Trhy zatiaľ príliš nereagujú na útok palestínskej militantnej skupiny Hamas na južný Izrael. Niektorí pozorovatelia však upozorňujú, že viaceré riziká vyplývajúce z konfliktu ešte nie sú plne zohľadnené. „Akékoľvek predĺženie vojny pravdepodobne rozdúcha obavy z prerušenia dodávok ropy a ďalšieho dopytu po bezpečných aktívach, ako je zlato, americký dolár a švajčiarsky frank,“ uviedli analytici z investičnej banky BNY Mellon vo svojej správe.
CNBC upozorňuje, že návody orientovať sa na bezpečné aktíva, nie sú v časoch konfliktov ničím novým. Ceny ropy v pondelok vyskočili o štyri percentá, zlato sa od útoku zhodnotilo o niečo viac ako jedno percento. Výnosy benchmarkových amerických štátnych dlhopisov klesli približne o 13 bázických bodov na 4,65 percenta.
Niektorí účastníci trhu si však nemyslia, že toto by bol koniec volatility. Izraelský rozpočet a HDP počítajú s „dlhotrvajúcim konfliktom“ na viac ako osem týždňov, povedal vedúci oddelenia trhovej stratégie a prehľadov BNY Mellon Bob Savage.„Globálne trhy ešte musia plne oceniť inflačné riziká vyplývajúce z vývoja konfliktu, z vyšších cien ropy a vyšších výdavkov na obranu,“ varoval. Dodal, že čoskoro vypláva na povrch aj otázka poskytovania zahraničnej pomoci Izraelu.
Ďalšie výdavky na obranu
B. Savage zdôraznil, že hroziaci globálny problém v dôsledku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom popri prebiehajúcej vojne na Ukrajine je tlak na ďalšie vojenské výdavky na celom svete. „V konečnom dôsledku by to viedlo k ďalšiemu čerpaniu úspor [a] vyšším úrokovým sadzbám,” dodal.
V roku 2022 sa svetové vojenské výdavky zvýšili ôsmy rok po sebe na rekordnú výšku 2,24 bilióna dolárov, ukazujú údaje Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru. V rámci toho, od invázie Moskvy na Ukrajinu, USA poslali Kyjevu pomoc vo výške viac ako 75 miliárd dolárov, čo je číslo, ktoré prevyšuje počet ostatných príjemcov americkej pomoci.
Stále existuje riziko, že by sa mohol rozpútať konflikt vzhľadom na dlhodobú podporu Teheránu pre Hamas. „Všetko je to o Iráne. Uvidíme, či Izrael alebo Spojené štáty z priamej zodpovednosti zaň verejne obvinia Irán. To by spôsobilo, že cena ropy by sa zvýšila,“ povedal prezident Rapidan Energy Group Bob McNally.
Ďalším dôsledkom by bola silnejšia naviazanosť na dolár. „Je to zlé pre krehké ekonomiky či krehké meny. Zlé pre ceny energie,“ priblížil B. McNally s tým, že je to „posledná vec“, ktorú ekonomické subjekty potrebujú, keď sa trhy snažia prejsť na mäkké pristátie. „Bude to dlhotrvajúca a veľmi ťažká a pravdepodobne krvavá vojna,“ dodal.
Iránska misia pri OSN poprela účasť Teheránu na útoku militantnej skupiny Hamas na Izrael. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu v relácii „State of the Union“ spravodajskej televízie CNN povedal, že USA „zatiaľ nemajú dôkazy, že by za týmto konkrétnym útokom bol Irán, ale určite tam existuje dlhodobý vzťah“.
Hamas bol označený za teroristickú organizáciu Spojenými štátmi, Japonskom, Austráliou, Izraelom, Európskou úniou a mnohými ďalšími krajinami.