Tím ekonómov z Centra pre analýzu a stratégie v Európe (CASE) nesúhlasí s názormi niektorých analytikov, podľa ktorých ekonomika Ruska čoskoro skolabuje. Namiesto toho tvrdí, že ekonomická kapacita krajiny „vylučuje takmer akúkoľvek šancu na vážnu krízu spôsobenú vnútornými faktormi v minimálnom horizonte troch až piatich rokov.“

Ekonómovia v správe spochybnili domnienky, že Rusko v roku 2025 postihne kríza, ktorú má podľa Jurija Gorodničenkova z UC Berkeley spustiť spomaľovanie obchodu s energiami a nedostatočné zásoby dolára. Dokonca aj pozorovatelia pôsobiaci v Rusku predpovedajú krajine na rok 2025 problémy, a to vrátane stagflácie.

Hoci Moskvu nepochybne čakajú výzvy, ekonómovia z CASE identifikovali pre Business Insider tri trendy, vďaka ktorým si Rusko zachová odolnosť:

1. Domáca spotreba

Podľa správy CASE vďačí ruská ekonomika za odolnosť domácemu trhu. Nad vodou ju po invázii Moskvy na Ukrajinu udržali najmä spotrebitelia, pričom jej rast poháňal najmä domáci dopyt, ktorý v tomto smere prekonal export.

Vojnové úsilie Moskvy zvýšilo kúpnu silu miliónov obyvateľov, pretože verbovanie vojakov viedlo k nedostatku pracovnej sily a následnému nárastu miezd naprieč celou krajinou. Najviac z tohto vývoja ťažia nízkopríjmové domácnosti, keďže naverbovaní vojaci pochádzajú prevažne z ekonomicky slabých regiónov. Spotrebitelia z tejto skupiny začali utrácať viac peňazí za domáce produkty a základné potreby. Bohatšie ruské domácnosti zas profitovali z vysokých úrokových sadzieb, ktoré zvýšili príjmy z investícií.

Dopyt podľa analytikov CASE nezmizne ani v prípade, že sa vojna čoskoro skončí. Na jednej strane nie je isté, že Kremeľ po návrate mieru skreše vojenské výdavky. Na druhej strane budú vracajúci sa vojaci potrebovať starostlivosť, vďaka čomu by vznikajúce podporné programy mali udržať agregátny dopyt.

2. Vojnové výdavky

Niektorí analytici predpovedajú Rusku po ukončení vojny na Ukrajine okamžitú recesiu. Podľa nich udržiavajú ruskú ekonomiku nad vodou práve vojnové výdavky Kremľa. Podľa CASE však zvyšovanie obranného rozpočtu nepredstavuje neudržateľnú stratégiu.

Hoci tvoria výdavky na obranu a národnú bezpečnosť 40 percent všetkých federálnych výdavkov, relatívne nízka úroveň dlhu poskytuje Rusku z hľadiska ich financovania flexibilitu. Ekonómovia v tejto súvislosti spomenuli najmä domáce pôžičky, keďže 18,1-percentný pomer dlhu k HDP je v porovnaní s globálnymi štandardmi pomerne nízky. Zároveň vláda postupne zvyšuje daňové zaťaženie jednotlivcov aj podnikov. V roku 2025 nahradí dlhodobú rovnú daň z príjmu progresívne zdanenie.

3. Inflácia a problémy s pracovnou silou nie sú hrozbou

Ekonómovia z CASE súhlasia, že hoci vyššie výdavky a mzdy poháňajú infláciu, aj tak podľa nich ekonomiku vážne neohrozia. V októbri dosiahol rast cien 8,54 percenta, čo je pre Moskvu dobrou správou, pretože jednociferná inflácia nespôsobí spomalenie. Namiesto toho bude zrejme predstavovať „nový normál.“

Rusko môže časom očakávať aj zmiernenie nedostatku pracovnej sily. Hoci krajine v roku 2023 údajne chýbalo až päť miliónov pracovníkov, zníženie nadbytočnej zamestnanosti vo firmách by mohlo podľa CASE viesť k uvoľneniu dvoch miliónov zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

Butter
Neprehliadnite

Vysoké ceny masla vedú k prvým krádežiam. Rusko tlačí ekonomiku za hranice jej možností