Holandská vláda v utorok vyhlásila, že vyhostila 17 ruských spravodajských dôstojníkov, pričom ich prítomnosť v krajine označila za „hrozbu pre národnú bezpečnosť". K podobnému kroku v utorok pristúpilo aj Írsko, Belgicko a Česko.
Írsko požiadalo štyroch pracovníkov ruskej ambasády, aby opustili krajinu, pretože ich „aktivity nie sú v súlade s medzinárodnými štadardmi diplomatického správania". Belgicko vyhostilo 21 ruských diplomatov za údajnú špionáž a ohrozovanie bezpečnosti krajiny. Česká republika vyhostila jedného, ruského diplomata, ktorého označila za nežiadúcu osobu a dala mu 72 hodín na to, aby opustil krajinu.
Holandské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že si predvolalo ruského veľvyslanca a oznámilo mu, že osoby, ktoré boli akreditované ako diplomati, musia opustiť krajinu. Rezort diplomacie tvrdí, že rozhodnutie prijal z dôvodu národnej bezpečnosti.
„Dôvodom tohto (rozhodnutia) sú informácie od (holandskej) Všeobecnej spravodajskej a bezpečnostnej služby (AIVD) a od Holandskej vojenskej spravodajskej a bezpečnostnej služby (MIVD), ktoré ukazujú, že dotknuté osoby, akreditované ako diplomati na ruských zastúpeniach v Holandsku, boli tajne činné ako spravodajskí dôstojníci," uviedlo ministerstvo.
„Spravodajská hrozba voči Holandsku zostáva vysoká. Súčasný postoj Ruska v širšom zmysle spôsobuje, že prítomnosť týchto spravodajských dôstojníkov je nežiaduca," dodal rezort diplomacie. Minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra uviedol, že je pripravený na akúkoľvek odvetu zo strany Moskvy.
Holandská vláda spresnila, že rozhodnutie vyhostiť ruských diplomatov prijala po konzultácii s „niekoľkými podobne zmýšľajúcimi krajinami", pričom pripomenula, že podobné kroky podnikli aj ďalšie krajiny ako Bulharsko, Čierna Hora, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Slovensko a Spojené štáty.