S príchodom covidu začali mnohé ekonomiky trpieť nedostatkom pracovnej sily, ktorý viedol k zvýšeniu inflačných tlakov. Ekonómovia predpovedajú, že tento trend bude v roku 2023 na ústupe, píše portál CNBC.
Centrálne banky všade vo svete už takmer rok agresívne sprísňujú menovú politiku. Ich cieľom je skrotiť rekordne vysokú infláciu. Trhy práce však ostali napäté. Ekonómovia sa nevedia zhodnúť, či budú centrálne banky v Amerike, EÚ a Británii vedieť pozastaviť rast úrokových sadzieb či ich dokonca skresať.
Fed minulý týždeň naznačil, že by rast mohol pozastaviť. Trhy si však vzhľadom na pribúdajúce údaje nie sú isté, či banka nakoniec úroky nebude musieť ďalej zvyšovať.
Od rastu k poklesu
Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch v marci dosiahol najnižšie úrovne za posledné dva roky. Firma Moody’s odhaduje, že v krajinách zoskupenia G20 tento rok dôjde k zmenšeniu rozdielu medzi ponukou a dopytom práce. Investičný stratég Jeffrey Kleintop zo spoločnosti Charles Schwab s ním súhlasí. K zmene situácie podľa neho dôjde koncom tohto roka, keď sprísňovanie menovej politiky začne prinášať výsledky.
V súvislosti s trhom práce začali spoločnosti vo svojich vyhláseniach čoraz viac spomínať znižovanie stavov zamestnancov a čoraz menej problémy s nedostatkom pracovnej sily, podotkol Kleintop. Americké a európske banky nedávno sprísnili podmienky čerpania úverov pre firmy i domácnosti. Svedčí to o tom, že trh práce v najbližších kvartáloch čaká prechod od rastu k znižovaniu pracovných miest, prezradil Kleintop.
Moody’s očakáva, že rastúce úverové náklady tento rok spôsobia pokles hospodárskej činnosti či prijímania novej pracovnej sily. Ovplyvnia aj správanie spotrebiteľov, ktorí budú míňať menej peňazí.
Trh práce za svoju odolnosť vďačí najmä sektoru služieb. Kleintop poukazuje na veľký rozdiel medzi nárastom služieb a oslabením výroby. Túto nerovnováhu bude podľa neho potrebné napraviť.
Vlády môžu pomôcť
Aj keď je pokles pracovnej sily na ústupe, ani v tomto smere nemá trh práce ešte vyhraté. Riziko predstavuje najmä starnutie obyvateľstva. Moody’s odhaduje, že v Spojených štátoch je tento faktor zodpovedný za 70 percent z 0,8-percentného úpadku pracovnej sily. Americký trh práce tak vinou vysokého veku prišiel o zhruba 1,4 milióna ľudí.
Túto stratu by mohla vykompenzovať vyššia účasť žien a prisťahovalcov na trhu práce, ako aj pokrok v moderných technológiách. Vlády by tak správnym nastavením politík na podporu migrantov a žien mohli zmierniť výzvy v oblasti ponuky práce. V opačnom prípade sa výzvy spojené s prijímaním zamestnancov v nasledujúcom podnikateľskom cykle môžu objaviť znovu, uzavreli analytici z Moody’s.