V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či bude väčšia rola štátu v ekonomike pre Slovensko pozitívna. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 2. novembra 2023 a pondelkom 6. novembra 2023 celkovo 58 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Výsledky ankety a odpovede:

Určite áno, iba silný štát dokáže zabezpečiť rast a poriadok

Martin Volek, riaditeľ, Volis International 
Štát môže investovať do infraštruktúry, ktorá je dôležitá pre hospodársky rozvoj (investície do ciest, železníc). Na druhej strane môže zaviesť regulácie, ktoré sťažujú alebo znemožňujú podnikanie. 

Skôr áno, sociálna spravodlivosť je dôležitejšia ako hospodársky rast

Michal Janči, konateľ, Bosen Group 
Som názoru, že je dôležité, aby štát bol v ekonomike zainvolvovaný v čo najväčšej miere. Pokiaľ budú o strategických rozhodnutiach rozhodovať profesionáli, zabezpečíme tak hospodársky rast. 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Skôr nie, hrozí väčšia byrokracia, korupcia a neefektívnosť

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Uvidíme, ťažko to predpokladať, ale myslím si, že otvorenosť trhu, vo vnútri aj smerom z vonku, je to, čo drží ekonomiku silnou. 

Karol Ponesz, country manager pre Slovensko, Mattoni 1873 
Na jednej strane by mohla väčšia úloha štátu priniesť viac sociálnej spravodlivosti alebo podporu odvetví v núdzi. V aktuálnom nastavení je to podľa mňa nereálne. Okrem rizika väčšej korupcie a zvýšenie neefektívnosti využitia verejných zdrojov nám reálne hrozí obmedzenie slobody trhu a zvyšovanie verejného dlhu. 

Martin Choleva, CEO, Gardeon 
Pokiaľ nepríde veľká reforma úradov a úradníkov, nič pozitívne to neprinesie. Niektoré úrady na Slovensku aktuálne fungujú ako v minulom storočí. Keď ich štát zaťaží ďalšími povinnosťami, bez digitálneho nastavenia nielen systémov, ale aj úradníkov, sa toho veľa nezmení... 

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park 
Skôr nie. Viac štátu znamená aj väčšiu byrokraciu, neefektívnosť a často aj korupciu. Na Slovensku s tým máme bohaté skúsenosti. Úlohu štátu vidím v skôr v eliminácii negatívnych externalít. Očakávam, že zasiahne, keď je to všeobecne potrebné a v mimoriadnych situáciách, pričom za normálnych okolností by sa mal držať bokom a nechať pracovať slobodný trh. 

Miroslav Očenáš, CEO & founder, kvety.sk 
Skôr by som položil otázku odbornosti vedenia/štátu/jednotlivých rezortov. Politických nominantov, ktorí (ne)rozumejú danej problematike. Potom viac štátu skôr škodí ako pomáha. Ak sa ešte spojí neschopnosť s aroganciou a ignoranciou, potom trpí celá spoločnosť, tak ako sme svedkami aj v súčasnosti. Zostáva nám už len pocit hanby za našich predstaviteľov. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen 
V zásade, silná rola štátu v ekonomike má svoje pozitíva. Na Slovensku sa však dá očakávať skôr dlhodobo negatívny efekt, keďže v ekonomike chce väčšiu účasť vláda pozostávajúca z bývalých sofistikovaných zlodejských skupín. 

Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton 
Úloha štátu by mala byť skôr koordinačná a regulačná. Ak chceme mať napr. novú nemocnicu, štát musí prizvať expertov na výstavbu nemocníc aj zo zahraničia a v spolupráci so súkromných sektorom bude nemocnica postavená v strednodobom horizonte. Takto by to malo fungovať aj v ďalších oblastiach. 

Stanislav Verešvársky, managing director, DanubiaTel 
Ako pozerám na súčasnú vládu, jej ambíciou bude určite snaha posilňovať svoj vplyv v ekonomike rôznymi spôsobmi. Ak by to boli výhradne stimulačné mechanizmy, tam nemožno namietať. Ale ak to budú najmä byrokratické a regulačné zásahy, tak vplyv na ekonomiku bude skôr negatívny. 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 
Štát nedokáže zodpovedne a efektívne riadiť ani vlastné firmy. Zasahovanie štátu do ekonomiky zvýši administratívu tak na strane štátu, ako i na strane podnikateľov bez ekonomického efektu. Napínať svaly a ukázať silu štátu je treba najmä v oblastiach vzdelávania, justície (vymožiteľnosť práva), bezpečnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. 

Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3 peaks 
Dôležité je nájsť rovnováhu medzi štátnou reguláciou a voľným trhom, zabezpečiť aby politické opatrenia boli dobre premyslené a efektívne. Prílišné zasahovanie štátu, byrokracia a korupcia budú mať negatívny vplyv na ekonomiku. Pre Slovensko je kľúčové, aby vláda a hospodárska politika reflektovali potreby a ciele krajiny. Udržateľný a prosperujúci rozvoj by mali byť prioritou. 

