Jackson. Hudobné vydavateľstvá preto požadujú za každú preukázateľne okopírovanú skladbu odškodné až 150-tisíc dolárov.

Nahrávacie spoločnosti tvrdia, že žalované firmy sa „úmyselne vyhýbajú“ zverejneniu informácií o zdrojoch, ktoré použili na trénovanie svojej technológie a že by tým „pripustili úmyselné porušovanie autorských práv v takmer nepredstaviteľnom rozsahu“.

Lesk a bieda umelej inteligencie

Aplikácia Suno je širokej verejnosti prístupná od 20. decembra minulého roka. Pomocou príkazov na nej používateľ môže zhudobniť svoj vlastný text v akomkoľvek žánri, prípadne si môže prostredníctvom AI nechať vygenerovať aj samotný text. V júni firma oznámila, že sa jej od investorov podarilo získať 125 miliónov dolárov. Používateľov, ktorým sa podarí vygenerovať najúspešnejšie skladby, platforma odmeňuje až 10-tisíc dolármi.

Ed Newton-Rex, ktorý vyvíja vlastný neziskový AI generátor hudby trénovaný na licencovaných skladbách, v marci pre magazín Billboard napísal, že Suno pravdepodobne na trénovanie svojho modelu bez súhlasu využíva autorsky chránený obsah.

Doteraz sa súdne spory s firmami zameraným na vývoj AI sústredili najmä na textový obsah. Skupina 17 amerických spisovateľov sa vlani pridala k žalobe Združenia autorov (Authors Guild) na OpenAI, firmu prevádzkujúcu jazykový model ChatGPT. Autori tvrdia, že spoločnosť nelegálne využila ich dielo, keď ich texty bez súhlasu použila ako tréningové dáta pre svoj model.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ľudia schopní robiť s AI nahrádzajú tých, ktorí sa neadaptovali