V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či očakávajú, že nová vláda pristúpi v rámci konsolidácie ku škrtom v penziách. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 19. októbra 2023 a pondelkom 23. októbra 2023 celkovo 50 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Výsledky ankety a odpovede:
Určite áno, aj v susednom Česku už k tomu vláda pristúpila
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Najvýraznejší vplyv na konsolidáciu verejných financií a dlhodobú udržateľnosť dôchodkov má najmä výrazne zníženie miery náhrady vo výsluhovom systéme a úprava výpočtu dôchodku zo Sociálnej poisťovne pre poberateľov výsluhových dôchodkov.
Karol Ponesz, country manažér pre Slovensko, Mattoni 1873
Áno, bude musieť pristúpiť aj ku škrtom v penziách. Predpokladám však, že to bude nejakou „skrytou“ formou, aby si príliš nepopudili svojich voličov. Bude sa to týkať viacerých oblastí vrátane druhého piliera.
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Skôr či neskôr to bude nevyhnutné. Ide len o to ako „šikovne“ to vykoná - ako veľmi skryto či otvorene.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Na toto je za mňa jednoznačná odpoveď – áno. A dobre to bude, ak to tak spravia.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Určite áno. Ku konsolidácii verejných financií dôjsť musí a penzie z druhého piliera budú ako prvé, na ktoré siahnu. Som ale zvedavý, ako tento krok vysvetlia svojim voličom.
Skôr áno, zmeny možno očakávať najmä v druhom pilieri
Martin Melišek, CFO, Softec
Výhľad slovenských verejných financií je neradostný a očakávam, že namiesto hľadania úspor sa bude nová vláda snažiť získať peniaze hocikde, pričom jeden z najľahších terčov budú peniaze z druhého piliera. To dôchodcovia krátkodobo nepocítia a snaha o dlhodobú stabilitu a skutočné reformy nebude na programe.
Milan Černák, managing partner, RSM SK
Vzhľadom k predvolebným sľubom a voličskej základni víťaznej strany si vláda nedovolí škrtať v dôchodkoch. Naopak, keďže ide o dlhodobých odporcov druhého piliera, môžeme očakávať ďalšie sprísňovanie podmienok, možno až rušenie tejto formy sporenia a presun fondov do prvého piliera.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Myslím si, že siahnu na 2. pilier, lebo tých niekoľko uložených miliárd je pre socialistov a nacionalistov veľmi lákavé sústo, veď treba financovať veľké projekty pre svojich vyvolených dvorných dodávateľov, svojich chlebodarcov.
Lukáš Kmenta, country manažér pre Česko a Slovensko, HBS
Bez konsolidácie verejných financií nie je možné dôjsť k vyrovnaným rozpočtom a znižovaniu deficitu.
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Ivan Paule, partner, TPA Audit
Jozef Hrabina, analytik a zakladateľ spoločnosti, GeopoLytics
Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Nie, nová vláda nebude šetriť na sociálnych výdavkoch
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park
Osobne to neočakávam. Pred voľbami, ale aj po nich, budúci premiér zdôraznil, že konsolidácia verejných financií sa nedotkne zavedeného sociálneho štandardu. Navyše seniori sú ich typickou cieľovou skupinou, ktorej zrejme nebudú siahať na príjmy. Druhá vec je, že verejné financie sú v katastrofálnom stave a vláda bude musieť nájsť spôsob, ako šetriť.
Martin Šmigura, investičný riaditeľ, Wood & Company
Myslím, že takýto krok sa nedá na Slovensku očakávať od ktorejkoľvek vlády, nielen od tej nastávajúcej.
Tibor Boťánek, riaditeľ, Simplea Financial Services
Neočakávam. Ak berieme do úvahy predvolebné sľuby strán vznikajúcej koalície, nepredpokladám, že vláda siahne súčasným penzistom na starobné dôchodky. Je ale nepravdepodobné, že bude nová vláda schopná valorizovať dôchodky rovnakým tempom ako vlády za ostatné tri roky. Aj preto mladším ročníkom odporúčam, aby sa nespoliehali iba na štát. Je dôležité, aby si obyvatelia Slovenska začali vo väčšej miere sporiť na dôchodok a aby svoje úspory zhodnocovali vhodným investovaním.
