Rast príjmov, ktoré prináša technologickým a ďalším firmám rozkvet umelej inteligencie, znovu oživuje trh s bývaním v kalifornskom Silicon Valley. Dni otvorených dverí v nehnuteľnostiach na predaj v oblasti San Jose sú nabité a štartovacie domy za viac ako milión dolárov sa často predávajú drahšie, než je trhová cena.

Využiť vhodnú príležitosť

Kupujúci sa ponáhľajú, aby využili nedávny pokles úrokových sadzieb hypoték. Majú pritom dosť peňazí vďaka rok trvajúcemu rastu cien akcií veľkých technologických firiem, ku ktorému prispelo nadšenie z umelej inteligencie. Mnoho ľudí, ktorí sa teraz rozhodli do pristúpiť ku kúpe, nikdy predtým dom nekúpilo. „Máme teraz toľko záujemcov, ktorí nakupujú prvýkrát,“ povedala agentka spoločnosti Keller Williams Julie Wyssová. „Cítia sa veľmi bohatí,“ dodáva.

Konkurencia medzi záujemcami o domy sa teraz zvyšuje, pretože exodus zo severnej Kalifornie do lacnejších lokalít po celej krajine po pandémii ustáva. Povinnosť vrátiť sa do zamestnania teraz núti zamestnancov hľadať si bývanie v blízkosti sídiel mnohých firiem, ktorými je oblasť posiata, od Applu cez Alphabet až po výrobcov čipov Nvidia. Cena akcií Nvidie sa za posledný rok strojnásobila, čo pomohlo vyrovnať negatívny dopad tisícok zrušených pracovných miest v technologickom sektore. V oblasti, ktorá je známa nedostatočnou ponukou nehnuteľností na bývanie, môže aj malý nárast dopytu vyvolať ponukovú vojnu medzi záujemcami.

Nielen Silicon Valley

Žiadny trh s bývaním v USA nie je taký zviazaný s osudom technologického sektora ako Silicon Valley a širšia oblasť Sanfranciského zálivu. Agenti v ďalších centrách, od Bostonu cez Seattle až po Denver, ale môžu tiež v čase hlavnej predajnej sezóny, ktorá na jar tradične začína hneď po Super Bowle, zaznamenať nárast dopytu.

Z päťdesiatky najväčších amerických metropol sa najrýchlejšie predávajú domy v San Jose. Na druhom mieste je Seattle, kde sídlia firmy Amazon a Microsoft. Nehnuteľnosti v San Jose sa predávajú v priemere o dve percentá drahšie, ako je ich stanovená cena, uvádza firma Redifn. To môže byť výrazná prémia v oblasti, kde stredná cena predávanej nehnuteľnosti predstavuje 1,3 milióna dolárov.

Firemné akcie často tvoria veľkú časť odmien softvérových inžinierov a ďalších technologických zamestnancov. To vysvetľuje, ako si môžu dovoliť také drahé domy.

„S ročným platom 200-tisíc dolárov si v Los Altos nekúpite dom za tri milióny,“ hovorí zakladateľ firmy Altos Research Michael Simonsen. „Ale môžete si ho kúpiť za svoje bohatstvo z akcií,“ dodáva. Altos Research sa zaoberá údajmi o bývaní.

Ponukové vojny o nehnuteľnosti

Technologický pracovník Karan Syal a jeho manželka hľadali bývanie niekoľko mesiacov. Zakaždým ich odradilo 100 ľudí, ktorí si prišli pozrieť dom na deň otvorených dverí, alebo príval ponúk, pre ktorý by museli ponúknuť viac, ako boli ochotní zaplatiť. Zmenili preto stratégiu a začali podávať ponuky hneď po tom, ako agenti naznačili, že nehnuteľnosť príde čoskoro na trh. Nakoniec sa im podarilo v decembri nájsť nehnuteľnosť v San Jose, kde súperili len s jedným záujemcom, ktorý prišiel skôr. Nehnuteľnosť získali za 1,725 milióna dolárov, a aj tak sa dostali do miernej ponukovej vojny. Nakoniec zaplatili o 100-tisíc dolárov viac, ako predstavovala pôvodná požadovaná cena.

Úrokové sadzby hypoték, ktoré v posledných rokoch prudko vzrástli, udržiavajú ponuku domov v tejto oblasti aj v celých Spojených štátoch na nízkej úrovni, pretože málo majiteľov domov je ochotných predávať, ak by sa museli vzdať svojich lacných pôžičiek. Kupujúci, ktorí sa sťahujú, ako sú napríklad aj Syalovci, nepredávajú vôbec. Syal uviedol, že plánuje obsadiť svoj doterajší dom nájomníkom a ponechá si hypotéku s úrokom 2,25 percenta. Pri hypotéke na jeho nový dom dostal úrokovú sadzbu 6,375 percenta.

Drahá lokalita

Trh s bývaním v San Jose patrí k najdrahším na svete a v posledných rokoch sa pohybuje ako na horskej dráhe. Ceny dosiahli vrchol v roku 2022, keď pandémia poslala kupujúcich na predmestie. Potom však pre prudký rast úrokových sadzieb v minulom roku ochladol. Najnovšie nákupné šialenstvo potom odštartoval pokles úrokových sadzieb z októbrového vrcholu.

Migrácia do menej nákladných oblastí, ako je Nashville alebo Austin, z čias pandémie spomalila a teraz odchádza z oblasti Sanfranciského zálivu menej majiteľov domov. Niektorých ľudí síce stále vyháňajú vysoké náklady, v Silicon Valley sa ale stále objavujú aj noví milionári, ktorí chcú mať bývanie blízko svojej práce.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Zamestnanci sa boja poklesu miezd v prípade rozšírenia umelej inteligencie