V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ktoré opatrenie vlády z roku 2024 podľa nich najviac poškodí podnikanie na Slovensku. Na výber mali štyri konkrétne daňové opatrenia: zavedenie dane z prevodov, zvýšenie DPH, zvýšenie dane zo ziskov a zvýšenie odvodov. Mohli si zvoliť aj piatu možnosť a formulovať vlastnú odpoveď.
Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 12. decembra a pondelkom 16. decembra 2024 dovedna 44 vybraných osobností slovenskej ekonomiky, biznisu a inštitúcií. Najviac z nich si myslí, že podnikanie poškodí daň z finančných prevodov a veľkej časti sa nepáči zvýšenie DPH. Nezanedbateľná časť respondentov pritom vidí ako problém celý komplex prijatých daňových opatrení. Odpovede a komentáre respondentov ankety publikujeme.
Zavedenie dane z prevodov
Filip Tichý, partner, Grant Thornton
Transakčná daň je výrazný nový element, ktorý sa týka bankových prevodov, čiže každodennej aktivity firiem. Zahraniční manažéri, ktorí pracujú so slovenskými firmami, nad tým neveriacky krútia hlavou. To, aké budú všetky rôzne praktické implikácie tejto povinnosti, dnes ešte ani netušíme, v každom prípade pôjde o veľkú administratívnu aj finančnú záťaž. Každá firma, ktorá si vypočítala odhad transakčnej dane, prišla k vysokému číslu. A to bez ohľadu na to, či sa firme darí alebo bojuje o prežitie.
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Všetky, daň z prevodov vyhráva nad ostatnými len mierne.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Najviac pre podnikanie škodlivé opatrenie je daň z finančných transakcií, ale tie ostatné za ním veľmi nezaostávajú.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Žiada sa mi dodať, že podnikanie negatívne ovplyvnia všetky uvedené opatrenia. A to ide len o malú vzorku.
Martin Šmigura, local partner, Wood & Company
Jednoznačne je to transakčná daň. Firmy budú prirodzene hľadať spôsoby, ako znížiť náklady – či už prechodom na hotovosť, presúvaním účtov do zahraničia alebo kreatívnym účtovníctvom. Výsledkom nebude lepší výber daní, ale komplikovanejší systém, ktorý navyše znevýhodní slovenské firmy oproti zahraničnej konkurencii.
Karol Ponesz, country manager, Mattoni 1873
Jedno z najškodlivejších opatrení je zdanenie finančných transakcií, ktoré zníži konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov nielen vo svete, ale i doma. „Zaujímavým“ opatrením je aj zvýšenie progresívnej odvodovej dane, ktoré je vlastne „pokutou“ pre vysokokvalifikovaných a úspešných zamestnancov. Najhoršie opatrenie je však to, ktoré vôbec nenastalo – vláda nešetrí na sebe samej.
Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia
Zavedenie dane z prevodov je ako povestné mávnutie motýlími krídlami, ktoré vyvolá o tisíce kilometrov ďalej tajfún. Každý bude chcieť niekde kompenzovať náklady a potom aj ten ďalej tie ďalšie náklady a potom – veď viete.
Martin Melišek, CFO, Softec
Ide o exotickú daň, ktorá nezmyselne potiera všetky moderné trendy v podnikaní a v platobnom styku. Z dlhodobého hľadiska ukazuje, že na Slovensku sa musí každý snažiť dostať svoje peniaze do šedej „hotovostnej“ zóny alebo aspoň mimo vplyv slovenskej vlády. Asi najhorší je dlhodobý dopad, ktorý úplne prirodzene podporuje prechod na hotovostné operácie v čo najväčšej miere. Nakoniec budú túto daň platiť len veľké podniky, ktoré principiálne nemajú možnosť prejsť na hotovostné operácie a pre ktoré je to len ďalšie skomplikovanie podnikateľského prostredia.
