Trh s platinou čaká po tohtoročnom vysokom prebytku v budúcom roku deficit. Využitie kovu výrobcovi automobilov stúpne a investori sa z čistých predajcov zmenia na čistých kupcov.
Vznikne deficit 303-tisíc uncí
Dopyt po platine, ktorá sa používa v automobilových katalyzátoroch, priemysle a šperkoch, na budúci rok stúpne o 19 percent na 7,77 milióna uncí, najviac od roku 2020. Uviedla to dnes Svetová rada pre investície do platiny (WPIC).
Dopyt sa zvýši, výpadky elektriny a údržba v baniach v Juhoafrickej republike naopak obmedzia na budúci rok ponuku. JAR je najväčším producentom platiny. Na trhu tak vznikne deficit 303-tisíc uncí.
Tento rok by však mal byť trh prezásobený. Prebytok by mal predstavovať 804-tisíc uncí, čo je ale o niečo menej, ako WPIC čakala v septembri.
Rastúca výroba vozidiel
Dopyt z automobilového priemyslu podporuje rastúca výroba vozidiel a prísnejšie predpisy, ktoré si vyžadujú viac kovu v systémoch na neutralizáciu emisií. Výrobcovia tiež nahrádzajú lacnejšiu platinu palladium.
Nákupy platinových zliatkov a mincí sa na budúci rok zvýšia o 49 percent, hlavne kvôli rastu nákupov v Japonsku. Dopyt z priemyslu bude na budúci rok druhý najvyšší, pretože sa zvýši využitie kovu sklármi o viac ako 52 percent.
Napriek prebytku kovu bude dostupná platina obmedzená, pretože Čína od začiatku roku 2021 doviezla 2,5 milióna uncí a tieto dovozy nie sú zahrnuté v údajoch WPIC o dopyte, pretože nie je jasné, či a ako sa využívajú.
Tieto dovozy spolu prevyšujú celosvetové prebytky v rokoch 2021 a 2022 a nebudú k dispozícii na opätovný vstup na západné trhy, aby sa vyriešil očakávaný deficit v roku 2023, upozornila agentúra Reuters.
WPIC bola zriadená ťažobnými firmami a využíva údaje poradenských spoločností Metal Focus a SFA (Oxford).