„Zaručíme bezpečnosť medzinárodných expertov na mieste (pádu lietadla), ak Kyjev uzavrie prímerie,“ oznámil podľa AFP vicepremiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin.
Na mieste tragédie, ktoré už silno zapácha, stále ležia desiatky mŕtvych tiel. Niektoré nechali záchranári nechali v plastových vreciach ležať pozdĺž cesty. „Vaky sú otvorené a stav pozostatkov je naozaj veľmi zlý,“ hlásil telefonicky hovorca mise Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Bociurkiw. „Je to desivý pohľad.“
Skazu lietadla neprežilo nikto z 298 cestujúcich a členov posádky, z toho 192 Holanďanov. V lietadle bolo 80 detí.
Miesto dopadu trosiek je uprostred slnečnicových a pšeničných polí medzi dvoma malými dedinami. Trosky sú roztrúsené na ploche asi 20 kilometrov štvorcových. Podľa ukrajinskej vlády separatisti previezli 38 mŕtvych tiel na doneckú prosektúru. Asistovali im pri tom údajne ľudia so silným ruským prízvukom.
Vo vyhlásení ukrajinskej vlády sa zároveň uvádza, že nákladné autá vzbúrencov previezli do Ruska časti zničeného lietadla. Do vriec bolo podľa Bociurkiwa naložených asi 80 tiel.
Krajné rozhorčenie dal v sobotu najavo holandský premiér Mark Rutte. „Bol som šokovaný zábermi, ktoré ukazujú bezohľadné správanie sa na tomto tragickom mieste,“ povedal v Amsterdame novinárom. „Telá mŕtvych ťahali po zemi a nechali ich zhniť,“ dodal.
Možnosti pozorovateľov OBSE sú obmedzené. „Dozeráme na bezpečnosť miesta dopadu a na podmienky, v ktorých sa pozostatky nachádzajú, na osobné veci mŕtvych a stav úlomkov,“ povedal hovorca OBSE.
O čiernych skrinkách misia nemá žiadne informácie, od ich obsahu si však vraj veľa nesľubuje. Experti tvrdia, že rozhodujúcim dôkazom môže byť len nejaká časť strely, ak sa ju podarí nájsť.
Lietadlo s takmer 300 ľuďmi na palube dopadlo neďaleko malej ukrajinskej dediny Hrabove, ktorá je zhruba na polceste medzi proruskými teroristami ovládaným Doneckom a Luhanskom neďaleko ruských hraníc. Podľa svedectva spravodajcu agentúry Reuters hliadky vzbúrencov zakazovali misii OBSE prístup k troskám s tým, že pozorovatelia musia počkať na vyšetrovanie vedené separatistami.
Zdroj: SITA/AP
Putin sponzoruje terorizmus
Ak sa ukáže, že za zrútením malajzijského lietadla sú proruskí separatisti na východe Ukrajiny, bude niesť vinu za tragédiu s 298 obeťami aj Moskva. V nedeľnom vydaní denníka Sunday Times to napísal britský premiér David Cameron. Podľa neho sa Rusko snaží Ukrajinu destabilizovať a EÚ by preto mala voči Moskve zaujať tvrdší postoj.
„Ak je to tak (že lietadlo zostrelili separatisti), potom si musíme ujasniť, čo to znamená: je to priamy dôsledok toho, že Rusko destabilizuje suverénny štát, porušuje jeho územnú celistvosť, podporuje milície, cvičí ich a poskytuje im výzbroj,“ napísal Cameron. Podľa neho by si to mali štáty EÚ viac uvedomovať a byť vo vzťahu k Moskve tvrdšie.
„Príliš dlho tu bola na strane mnohých európskych krajín neochota čeliť dôsledkom toho, čo sa deje na východe Ukrajiny. Je čas, aby sa začalo počítať s našou silou, vplyvom a zdrojmi. Naše ekonomiky sú silné a budú posilňovať aj naďalej,“ uviedol Cameron.
Ešte tvrdšie slová použil nový britský minister obrany Michael Fallon, ktorý ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi odkázal, aby „sa pratal z východnej Ukrajiny“ a obvinil Rusko zo „sponzorovanie terorizmu“. „Musí si byť (Putin) istý, že Západ bude konať,“ varoval Fallon.