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Dajme novej vláde tradičných 100 dní, aby ukázala, kam chce Slovensko za 4 roky posunúť a akým spôsobom. Slovensko potrebuje nutne reformy už prakticky v každej oblasti verejného života. Súčasná ekonomická situácia je náročná pre všetkých, od firiem až po dôchodcov. Sú prioritne iné oblasti štátu, kde by sa mal „utiahnuť opasok“ ako v penziách.
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co
Igor Choma, predseda Dozornej rady, Váhostav-sk
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt
Milan Drahoš, country manažér pre Česko a Slovensko, Pepco
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave
Určite nie, vládna koalícia podmienky na penziu nezhorší
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Podľa toho, ako som zaregistroval vyjadrenia popredných predstaviteľov novej vládnej koalície, nová vláda chce chrániť sociálny štandard občanov za cenu nebezpečného zvyšovania verejného dlhu. Preto predpokladám, že na penzie určite siahať nebudú. Na druhej strane bude konsolidácia verejných financií bezpodmienečne nutná, preto bude musieť šetriť a zvyšovať dane.
Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union Poisťovňa
Moja najväčšia obava v spojitosti s novou vládou je, že jej silná stránka nebude na strane úspor a zefektívnenia verejných výdavkov, ale skôr na strane rozdávania zo spoločného. A aby bolo z čoho, môžeme si to odniesť všetci cez vyššie dane a odvody. Dokonca aj osobné úspory v druhom pilieri nemusia byť mimo ohrozenia. Veď prečo neminúť dnes to, čo bude chýbať až v budúcnosti. Ale to už by bola silná káva pre všetkých budúcich dôchodcov. Tak verím, že mám len zbytočné obavy.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
A nielen v dôchodkoch, ale celkovo sa zrejme na výdavkovej strane škrtať nebude; ak, tak len symbolicky. A toho sa práve obávam, že ak sa aj vláda odhodlá k ohlasovanej konsolidácii verejných financií (keďže ide zrejme o taký zjavný problém, že sa už nedá ignorovať), bude to len na príjmovej strane. Takže sa musíme pripraviť na nie príliš rozvážne zvyšovanie daní a pod. Ale možno vláda (príjemne) prekvapí; úplne sa to vylúčiť nedá, ak nebude ignorovať ekonomickú realitu, s ktorou bude konfrontovaná.
Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Vzhľadom na ich voličskú bázu je to ťažko predstaviteľné. Maximálne by sa mohli pokúsiť o spomalenie valorizácie, ale neverím, že sa to stane.
Miroslav Adamiš, riaditeľ, Generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Budú si naďalej kupovať dôchodcov zvyšovaním dôchodkov, veď ich najviac volili seniori, najmä strany Smer-SD a Hlas-SD, i za cenu ďalšieho zadlžovania.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media
Marek Polic, garant projektov, Kros
Štefan Mácsadi, predseda COOP Jednota Nové Zámky
Marián Janočko, generálny riaditeľ, Eximbanka
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Reálny ekonomický vývoj prezrádza, že budúca vláda bude musieť pristúpiť k priaznivej konsolidácii verejných financií. Možné škrty v penziách závisia od politického programu a ekonomických podmienok. Je dôležité, aby nová vláda konzultovala a informovala verejnosť o svojich zámeroch v tejto oblasti a aby zachovala transparentnosť pri prijímaní takýchto rozhodnutí, ktoré môžu ovplyvniť životnú úroveň občanov. Otázku penzií bude treba vnímať veľmi citlivo, pretože sa konkrétne dotýka života tých, ktorí sú ekonomicky najzraniteľnejší.
Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions
Očakávam skôr nejaké nepriame opatrenia, napríklad okresanie 2. piliera a nevalorizovanie.
Stanislav Verešvársky, managing director, DanubiaTel
Nedisponujem dostatkom informácií o reálnom stave financií v štáte, aby som dokázal odhadnúť, či by mala nová vláda dostatok odvahy pre takéto veľmi nepopulárne opatrenie, ktoré by malo priamy a okamžitý dopad na životnú úroveň pomerne početnej skupiny obyvateľstva.