V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či by malo Slovensko zaviesť zlaté víza, aby prilákalo bohatších cudzincov. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 13. júna 2024 a pondelkom 17. júna 2024 celkovo 50 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Určite áno, prišla by vzdelaná pracovná sila aj kapitál

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Áno, nie typu NSDAP. Toto tu už máme. Slovensko potrebuje mladých, vzdelaných ale najmä slušných, morálnych ľudí.

Micha Fusek, Co-Founder & operations, Trim Real Estate
Príklad z iných krajín, ako sú Spojené arabské emiráty, ukazuje, že atraktívna vízová politika a atraktívne prostredie na život a podnikanie vie prilákať ľudí aj kapitál.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Prilákať kapitálotvornú vrstvu cudzincov by malo byť v našom záujme a majú ho aj také krajiny, ako je USA. Takýto cudzinci preinvestovaním kapitálu na Slovensku zabezpečia hospodársky rozvoj a veľmi pravdepodobne pritiahnu ďalší zahraničný kapitál.

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Asi áno, aj keď výsledok by bol neistý

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Daná iniciatíva by bola určite spojená s ďalšími nadväzujúcimi kontribúciami.

Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, PREMIUM Poisťovňa
Nie je jasné, ako autor otázky chápe „zlaté víza”. S množstvom krajín máme bezvízový styk, preto je otázne, či sa baviť o „zlatých vízach”, alebo skôr o nejakom druhu incentívov pre vysoko kvalifikovaných ľudí, vysoko vzdelaných ľudí, prípadne cudzincov s určitým kapitálom, ktorí by ale museli investovať na Slovensku. Incentívy, motivačné schémy pre vysoko vzdelaných ľudí, napr. vedcov, by boli určite prínosom pre príliv „mozgov”, rovnako určitý druh motivačných schém pre investorov - fyzické osoby, ktoré by do krajiny priniesli kapitál na rozvoj možno zrovna činností, výrobkov, služieb, biznisu s vysokou pridanou hodnotou. Vo všeobecnosti je však treba oveľa viac pozornosti venovať tomu, aby nedochádzalo k odlivu našich doma vychovaných občanov s vysokým vzdelaním, resp. kvalifikáciou. Nedokážeme totiž žiadnymi zlatými vízami vykompenzovať súčasný odliv mladej vzdelanej generácie. A to by sa malo stať prioritou ľudí riadiacich štát, nie kompenzovať odliv našich vlastných ľudí, do ktorých sa veľa investovalo a svoje znalosti idú využívať do zahraničia. Znižuje to našu konkurencieschopnosť v širšom zmysle slova….a incentívy pre nich by boli oveľa lacnejšie, ako akékoľvek motivátory pre prílev bohatých cudzincov. Až 20 percent mladých ľudí opúšťa po dosiahnutí vzdelania Slovensko, priemer EÚ sú 4 percentá. Je čas zamyslieť sa nad týmto, nie riešiť tento problém lákaním bohatých cudzincov, aj keď ani proti tomu nie som, avšak treba jasne tieto veci prioritizovať!

Michal Rybárik, predseda, Telekomunikačná únia SR
Skutočne zaujímavý nápad... Na formulár na víza potom nezabudnúť uviesť (aspoň malými písmenami), že ide zážitok na vlastné riziko, odporúča sa priviesť si vlastný podporný tím a mať pripravený únikový plán.

Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool

Asi nie, pravdepodobne by to nemalo väčší efekt

Martin Melišek, CFO, Softec
Ukazuje sa, že takéto opatrenie nespôsobí žiadny výrazný ekonomický efekt, väčšinou skôr priláka osoby s nejasným pôvodom peňazí.

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Je to pomerne komplexná téma, ktorá si vyžaduje zváženie všetkých pre a proti. Myslím si, že v aktuálnej situácii Slovensko nie je odkázané na použitie tohto nástroja. Mali by sme sa skôr sústrediť na celkové zlepšovanie podnikateľského prostredia, kde máme ešte čo doháňať. Subjektívne si myslím, že riziko netransparentnosti je vyššie ako možné prínosy. Obsiahla konzultácia s odbornou verejnosťou je nevyhnutná.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Vyhodnocuje niekto v tomto štáte, koľko kapitálu v bankovkách či v drahých kovoch prišlo na Slovensko napr. za posledné 2 až 3 roky z Ukrajiny? Čo sa s ním stalo? Aký pozitívny efekt pre Slovensko mal/má?

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Toto opatrenie by nemalo väčší efekt. Vyspelé krajiny ako Kanada či Veľká Británia zlaté víza mali a zrušili ich, Španielsko zrušenie plánuje. Otázne je, kto by ich u nás využil. Aj Transparency International upozornila, že niektoré európske krajiny, ktoré takto otvorili svoje dvere pre bohatých podnikateľov, získali aj biznismenov fungujúcich na hrane zákona. Som presvedčená, že štát má už teraz dostatok efektívnych nástrojov, ako k nám prilákať nových podnikateľov.

Ján Majerský, managing director, Proma
Treba vytvoriť zlaté podmienky pre nás podnikateľov na Slovensku a prinesieme určite viac ako cudzinci so zlatými vízami …

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Nevidím žiadny prínos, ktorý by to prinieslo v reálnom svete. Slovensko nie je natoľko exkluzívnou destináciou.