Aktualizované 20. júla 2014 o 16.15:
Záchranári na mieste dopadu trosiek malajzijského Boeingu našli telá 196 z celkových 298 obetí. Telá sú uložené v chladiarenských vagónoch v meste neďaleko miesta pádu lietadla, ale nie je jasné, kto k nim má prístup. Uviedli to pozorovatelia OBSE, ktorí sú na mieste katastrofy.
Spravodajca agentúry AP uviedol, že v nedeľu už v oblasti nešťastia neležia celé ľudské telá a záchranári hľadajú len ich časti. Zástupcovia ukrajinských úradov ani účastníci záchrannej akcie nie sú schopní povedať, čo sa stalo s pozostatkami zostávajúcich 102 obetí, ktoré sa doteraz nepodarilo vypátrať.
Zamestnanci železnice, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, uviedli, že pozostatky obetí boli v noci naložené do chladiarenských vagónov na stanici v meste Torez ležiacom neďaleko miesta nehody.
Vagóny prezreli pozorovatelia OBSE. Alexander Hug z pozorovateľskej misie OBSE uviedol, že s kolegami videli vrecia s pozostatkami, ale neboli ich schopní spočítať. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky Sergeja Kavtaradzeho sú vo vagónoch telá 196 obetí. „Zostanú tu, kým sa nepodarí vyriešiť, čo s nimi,“ povedal Kavtaradze.
OBSE však tvrdí, že v chladiarenských vagónoch v Toreze je len 167 tiel. Ďalšie číslo uviedol v nedeľu na tlačovej konferencii v Kyjeve podpredseda ukrajinskej vlády Volodymyr Hrojsman. Podľa neho bolo do vagónov uložených 192 tiel a osem neidentifikovaných pozostatkov. Teraz vraj ukrajinské úrady v Toreze vyjednávajú s rebelmi o tom, kam vlak s mŕtvymi zamieri.
Podľa niektorých expertov mohli telá po explózii lietadla zasiahnutého raketou zhorieť. „Skúmame miesto, kam dopadli letecké motory. Práve tam bola žiara najväčšia a žiadne pozostatky ľudských tiel tam nie sú,“ povedal agentúre AP hovorca misie OBSE Michael Bociurkiw. „Vyzerá to, že sa telá vyparili,“ dodal.
Separatisti teraz majú v rukách zrejme čierne skrinky z Boeingu. „Našli sa nejaké predmety, najskôr čierne skrinky, a boli odvezené do Donecka,“ povedal premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky Alexandr Borodaj. Či ide skutočne o záznamníky zvukovej a dátovej komunikácie posádky, musia ešte potvrdiť odborníci, dodal. Povstalci tvrdia, že skrinky odovzdajú Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO).
Kyjev znova obvinil proruských separatistov, že robia všetko pre to, aby zničili dôkazy, ktoré potvrdzujú, že lietadlo zostrelila ruská raketa. Podľa hovorcu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrija Lysenka separatisti narušili oblasť, ktorú vyšetrovatelia potrebujú mať nedotknutú, aby mohli vypátrať príčiny katastrofy. Lysenko zároveň tvrdí, že separatisti odviezli 38 tiel do regionálnej nemocnice v Donecku.
Aktualizované 20. júla 2014 o 16.50:
Cameron, Hollande a Merkelová sú za širšie protiruské sankcie
Najvyšší predstavitelia Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka sa zhodli na tom, že ministri zahraničia EÚ by mali na svojom utorkovom zasadaní v Bruseli vyhlásiť nové protiruské sankcie. Dohoda o rozšírení sankcií vyplynula z nedeľňajšieho telefonického rozhovoru britského premiéra Davida Camerona, francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Oznámil to v Londýne úrad britského premiéra.
Cameron, Hollande a Merkelová sa zároveň dohodli, že zvýšia tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil neobmedzený prístup záchranárov a vyšetrovateľov k miestu pádu malajzijského lietadla.
