Volatilita je na najnižších úrovniach od tohtoročného augusta a aj zobchodované objemy sú tento týždeň zatiaľ podpriemerné. V Spojených štátoch včera akciový index S&P 500 vymazal mierny utorkový rast a klesol o 0,24 percenta.

Britská inflácia nečakane klesla z 2,7 na 2,2 percenta. Včerajší výsledok bol pre trhy veľkým prekvapením, vzhľadom na to, že väčšinový konsenzus počítal s jej znížením na 2,5 percenta. Ak by to v budúcnosti bolo potrebné, otvára sa tak pre Bank of England väčší priestor k prípadnému uvoľneniu menovej politiky. Banka sa totiž v minulosti rozhodla dočasne tolerovať infláciu až na 2,5 percenta. Libra v reakcii na zverejnenie výsledkov prudko slabla a k doláru sa prepadla až pod hranicu 1,59 dolára za libru.

Výnosy z amerických dlhopisov sú najvyššie od septembrového zasadnutia Fedu. Pri desaťročných splatnostiach sa výnos vyšvihol až na 2,75 percenta. Investori tak v reakcii na lepšie výsledky z USA začínajú opäť špekulovať o možnom utiahnutí menovej politiky už v prvom štvrťroku budúceho roka. Ďalší rast sadzieb by však mohol začať znervózňovať predstaviteľov amerického Fedu, ktorí práve pre ich prudký rast v septembri vzali späť svoj sľub utiahnuť menovú politiku ešte do konca tohto roka.

Drahé kovy ďalej strácajú. Cena zlata sa včera prepadla nakrátko až k 1 260 dolárom za uncu. Striebro kleslo na 20,50 dolárov. Dôvodom je rast dlhodobých úrokových sadzieb, silnejší dolár a veľmi nízka averzia k riziku, ktorá má na svedomí malý dopyt po bezpečných aktívach. 

Dnešok prinesie opäť len minimum dôležitých fundamentov a na väčšine trhov tak možno počítať skôr s pokojným obchodovaním. Asi najväčšiu pozornosť na seba strhne Británia, odkiaľ prídu o 10:30 výsledky z pracovného trhu a kde o 11:30 Bank of England predstaví svoj štvrťročný inflačný report.

Autor je Head of Research X-Trade Brokers.