V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako ovplyvní realitný trh to, že sa banky na Slovensku nechytajú znižovať úroky na hypotékach rovnakým tempom ako ECB. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 11. apríla 2024 a pondelkom 15. apríla 2024 celkovo 46 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Na kúpu bytov na hypotéku to nebude mať žiaden vplyv

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Na začiatku roku 2023 sme videli nárast úrokových sadzieb vo viacerých krajinách, vrátane USA a niektorých európskych krajín. Tento nárast bol reakciou na obavy o infláciu a pokus o zmiernenie inflačného tlaku. To znamená, že hypotekárne úrokové sadzby sa postupne zvyšujú. Tento nárast je dôležitý, pretože ovplyvňuje náklady na financovanie kúpy nehnuteľnosti. S vyššími úrokovými sadzbami je hypotekárny dlh drahší, čo môže ovplyvniť dopyt na realitnom trhu.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Myslím, že aspoň nateraz nijako zásadne. Poskytovanie nových hypoték je stabilné už asi rok a ani Národná banka neočakáva v najbližšej dobe zásadné výkyvy. Aj keď počet nových úverov už prestal klesať, očakávam, že súčasné vyššie úroky budú pretrvávať aj po zvyšok roka.

Zuzana Kubíková, expertka na ESG, head of management consulting, RSM SK
Poslednú dobu nedošlo vo svete hypoték k nejakým výkyvom, aj Národná banka skonštatovala, že ich poskytovanie je stabilizované už rok, hoci na nižších úrovniach v porovnaní s rokmi 2019 až 2022. Podobné je to aj v ďalších krajinách EÚ, preto aktuálne neočakávam výrazné zmeny.

Marián Búlik, finančný analytik, OVB Allfinanz Slovensko
Kto potrebuje bývať, nemá v súčasnej situácii na čo čakať, keďže hypotéky ešte môžu zdražieť. Odporúčam zafixovať úrokovú sadzbu na 5 rokov, aby človek mohol pokojne spávať. A akonáhle tržby raz klesnú, nebude problém získať od banky zníženú sadzbu. Konkurencia totiž zostane vysoká a aj najväčšie banky na trhu avizujú, že nebudú mať problém znížiť klientom úrokovú sadzbu.

Martin Michálek, konateľ, Realitné Impérium
Na súčasnom trhu je hlavným dôvodom nákupu bytov uspokojenie potreby bývania, nezávisle na úrokoch. Bez úvahy o úrokových sadzbách, ceny nehnuteľností pravdepodobne stagnujú, pretože sme sa priblížili k cenovému dnu. Predpokladá sa však, že banky nakoniec znížia úrokové sadzby koncom roku 2024 alebo začiatkom roku 2025, čo by mohlo spôsobiť opätovný rast cien nehnuteľností.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart

Predaje nehnuteľností to spomalí už len trochu

Martin Kebísek, predseda predstavenstva, Cemmac
Hypotéky pod 2 percentá zásadne zvýšili dopyt po nehnuteľnostiach a ten zároveň spôsobil zásadný rast cien nehnuteľností a rozmach výstavby. Boli tiež jednou z príčin vysokej inflácie. Teraz zažívame následok, nie je to kríza, iba stabilizácia trhu. Chvíľu bude trvať, kým trh (teda ľudia) podmienky akceptujú ako štandard a bude sa opäť stavať rozumne, nie ošiaľovo.

Ondřej Majer, partner, HAVEL & PARTNERS
Pomalšie znižovanie úrokov u hypoték povedie k pomalšiemu zotavovaniu rezidenčného trhu. Nedá sa teda čakať, že by sa mala dostupnosť vlastného bývania v najbližšej dobe zásadne zlepšovať. Zrejme bude teda pokračovať aj súčasná úroveň dopytu po nájomnom bývaní, hlavne vo väčších mestách.

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Ľudia si už pomaly na vyššie úrokové sadzby zvykli a adaptovali sa. Trh sa pomaly rozhýbe.

Michal Janči, CEO/konateľ, Bosen Group 
Neprispôsobenie slovenských bánk ku klesajúcej tendecii úrokových sadzieb ECB bude mať za následok pretrvávajúcu stagnáciu na realitnom trhu.

Martin Volek, riaditeľ, Volis International
Očakáva sa, že rast cien nehnuteľností bude pomalší ako v minulých rokoch. Vyššie úroky znižujú dopyt. Inflácia zase znižuje kúpnu silu domácností.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Myslím si, že najväčšie znižovanie cien nehnuteľností a spomalenie trhu máme za sebou. Som zvedavý, kam to pôjde, nečakám ale už nič markantné ani rapídne.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Potenciálni kupujúci môžu vyčkávať s kúpou, ak vyhodnotia, že v blízkej budúcnosti sa nezmenia ceny a ponuka, pričom náklady na financovanie dlhu budú nižšie. Relatívne rýchlo však začnú fungovať trhové mechanizmy a banky budú nútené kopírovať znižovanie úrokov ECB alebo budú strácať klientov.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, Premium Poisťovňa

