Ekonomická agenda staronového prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa naznačuje, že USA by sa mohli ešte viac vzdialiť globálnym konkurentom. V čase, keď Európska únia bojuje s nízkym HDP a Čína stráca na dôveryhodnosti, D. Trump plánuje rozprúdiť americký rast, zredukovať regulácie a prijať kryptomeny ako súčasť globálneho finančného systému. Tieto kroky by mohli zásadne ovplyvniť globálnu ekonomiku v nasledujúcich rokoch, uvádza britský Telegraph.
1. Podpora domáceho priemyslu
Spojené štáty si viac ako dekádu budujú náskok pred konkurenciou. V roku 2008 mal HDP Európskej únie mierne vyššiu hodnotu než americký, no do roku 2022 USA Európu predbehli, boli bohatšie o 30 percent. D. Trump plánuje tento trend ďalej urýchliť prostredníctvom ekonomického programu, ktorý zahŕňa:
posilnenie priemyslu na dosiahnutie energetickej nezávislosti,
dereguláciu Wall Street,
zníženie daní pre podniky a podnikateľov,
použitie ciel na otváranie zahraničných trhov.
Bidenomika nakopla rast HDP, no vydláždila cestu do úradu Trumpovi. Čo čakať prvých 100 dní?
Trumpov plán znamená, že USA môžu ďalej rásť, kým Európa s pomalým rastom bude zaostávať. Opätovne zvolený prezident môže zabrániť tomu, aby sa Čína stala najväčšou ekonomikou sveta, čo sa pôvodne očakávalo už okolo roku 2030.
2. Revízia americkej vlády
D. Trump plánuje transformovať americkú vládu tak, aby sa stala efektívnejšou a menej byrokratickou. Jeho pravá ruka Elon Musk, ktorý sa stal súčasťou Trumpovho tímu sľúbil, že zredukuje vládne výdavky o dva bilióny dolárov.
Elon Musk sľubuje Trumpovým voličom, že zníži rozpočet USA o dva bilióny dolárov
Ak bude nová administratíva aspoň čiastočne úspešná, výsledkom bude efektívnejší štát, ktorý oslobodí zdroje na produktívnejšie využitie a podporí inovácie. Tento prístup by mohol slúžiť ako príklad pre ostatné krajiny, ktoré čelia podobným výzvam.
3. Kryptomeny doplnia dolárové rezervy
Počas prvého mandátu bol D. Trump skeptický voči digitálnym menám, no teraz ich prijal ako dôležitú súčasť ekonomickej stratégie. Navrhuje otvorenie trhu s kryptomenami malým retailovým investorom a dokonca zvažuje zriadenie strategickej bitcoinovej rezervy, ktorá by doplnila zlaté rezervy Fedu.
Teraz chce každý byť môj priateľ, vyhlásil Donald Trump. Google mu dar strojnásobil
Tento prístup by mohol spraviť z kryptomien mainstreamovú súčasť finančného systému a potenciálne transformovať globálnu ekonomiku založenú na dolárovom systéme, ktorý dominuje už 70 rokov.