Pred Vianocami 2024 vláda prostredníctvom ministra zdravotníctva Kamila Šaška uzavrela dohodu s Lekárskym odborovým združením, v ktorej prijala väčšinu jeho požiadaviek vrátane tých platových. Vláda argumentovala najmä potrebou sociálneho zmieru v zdravotníctve. Kritici dohody však poukazujú na priveľké náklady, ktoré prinesie zdravotníckym zariadeniam, a v širšom kontexte na neriešenie dôležitejších problémov v slovenskom zdravotníctve.

To sa prejavilo aj v reakciách respondentov ankety TREND Barometer, v ktorej mohli respondenti vyjadriť svoj postoj k uvedenej dohode dvomi negatívnymi a dvomi pozitívnymi hodnotiacimi stupňami. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 9. januára a utorkom 15. januára 2025 dovedna 34 oslovených osobností slovenskej ekonomiky, biznisu a inštitúcií. Polovica z nich hodnotí dohodu s LOZ negatívne. Odpovede s komentármi respondentov ankety publikujeme.

Určite nie, zdravotníctvo potrebuje veľkú reformu

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Žiaľ, dohoda medzi vládou a lekárskymi odborármi má jedného porazeného. A tým je pacient. Nič sa pre pacienta nezlepší, práve naopak. Dostupnosť sa zhorší, kvalita neporastie.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
V tomto štádiu bolo treba dohodu s lekármi uskutočniť. Treba ale povedať, že vláda premrhala obdobie od nástupu, keď nepredstavila žiadne reformné opatrenie, ktoré by malo nastaviť vhodný systém zdravotnej starostlivosti.  Je zarážajúce, že táto vládna garnitúra, ktorá vládne už viac ako 10 rokov, neuskutočnila žiadnu reformu a obávam sa, že vzhľadom na jej politické zásady ani neuskutoční.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Ide vlastne o ideový spor. Marxizmus (LOZ) proti kapitalizmu (alebo ekonomickému liberalizmu). Obe teórie, teda marxistická aj liberálna (v zmysle ekonomickom) sú legálne a legitímne. Každá z nich však vedie v praxi k rôznym výsledkom. A hoci kapitalizmus nie je určite dokonalý (má mnoho nedostatkov), určite sú jeho ekonomické výsledky z hľadiska všeobecného spoločenského úžitku neporovnateľne lepšie ako výsledky marxizmu. A to platí aj pre zdravotníctvo. To marxistické má podobu nemocnice na Mickiewiczovej 13 v Bratislave a to kapitalistické napríklad nemocnice Bory. Alebo inak, ak by ste si mohli slobodne vybrať nemocnicu vo Švajčiarsku alebo na Kube, do ktorej by ste sa išli radšej liečiť?

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
Celý tento cirkus je ukážkou nezvládnutého a do budúcna nezvládnuteľného manažmentu zdravotníctva. Pocit zažehnaného problému chvíľu pokojne pláva v rieke plnej perejí. Ďalšie sú len otázkou času. Ak sa neodhodláme na generálnu reformu postavenú na zásluhovosti a osobnej participácii každého pacienta na svojom zdraví, kolapsy sa budú cyklicky opakovať a náklady exponenciálne rásť.

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Takýmto spôsobom sa štát neriadi. Lekári vydierali možno oprávnene, ale čo ostatné profesie, podnikatelia, štátni zamestnanci, učitelia, atď.? Lekári len využili výnimočnosť postavenia svojej profesie.

Marek Polic, garant projektov, Kros
Poznám málo skutočných pravdivých informácií a nerozumiem úplne tejto problematike. Len ako občan to vnímam celé tak, že je to dokola tá istá pesnička roky a roky. Aj nová dohoda sú znova len prísľuby a osobne neverím, že dôjde k skutočným, silným a potrebným reformám. Takže dohoda je len odloženie problému.

Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Nie, súčasný stav nie je udržateľný

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Dohody sú jedna vec, realita druhá. Ešte nevyschol atrament na dohode a nefunguje e-recept – to je absurdné. Absurdné je aj to že financie, ktoré boli do e-healthu nainvestované (zhodou okolnosti politickými stranami, ktoré sú teraz vo vláde) neprinášajú zákazníkom-občanom relevantné služby.

Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Ján Majerský, výkonný riaditeľ, Proma
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora

Áno, dohoda bola potrebná, treba na nej pracovať ďalej

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Do budúcna je veľmi nebezpečné takto ostať pod tlakom odborárov. V podstate si vymôžu kedykoľvek čo chcú. Je to spoločensky neakceptovateľné a neudržateľné. Hoci aj dohody zo strany vlády by sa mali dodržiavať!

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
To je príliš jednoduchá otázka. Od reformy Petra Zajaca nemala žiadna vláda odvahu pokračovať v reformách a dopracovali sme sa do dnešného stavu, keď nikto poriadne nevie, ako by to naše zdravotníctvo malo vyzerať. Dúfam, že po tejto populistickej vláde príde vláda odborníkov, ktorá bude vedieť čo má so zdravotníctvom urobiť.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Zdravotníctvo potrebuje ale veľkú zásadnú reformu. Bez takejto reformy akákoľvek dohoda bola zbytočná.

Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Branislav Rentka, CEO, m:zone

Určite áno, požiadavky lekárov sú opodstatnené

Martin Jacko, managing partner, Lansky, Ganzger & Partner Rechtsanwälte
Otázka financovania a udržateľnosti slovenského zdravotníctva si vyžaduje komplexnejší prístup, než len periodické riešenie akútnych kríz. Hoci považujem dohodu medzi vládou a lekárskymi odborármi z konca minulého roka za nevyhnutný krok v danej situácii, je to len dočasné riešenie dlhodobých systémových problémov. Zdravotníctvo potrebuje konštruktívny dialóg všetkých relevantných odborníkov. Len takáto odborná diskusia môže viesť k vytvoreniu udržateľného modelu financovania, ktorý prelomí začarovaný kruh zadlžovania a následného oddlžovania nemocníc.

Iné/Nevyjadrujem sa

Martina Slabejová, výkonná riaditeľka, Americká obchodná komora v SR
Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo vystavené viacerým výzvam od nedostatku personálu, investičného dlhu, zastaralých IT systémov, správy zdravotníckych údajov až po neudržateľné financovanie. V rámci Americkej obchodnej komory na Slovensku podporujeme odborný dialóg a prijímanie rozhodnutí na základe dát, odbornej praxe, pluralite názorov a vzájomného rešpektu. Dohoda medzi vládou a LOZ už bola prijatá a za dôležité teraz považujeme, aby jej napĺňanie smerovalo k zlepšeniu práv a cesty pacienta na Slovensku ako aj efektívnosti, udržateľnosti a modernizácii celého systému. Verím, že táto dohoda umožní ministerstvu, aby malo čas a priestor venovať sa aj ďalším dôležitým témam, ako sú zdravotnícke dáta, liekové politiky, cesta pacienta, inovácie atď. Slovensko si to zaslúži. Bolo by fajn, keby si to vedeli a mohli si do budúcna uvedomiť aj kolegovia z LOZ.

Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Obsah dohody nebol dostatočne verejne prezentovaný, takže ťažko sa k nemu vyjadriť. Jasné je len to, že vláda SR porušila svoj verejný záväzok, nedodržiava už sľúbené. A to nie je nič nové.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Lekári nám zachraňujú životy a asi každý chce, aby boli adekvátne odmenení a spokojní. Nie som odborník na danú problematiku a, žiaľ, v médiách sa objavujú protichodné informácie. Podľa mne dostupných informácií systém nie je nastavený tak, aby odmeňoval výkon a kvalitu, čo pri takom veľkom náklade, ako tieto platy predstavujú, je ďalej pre štát neudržateľné.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Slovenské zdravotníctvo je nekonečný príbeh a treba ho prekopať od základov. Toto sú zbytočné a nekonečné debaty. Chyťte to a prerobte to, ideálne hneď.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Mám z toho, čo som čítal nejaké pocity, ale úprimne sa musím priznať, že mi okrem iného na dnešnej dobe vadí tá schopnosť kohokoľvek vyjadrovať sa k čomukoľvek. Vnímam problém zdravotníctva a lekárov ako veľmi komplikovaný a priznávam, že sa necítim kompetentný tváriť sa ako odborník, ktorý pozná správnu odpoveď na všetko.

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
V mene všetkých unavených slovenských občanov, rukojemníkov, sa nebudem vyjadrovať k niečomu, čomu profesionálne nerozumiem. S ľútosťou sa pozerám na prehlbujúcu priepasť a agresivitu v komunikácii, ktorá decimuje dôveru a podnecuje spoločenskú nevraživosť.

Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.