„Dohodli sa, že EÚ musí prehodnotiť svoj prístup k Rusku. Ministri zahraničia by mali byť pripravení vyhlásiť nové sankcie, keď sa v utorok zídu na svojom zasadaní,“ uviedol Cameronov úrad.
Americké veľvyslanectvo v Kyjeve v nedeľu zverejnilo vyhlásenie obviňujúce Moskvu z vyzbrojovania východoukrajinských povstalcov. Podľa správy ukrajinských médií dokument potvrdzuje, že malajzijské lietadlo zasiahla vo štvrtok raketa zem-vzduch typu Buk odpálená z územia, ktoré kontrolujú povstalci.
Podľa americkej ambasády minulý víkend Rusko vyslalo cez hranice na Ukrajinu konvoj 150 vozidiel s vojenským zariadením vrátane tankov, samohybných diel a obrnených transportérov. Medzi zbraňami dodanými povstalcom boli podľa amerických diplomatov aj raketové odpaľovacie zariadenie a protilietadlové batérie.
Aktualizované 20. júla 2014 o 20.50:
USA majú dôkazy o mieste, čase odpálenia a dráhe letu rakety
Dôkazy svedčia o tom, že raketu proti malajzijskému lietadlu odpálili ukrajinskí separatisti, ktorým zbraň dodalo Rusko. V rozhovore pre televíziu CNN to v nedeľu povedal americký minister zahraničia John Kerry. USA na základe satelitných fotografií vedia, kedy bola raketa odpálená a akú mala dráhu. Ukrajina podľa Kerryho v danej oblasti a v danom čase žiadne podobné zbrane nemala.
Podiel separatistov na zostrelení civilného lietadla podľa neho potvrdzuje i zachytená konverzácia vzbúrencov na sociálnych sieťach.
„Je isté, že systém bol prevezený z Ruska a odovzdaný separatistom,“ pokračoval Kerry. Informácie, ktoré majú USA k dispozícii, „očividne a jasne ukazujú na separatistov,“ vyhlásil.
V rozhovore pre televíziu NBC v nedeľu Kerry povedal, že všetko, čo sa teraz deje, je „skutočne groteskné“. Ruský prezident Vladimir Putin „koná presne opačne, než vyhlasoval, že bude konať“. Rusko podľa ministra „podporuje separatistov, zásobuje separatistov, podnecuje separatistov a cvičí separatistov. Teraz sa musí postarať, aby sa situácia zmenila.“
Zdroj: SITA/AP
Kerry v nedeľu poskytol interview všetkým hlavným spravodajským televíziám v USA. V rozhovore so spravodajcom televízie Fox potvrdil, že Rusko podľa amerických informácií prepravilo počas posledného mesiaca na Ukrajinu zhruba 150 kusov ťažkej vojenskej techniky.
Ukrajinská kontrarozviedka SBU v nedeľu zverejnila ďalšie záznamy z odpočúvania, ktoré údajne dokazujú snahu východoukrajinských povstalcov zamiesť stopy po odpálení rakety zem-vzduch proti malajzijskému dopravnému lietadlu. Podľa nich sa Moskva zaujíma o čierne skrinky, ktoré sa nesmú dostať do cudzích rúk.
Porošenko s Merkelovou, Merkelová s Putinom
Ukrajina sa chce spolu s medzinárodným společenstvom rozhodne postavit medzinárodnému terorizmu a zastaviť aj tých, ktorí teroristov podporujú a vyzbrojujú. V telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou to v nedeľu vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Zároveň tvrdo kritizoval situáciu, ktorá vznikla na mieste pádu lietadla kontrolovanom vzbúrencami.
„Rabovanie, krádeže kreditných kariet a osobných vecí, spôsob, akým teroristi zaobchádzajú s telami mŕtvych, to všetko presahuje všetky medze ľudskej morálky,“ citovala z Porošenkovho vyhlásenia tlačová služba ukrajinského prezidenta. Aj Merkelová podľa Kyjeva povedala, že podobné akcie sú úplne neprípustné.