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa

Realitný trh sa opäť dostane do krízovej situácie

Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Napriek tomu, že developeri a realitné spoločnosti avizujú ľahučké zotavenie sa trhu, myslím, že ide skôr o zbožné želanie týchto účastníkov trhu. A nemyslím, že ide o svojvoľné konanie bankového sektora, či o nevôľu bánk znížiť úrokovú mieru. Keďže štát vďaka svojej nezodpovednej politike „míňa" viac ako „zarába", inými slovami, rastie dlh štátu, logicky si štát ako nezodpovedný veriteľ požičiava drahšie. Toto je hlavná príčina toho, prečo banky neznižujú úroky rovnakým tempom ako v okolitých krajinách. Na realitný trh majú vysoké úroky samozrejme fatálny účinok.

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Ak je toto tvrdenie naozaj pravda, tak je zaujímavé, prečo, ak idú úroky hore, banky to kopírujú tým istým tempom? Samozrejme, vysoké úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch spomaľujú realitný trh a dostávajú ho do krízových situácií.

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Nejedná sa len o realitný trh, ale aj o stavebný trh a stavebníctvo, ktoré je na realitný trh naviazané. Nedostupnosť prijateľného financovania výrazne spomaľuje ekonomiku, nadväzné profesie a trhy. Dostupnosť hypoték teda výrazne ovplyvňuje značnú časť národnej ekonomiky.

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas

Nemenné hypotéky ďalej znížia ceny bytov a domov

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Ak slovenské banky nebudú znižovať úrokové sadzby na hypotékach rovnakým tempom ako Európska centrálna banka, môže to viesť k vyšším nákladom na financovanie a potenciálne znížiť dopyt po nehnuteľnostiach. Tento krok by mohol spôsobiť stabilizáciu alebo pokles cien nehnuteľností a negatívne ovplyvniť stavebný sektor. Dôležité bude pre potenciálnych kupujúcich sledovať tieto zmeny, pretože môžu výrazne ovplyvniť dostupnosť a ceny bývania.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Celkovo by nedodržiavanie znižovania úrokových sadzieb na hypotekárne úvery v súlade s ECB mohlo viesť k neistote na trhu s nehnuteľnosťami a môže mať širšie ekonomické dôsledky, ako je napríklad obmedzenie prístupu k financovaniu nehnuteľností a zníženie investícií do nehnuteľností.

Branislav Rentka, CEO, m:zone

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Iné/Nevyjadrujem sa

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Aktuálne jarné obdobie a celkovo rok 2024 môže priniesť aj napriek drahším hypotékam oživenie realitného trhu, avšak do veľkej miery to môže ovplyvniť aj ekonomický a geopolitický vývoj vo svete.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Nižšie úrokové sadzby sú často zásadným faktorom pri kúpe nehnuteľnosti. Udržanie vyšších úrokových sadzieb môže na jednej strane prispieť k stabilite finančného sektora a zabrániť rizikám prehriatia realitného trhu avšak na strane druhej, musíme zohľadniť aj následok poklesu cien nehnuteľností s ohľadom na zvýšený tlak na realitné firmy. Tento krok môže mať negatívne dopady aj na domáce šetrenie a ekonomicky rast.

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Aj keď ECB zrejme zníži sadzby, nemusí to okamžite viesť k znižovaniu úrokov na Slovensku. Dôvodom sú vnútroštátne faktory ako kritický stav verejných financií alebo napr. zhoršenie ratingu Slovenska. Tieto faktory by mohli ovplyvniť ochotu slovenských bánk pristupovať k zníženiu komerčných úrokov. Rok 2024 má pre realitný trh potenciál byť novým štartom, ale veľa závisí od ekonomického a geopolitického vývoja vo svete.

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Aj keď sa ECB aktuálne rozhodla podržať doterajšiu výšku úrokových sadzieb, to, či budú hypotéky lacnejšie, je v konečnom dôsledku na rozhodnutí slovenských bánk. V takom prípade by sme logicky mohli očakávať rozhýbanie realitného trhu, keďže „drahé úvery" sú jedným z hlavných dôvodov jeho aktuálnej stagnácie.

Roman Kučák, managing partner, Proxiuss
Na jednej strane môže toto rozhodnutie udržať stabilitu v bankovom sektore tým, že chráni marže bánk pred prudkými zmenami úrokových sadzieb. Na druhej strane, vyššie úroky na hypotékach môžu znížiť dopyt po nehnuteľnostiach, pretože náklady na financovanie kúpy domu alebo bytu budú vyššie. To môže viesť k spomaleniu rastu cien nehnuteľností alebo dokonca k ich poklesu, ak bude dopyt výrazne klesať. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo ovplyvniť aj dostupnosť bývania na Slovensku.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen

Ďalšie dôležité správy

Umelá inteligencia jefenomén, ktorý čoraz častejšie zasahuje do našich životov.
Neprehliadnite

TREND Barometer: Očakávate, že umelá inteligencia výraznejšie ovplyvní váš biznis?