Luboš Vančo, partner, KPMG Slovensko
Niektoré krajiny EÚ majú takýto program, väčšina nie. Mnohé krajiny ho zrušili alebo obmedzili v posledných rokoch vzhľadom na bezpečnostné riziká spojené s ruskou agresiou voči Ukrajine.

Elena Kohútiková, podpredsedníčka Dozornej rady, VÚB
Pokiaľ nie sú takéto víza spojené s príchodom reálnej investície, ide iba o otvorenie dverí do EÚ pre týchto cudzincov bez výraznejšieho fiškálneho dopadu.

Peter Vilem, riaditeľ, Vema
Mám pocit, že sa snažíme vymýšľať rôzne hlúposti a zabúdame na poctivú prácu. Slovensko by sa v prvom rade malo vo svete prezentovať ako moderná krajina, do ktorej sa oplatí prísť. Pokiaľ budeme vnímaní ako banánová republika, tak nám nepomôžu nielen zlaté, ale ani diamantové víza. Musíme sa naučiť prezentovať to krásne čo máme, musíme ponúknuť kvalitné služby, musíme presvedčiť, že sa vieme postarať o hostí. Najlepšou reklamou je dobrá skúsenosť, ktorá sa šíri zadarmo.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas

Martina Mundierová, CEO, MST Partners

Branislav Rentka, CEO, m:zone

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Určite nie, o Slovensko by aj tak nebol záujem

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Čo ste sa zbláznili? Nemáme tu dosť slovenských zbohatlíkov, ktorí odlievajú zisky do daňových rajov namiesto toho, aby ich investovali na Slovensku. Pokiaľ na Slovensku budú platiť zákony len pre poctivých, tak nám žiaden zahraničný investor nepomôže.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Nechcel by som, aby sme boli prevzdušnení ruskými „podnikateľmi".

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita
Zlaté víza má zavedené už viacero krajín západnej Európy, ktoré sú oveľa zaujímavejšie pre bohatých cudzincov. Slovensko by sa tak mohlo stať odkladiskom pre neúspešných a nekvalitných cudzincov, ktorých zamietla iná krajina a tak im je dobré aj Slovensko. Ak chce vláda zlepšiť stav verejných financií, stačí prestať s papalášizmom a nezavádzať napríklad rôzne nové doživotné renty pre vybraných ľudí.

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners
Bez imigrácie tvrdo narazíme na demografický vývoj. Riešením však nie je nekontrolovateľne pozývať cudzincov s nejasnými zdrojmi. Politika v oblasti migrácie potrebuje jasnú víziu a spoločenský konsenzus na jej presadzovaní.

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Iné/Nevyjadrujem sa

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Radšej sa sústreďme na zabezpečenie stabilného ekonomického prostredia a vymožiteľnosť práva. Tak budeme prirodzene atraktívni nielen pre investorov, ale pre každého, kto môže Slovensku priniesť pridanú hodnotu.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Skúsenosti z iných krajín ukazujú, že takéto opatrenie môže priniesť značné finančné prostriedky, ktoré by mohli byť investované do infraštruktúry, technológií a iných kľúčových oblastí. Považujem však za zásadné, aby bol tento systém riadne regulovaný a monitorovaný a to za účelom prevencie v oblasti zneužívania a zároveň zabezpečenia integrity a bezpečnosti krajiny. Musíme dbať na to, aby právny rámec bol dostatočne robustný na zvládnutie možných výziev spojených s takýmto opatrením.

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Schéma výmeny občianstva alebo povolenia na pobyt za investície je v súčasnosti aplikovaná v 13 krajinách EÚ. Podľa správy Únie pod schémou „zlatých víz“ rozdali za desať rokov viac ako 6 000 občianstiev a 100-tisíc povolení na pobyt, väčšine z nich ľudom s pochybnými zdrojmi príjmov. Potrebujeme legislatívu, ktorá by „predaj” európskych pasov a víz výmenou za investície regulovala a musíme zintenzívniť boj proti praniu špinavých peňazí. Komisia musí pre tieto programy zaviesť jasné pravidlá a zaistiť, aby ich dodržiavali všetky krajiny.

Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Slovensko by sa hlavne malo stať krajinou 21. storočia. Malo by udeľovať víza štandardným spôsobom tým, ktorí na pracovnom trhu chýbajú. Malo by sa ku kvalifikovaným aj nekvalifikovaným cudzincom, ktorí majú záujem pracovať a žiť na Slovensku, správať ako k ľudským bytostiam, nie ako k zvieratám.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Treba zaviesť také mechanizmy, ktoré podporia príchod investorov, ale zabránia zneužívaniu pre korupčné praktiky.

Martin Cígler, CEO , Seyfor Slovensko
Nepovažujem to pre Slovensko za dobrý nápad. Finančný prínos (okrem entry fee) by veľký nebol, skôr by aparát slúžil ako vstupná brána do západného sveta.

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Určite nie. Slovensko by sa malo v prvom rade postarať o ľudí, ktorí napriek katastrálnemu podnikateľskému prostrediu stále na Slovensku podnikajú a investujú.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Žartujete, takto pred letom ? A čím by už Slovensko (a stredná Európa celkovo) prilákala bohatších cudzincov?

Ivan Štefina,  CEO, Repetito, 3peaks

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zamestnanci počas otvorenia nového nábytkárskeho závodu IKEA Industry v Malackách 11. apríla 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

TREND Barometer: Mal by štát zasiahnuť proti núteným živnostníkom?