Obaja štátnici sa zhodli, že zastavenie dodávok zbraní a ťažkej vojenskej techniky povstalcom cez rusko-ukrajinskú hranicu je podmienkou ukončenia konfliktu. Za kriticky dôležité Porošenko označil aj nasadenie medzinárodných monitorovacích misií na pohraničných prechodoch.
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu telefonicky hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o bezpečnostných zárukách pre tím medzinárodných expertov, ktorí majú čoskoro pricestovať na miesto pádu malajzijského lietadla. Oznámila to tlačová služba Kremľa. Rozhovor oboch štátnikov, tento víkend už druhý, sa týkal aj možnosti prímeria na východnej Ukrajine.
„Pokračovali v debate o krízovej situácii na Ukrajine,“ uviedla tlačová služba. „Osobitnú pozornosť venovali bezpečnostným zárukám pre špecialistov, ktorí budú pracovať na mieste nešťastia. Prezident Putin a kancelárka Merkelová znova potvrdili prvoradý význam čo najrýchlejšieho zastavenia bojových akcií a začatia dialógu o politickom urovnaní,“ konštatoval Kremeľ.
Príchod vyšetrovacieho tímu sa podľa ukrajinských médií neustále odkladá. Kyjev odmieta vydať bezpečnostné záruky, pretože oblasť pádu lietadla nekontroluje. Podľa povstalcov Ukrajina príchod expertov zdržiava. Vodca povstalcov Andrej Purgin v nedeľu posmešne poznamenal, že experti idú zrejme z Kyjeva pešo.
Holandský premiér Mark Rutte v nedeľu oznámil, že skupina určená na identifikáciu obetí katastrofy má na miesto prísť v pondelok. Misia OBSE podľa neho vyjednáva so separatistami o odchode chladiarenských vagónov s mŕtvymi telami z Torezu, kde sú teraz. Preprava pozostatkov má prebehnúť pod kontrolou ukrajinských úradov. Rutte dodal, že všetku činnosť spojenú s identifikáciou obetí, bude koordinovať Holandsko.
Vodca doneckých ozbrojencov Alexandr Borodaj v Donecku oznámil, že vzbúrencom sa podarilo nadviazať kontakt s malajzijskými expertmi, ktorí majú tiež prísť na miesto pádu lietadla. Priletieť by podľa neho mohli už v nedeľu večer. Kedy príde tím z Holandska, Borodaj nevie.
Pobúrená letecká komunita
Ruskí letoví dispečeri varujú pred preťažením letových koridorov nad juhozápadom Ruska, kam zamierili mnohé letecké spoločnosti po páde malajzijského lietadla nad východnou Ukrajinou. Oznámila to v nedeľu ruská agentúra RIA Novosti. Podľa ruských dispečerov napríklad počet letov v koridoroch nad Rostovskou oblasťou „prekračuje všetky normy".
Moskovský rozhlas v nedeľu informoval, že ráno priamo nad Rostovom na Done odvrátili dispečeri možnú kolíziu šiestich dopravných lietadiel, ktoré sa v jednom okamihu ocitli v rovnakej letovej hladine. Incident vraj vyšetrujú leteckí komisári. Podľa dispečera Sergeja Kovaľjova v sobotu každú hodinu prelietlo ponad Rostov 52 lietadiel.
„Veľa liniek, predovšetkým ruských, zmenilo po páde malajzijského Boeingu svoje trasy. Situácia prekračuje všetky normy,“ povedal Kovaľjov a dodal, že letovú prevádzku treba upraviť, pretože súčasný stav je nebezpečný.
Znepokojený katastrofou na Ukrajine je šéf dubajskej leteckej spoločnosti Emirates Tim Clark. V Paríži v nedeľu navrhol zvolať medzinárodnú konferenciu, na ktorej by si globálni leteckí prepravcovia ujasnili, ako na situáciu okolo zostreleného Boeingu reagovať. Emirates sú najväčšou leteckou spoločnosťou na Blízkom východe.
„Komunita musí reagovať ako celok, pretože tento čin je absolútne neprijateľný a poburujúci. Nesmieme tolerovať, že sa lietadlá stanú terčom regionálnych konfliktov, ktoré s leteckou dopravou nemajú nič spoločné,“ povedal Clark.