Americký dolár sa v pondelok priblížil sedemmesačným minimám. Dolárový index klesal o 0,7 percenta na 102,4 bodu. V jednej chvíli sa však prepadol aj na 102,15 bodu, čo je najslabšia hodnota od 12. januára.
Štatistické dáta z minulého týždňa vyvolali medzi investormi obavy z možného poklesu americkej ekonomiky a tiež špekulácie o skoršom a výraznejšom znížení úrokových sadzieb centrálnou bankou, než sa predpokladalo. Naopak, darí sa japonskému jenu, ktorý posilňuje voči doláru aj euru.
Voči jenu dolár strácal zhruba dve percentá na 143,598 jenu. Euro v rovnakom čase voči americkej mene posilňovalo o 0,5 percenta na 1,0965 dolára. Voči jenu potom spoločná európska mena oslabovala o 1,58 percenta na 157,32 jenu.
Americká ekonomika v júli vytvorila zhruba 114-tisíc nových pracovných miest, čo je výrazne menej, než sa očakávalo. Miera nezamestnanosti v USA prekvapivo vzrástla na 4,3 percenta z júnových 4,1 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od októbra 2021.
Vedľa oslabovania americkej meny na Wall Street klesajú aj americké akcie, najmä technologické tituly. Popri obavách o zdravie americkej ekonomiky a špekuláciách o znižovaní úrokových sadzieb za tým podľa niektorých analytikov môže byť aj nadhodnotenie technologických akcií.
„Korekciu rizikových aktív nepovažujeme za začiatok hospodárskeho poklesu. Podľa nášho názoru má korekcia a vyčistenie pozícií zmysel,“ povedal ekonóm spoločnosti Jefferies Mohit Kumar.