Slavomír Frešo, analytik, Proxenta
Zo všetkých pripravovaných opatrení vlády sa ako najviac problematická javí práve nová transakčná daň. Zvýšenie DPH a dane zo zisku znamenajú „len“ úpravu už existujúcich daňových sadzieb, no transakčná daň prináša do systému úplne nový, administratívne náročný mechanizmus. Tento zásah neovplyvní len výšku daňového zaťaženia, ale aj každodenné operácie firiem. Spoločnosti sa budú musieť nielen účtovne a finančne pripraviť na dodatočné náklady, ale aj prispôsobiť svoje procesy, modely účtovania a cashflow. V dôsledku toho dochádza k zvýšenému tlaku na optimalizáciu transakcií, čo môže obmedziť pružnosť podnikania a v konečnom dôsledku zhoršiť konkurencieschopnosť. Zatiaľ čo bežný spotrebiteľ sa vyrovnáva hlavne s nárastom DPH pri svojich nákupoch, firmy sa budú musieť popasovať s oveľa komplexnejšou zmenou, ktorá zasiahne do hĺbky ich podnikových štruktúr.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Transakčná daň zvýši náklady na každodenné finančné operácie, čo zasiahne podniky všetkých veľkostí. Možno predpokladať, že časť firiem prenesie tieto náklady na svojich zákazníkov, čo môže viesť k obmedzeniu spotreby. Takéto opatrenie zhorší konkurencieschopnosť, zdraží tovary a služby a obmedzí schopnosť firiem investovať do rozvoja. Zrejme aj preto nemá transakčnú daň žiadna krajina eurozóny.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, Ipesoft
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Zvýšenie dane z pridanej hodnoty
Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Všetky tie opatrenia majú skôr negatívny vplyv na podnikanie. Ale rôzne sadzby DPH a cieľ vybrať na DPH viac prostriedkov vo všeobecnosti vnášajú do systému najmä chaos a priestor na rôzne machinácie. Vláda pritom, žiaľ, ani len neprejavila záujem šetriť na vlastnej prevádzke, rozbujnených úradoch a pri neopodstatnenom náraste míňania prostriedkov.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS
Som presvedčený o tom, že vláda by mala hľadať zdroje štátneho rozpočtu inou formou. Zvýšenie DPH len spomalí ekonomiku, ktorú aj tak čakajú ťažké roky.
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Celé konsolidačné úsilie Smeru, Hlasu, SNS spočíva v tom, že len zvyšujú príjmy. Rozumej, robia zmeny daňových sadzieb. Nezabezpečujú zvýšené príjmy z rastúceho výkonu ekonomiky. Nikde nešetria. Aby mohli plniť svoje sľuby, iba svojím voličom, pýtajú ešte viac peňazí od tých, ktorí tvoria hodnoty. Zlikvidujú pracantov, ktorí nám tu vytvárajú hodnoty. Nebudeme mať vôbec nič. Ani funkčné hospodárstvo, ani funkčné školstvo, ani funkčné zdravotníctvo. Teda nič... Už na to hodnotiace agentúry zareagovali znížením ratingu SR.
Václav Faltus, CEO, zlatezrnko.sk
Zvýšenie daní, ale aj poplatky za prevody zvýšia náklady firmám, čo zníži objem peňazí na nové projekty, investície alebo zlepšovanie služieb. Tieto opatrenia podnikanie sťažujú a môžu brzdiť aj celkový rozvoj firiem na Slovensku.
