Predstavitelia Federálneho rezervného systému sa snažia potlačiť narastajúce obavy investorov, že ich agresívna menová politika proti vysokej inflácii spôsobí rozvrat na trhu.
Účastníci trhu majú obavy, keď vidia napätie na trhu s dlhopismi, škodlivý pokles cien aktív, ako aj celý rad problémov na zahraničných trhoch. Niektorí z nich preto považujú túto situáciu za dostatočne zlú na to, aby vyzvali Fed k spomaleniu alebo dokonca k zastaveniu zvyšovania úrokových sadzieb. Ten však zatiaľ nie je ochotný.
Prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mesterová na to reaguje tým, že všetci hlavní svetoví centrálni bankári smerujú k prísnejšej menovej politike. Nevidí v tom skryté veľké riziká a podľa nej neexistuje žiadny dôkaz, že v súčasnosti prebieha chaotické fungovanie trhu.
Pohľad mimo Fedu je však odlišný
„Globálne trhy čoraz viac vykazujú známky nestability,“ povedal Roberto Perli, vedúci výskumu globálnej politiky v Piper Sandler. Ten uvádza ako príklad Spojené kráľovstvo, kde bola Bank of England nútená zasiahnuť, aby podporila dôchodkové fondy. Trhliny sa podľa neho objavujú aj inde.
Tobias Adrian, riaditeľ pre menové a kapitálové trhy Medzinárodného menového fondu, napísal, že riziká finančnej stability sa podstatne zvýšili. Zaznamenal narastajúce známky problémov na globálnych trhoch vládnych dlhopisov v čase, keď sú úrovne pôžičiek vysoké.
Tlak na trhy môže byť ešte výraznejší, keďže hlavné centrálne banky budú naďalej zdražovať náklady na úvery.
Priestor na väčšie sprísňovanie
V piatok najvyšší predstaviteľ Fedu povedal, že menová politika môže ukrajovať z ekonomickej dynamiky viac, než si mnohí uvedomujú.
Finančné podmienky prešli tento rok rýchlym sprísnením a existuje priestor na to, aby sa ešte viac sprísnili, uvádzajú nové údaje Bank of America. Novo spustený Indikátor finančných podmienok v USA ukazuje, že rýchlosť sprísňovania môže byť výraznejšia ako je skutočná úroveň.
Index sa za 10 mesiacov vyšplhal z neutrálnej na súčasnú úroveň. To v poslednom cykle zvyšovania sadzieb trvalo päť rokov.
Predstavitelia Fedu zvýšili sadzbu federálnych fondov z takmer nulovej úrovne v marci na súčasný rozsah medzi 3 a 3,25 percenta, pričom sa v najbližšom období očakáva jej ďalšie zvyšovanie, pričom v roku 2023 by mala dosiahnuť úrovne 4,6 percenta.
Sprísnenie finančných podmienok je kľúčom k fungovaniu menovej politiky. Zdvihnutím nákladov na úvery Fed ochladzuje celkovú ekonomickú dynamiku a znižuje inflačné tlaky.