Analýza vychádza zo simulácie prenosu nového koronavírusu po Slovensku na základe migračných tokov medzi slovenskými obcami podľa modelu na základe článku z časopisu Nature. V praxi pri ideálnom scenári očakávajú, že nápor príde až 110 dní odo dňa, keď bol zistený prvý nakazený. V tom čase by malo byť nakazených do 10 percent populácie Slovenska.
Pri najhoršom scenári, keď pohyb ľudí nie je vôbec kontrolovaný, by mohlo byť nakazených až 45 percent populácie a vrchol by prišiel 26. dní po prvom nakazenom. To je situácia, ktorá by už Slovensku nemala hroziť, no možno ju vidieť v Taliansku alebo Španielsku.
Stredne prísne obmedzenia, ku ktorým pristúpilo aj Slovensko, by znamenali 25 percent nakazenej populácie vo vrchole, ktorý by prišiel zhruba v 60. dni. Tieto čísla vyplývajú z analýzy, ktorú spracoval Inštitút zdravotnej politiky.
Podľa M. Smatanu má Slovensko k dispozícii 550 zariadení na pľúcnu ventiláciu, ktoré pomôžu najťažším prípadom. Najbližšie dva mesiace by mali mať zdravotníci dostatok technického aj materiálneho zabezpečenia za predpokladu, že sa neobjavia nekontrolované ohniská nákazy.
Riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky hovorí, že sme si opatreniami kúpili čas. Vytvorený model budú každý druhý až tretí deň aktualizovať a spolu s odporúčaniami posielať ústrednému štábu.
Približne 40 percent pacientov by nemalo mať symptómy a preto nebude potrebovať zdravotnú starostlivosť. Zo zvyšných pacientov by približne sedem percent mohlo potrebovať hospitalizáciu a z nich 13 až 14 percent môže byť vo vážnom stave.
Všetky predikcie vychádzajúce z modelu rátajú s tým, že súčasné opatrenia budú pokračovať. Model má už zarátané aj zavreté školy i automobilku Volkswagen. Či by mali tieto opatrenia trvať spomínaných vyše 100 dní, si netrúfa M. Smatana komentovať.