Karin Zápalová, majiteľka, Karin&Partners
Novostavby sa už dnes predávajú veľmi draho, zvýšenie DPH spôsobí ešte vyššie ceny, čo bude pre kupujúceho už nedosiahnuteľné.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Slávka Miklošová, generálna riaditeľka a členka predstavenstva, Komunálna poisťovňa
Ján Majerský, výkonný riaditeľ, Proma
Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Zvýšenie odvodov
Richard Churý, CEO, UPgreat
Všetky spomínané opatrenia sypú piesok do motora podnikania. To, ktoré je najproblematickejšie, záleží od konkrétnej povahy podnikania. Ja som vybral zvýšenie odvodov, pretože predražuje cenu práce a zvyšuje tlak na všetkých podnikateľov, ktorí vytvárajú pracovné príležitosti.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Richard Willmann, riaditeľ, crooce.com
Zvýšenie dane zo ziskov
Názor, že z ponúknutých opatrení je tým, ktoré najviac poškodí podnikanie na Slovensku, zvýšenie dane zo ziskov, vyjadril jediný respondent ankety:
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Iné/Nevyjadrujem sa
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Toxický je celý vládou namiešaný daňový koktail. Nič horšieho ako zvýšenie daní a odvodov a zavedenie nových daní bez akýchkoľvek úspor na strane štátneho aparátu sa vari už ani pripraviť nedalo. A vláda to pre istotu ešte okorenila nevídaným chaosom ohľadom rôznych výnimiek či nových pásiem pri DPH. Namiesto zjednodušenia prišlo ďalšie skomplikovanie celého daňového systému, príležitosť na očistu bola premárnená…
Radomír Vozár, CEO, Resco
Všetky, pretože ide o zle namiešaný mix konsolidačného balíčka, ktorý je de facto plne prenesený na ľudí a firmy. Škoda! Základným pilierom ekonomiky je vždy funkčné a flexibilné podnikateľské prostredie, pretože spontánne dáva obratom späť do spoločného viac a viac, a tak systém funguje. Jeho narušenie na akúkoľvek stranu prinesie špirálu problémov. A to sa práve deje.
Igor Hornák, CEO, Factory 4 Solutions
Každé z nich je zlé. V kombinácii sú katastrofálne. Navyše ich prínos bude nula, hospodárska aktivita sa zníži a s ňou aj daňové príjmy vlády. Podniky prepúšťajú zamestnancov po stovkách a investori sa sem nehrnú. Spolu s ostatnými opatreniami, ako je dekriminalizácia hospodárskej kriminality a korupcie.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Konsolidačné opatrenia ako celok sú smrtiacim elixírom pre našu ekonomiku a budú mať za následok zhoršenie konkurencieschopnosti Slovenska. Výsledkom bude vysoká inflácia a nízky, možno žiadny ekonomický rast, viac nezamestnaných, vyššie ceny všetkého, pričom aj na budúci rok budeme čeliť vysokému deficitu a zásadnému poklesu investícií.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Toto je v cieľovej rovinke veľmi tesný súboj najhorších opatrení, ale nakoniec z piatej pozície víťazí zvýšenie minimálnej mzdy. Spôsobí postupné zatváranie prevádzok a likvidáciu pracovných miest v odboroch, kde nie je veľa alternatívnych zamestnávateľov.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Všetky. Najviac asi transakčná daň.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Transakčná daň patrí medzi zmeny, ktoré môžu výrazne negatívne ovplyvniť podnikateľské prostredie a osobne som výrazne proti podobným opatreniam.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Z aktuálnych vládnych opatrení môže mať na podnikateľské prostredie najväčší dosah zvýšenie daňového a odvodového zaťaženia, ktoré by mohlo obmedziť finančné možnosti firiem na rozvoj a investície. Pre podnikateľov je nevyhnutné, aby zmeny v legislatíve boli stabilné a predvídateľné. Len tak môžeme zabezpečiť, že firmy budú schopné efektívne plánovať a adaptovať sa na nové podmienky bez rizika neistoty.
Marek Polic, garant projektov, KROS
Každé jedno opatrenie má negatívny vplyv, ale je to v princípe s minimálnym dopadom. Problém je, keď sa na to pozrieme ako sumár opatrení. To je už iný pohľad na vec. Je to jedna prekážka za druhou a bude to mať negatívne dopady. Verím, že sú tie veci dočasné a príde opäť zdravý rozum.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Posilnenie etatistických tendencií a štátneho prerozdeľovania.
Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum
Zle nastavená konsolidácia. Aj rozumné riešenia budú negované zlými.
Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Peter Halász, konateľ, Jaga Group