Jiří Koudela, CEO, Columbus Energy Slovensko 
Súčasné vyspelé demokracie kladú veľký dôraz na sociálnu spravodlivosť a udržateľnosť hospodárskeho a politického systému. Úlohou štátu v ekonomike je predovšetkým vytvárať podmienky na jej fungovanie. To znamená budovanie kvalitnej infraštruktúry - dopravných ciest, telekomunikácií, digitalizácie štátnej správy, ako aj fungovanie zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, kvalitného vzdelávania, bezpečnosti a v neposlednom rade zabezpečenie vymožiteľnosti práva. Štát tu nie je primárne na to, aby podnikal alebo prerozdeľoval peniaze, ale aby stanovil pravidlá a dôsledne ich vymáhal. Úlohou štátu by nemalo byť podnikanie, a to ani v prípade kritickej infraštruktúry, ale len jej kontrola s využitím vhodných nástrojov. 

Lukáš Kmenta, country manažér pre Česko a Slovensko, HBS 
História už niekoľkokrát ukázala, že silný vplyv štátu má negatívny vplyv na rast ekonomiky. Korupcia, byrokracia a nepredvídateľnosť sú dôkazmi. 

Viliam Matušek, marketingový riaditeľ, Baliarne obchodu 
Neviem si predstaviť, ako môže štát prispieť do chodu ekonomiky. Za posledné roky skôr máme pocit, že podnikanie je pre štát prekážkou. Necítime podporu, ale príťaž. 

Marek Polic, garant projektov, Kros 
Myslím si, že štát má nastaviť jednoduché, jasné pravidlá. Férové odvody a dane. Následne to nechať na trh. 

Peter Jakubička, CEO, Across Private Management 

Milan Drahoš, country manager pre Česko a Slovensko, Pepco 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave 

Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia, Union poisťovňa 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy 

Vôbec nie, viac štátu prináša menej bohatstva pre všetkých

Martin Melišek, CFO, Softec 
Minimálne od osamostatnenia Slovenska jasne vidieť, že štát nevie robiť naozaj dobrú ekonomiku a prakticky vždy ide o neefektívne podniky či v bankovej alebo výrobnej oblasti. A sprísňovanie regulácie ako zásahy štátu nad dnešnú úroveň naozaj nie je potrebné. 

Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, Premium Poisťovňa 
1. Nie sme tak spoločensky vyspelou krajinou (príklad severské štáty), aby sme mohli u nás, bez klamania samých seba, konštatovať, že štát je aspoň rovnako dobrý hospodár a vlastník, ako súkromná firma. Bez ďalšieho komentára… keďže okrem verejných statkov (polícia, justícia a pod., ktoré musia zostať v rukách štátu) sa to v 34-ročnej histórii Slovenska nepotvrdilo NIKDE.  

2. Politické bľabotanie o silnom štáte nepovažujem za smerodajné, dôležité sú a budú skutky… keď štát postaví po 40 rokoch svoju prvú (!) nemocnicu (súkromných už možno vtedy bude 20), začne čokoľvek reformovať v školstve, zdravotníctve a prinesú sa prvé výsledky, potom sa začnime rozprávať o „silnejšom štáte“ 

3. Ale ak dôkazom silného štátu má byť zvyšovanie zdaňovania, z dôvodu dier vo verejných financiách, zhoršovanie podnikateľského prostredia, hypoteticky oslabenie slobody slova a podobne, potom to so silným štátom nemá nič spoločné. 

4. Je Severná Kórea silným štátom v ponímaní intencie vašej otázky? Podľa mnohých Che Guevaristov určite áno, podľa mňa určite nie! 

Miroslava Michalíková, výkonná riaditeľka, Produkcia 
Férová hospodárska súťaž a solidarita, spolu s úctou k učiteľom a vedcom vytvárajú predpoklady pre dlhodobý rozvoj. Ak budú profesionalita a vysoké nároky na zamestnancov v štátnej správe, nebudem sa o osud štátu obávať. 

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich 
Vzhľadom na nedostatok kvalitných odborníkov a profesionálov v štátnej správe, ako aj nekompetentné zásahy politikov do riadenia štátnych inštitúcií, väčšia rola štátu nám neprinesie žiadne pozitívne zmeny. 

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit 
Štát je menej efektívnejší, málo inovatívny, zvýšená moc štátu vedie k väčšej byrokracii a vyššiemu riziku korupcie, pretože centralizovaná kontrola nad ekonomickými zdrojmi poskytuje viac príležitostí pre zneužívanie moci. Ekonomické rozhodnutia ovplyvnené politickými, nie ekonomickými faktormi, povedú k nevhodným rozhodnutiam. Štát má vytvárať dobré konkurenčné podnikateľské prostredie, to je jeho hlavná úloha. 

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum 
V žiadnom prípade. 

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD – Creative Department 
Dobrým príkladom toho, že štát nie je dobrý manažér sú nemocnica Rázsochy a aj diaľnica do Košíc. 

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa 
Pomôžem si výrokom Miltona Friedmana: „If you put the federal government in charge of the Sahara Desert, in 5 years there'd be a shortage of sand.“ (Voľný preklad: „Keby ste dali federálnej vláde na starosti púšť Sahara, do piatich rokov by tam bol nedostatok piesku.“ pozn. ed.) 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & partneri 
Robiť chyby je prirodzené; každý robí chyby. Ale opakovať tvrdohlavo vždy znova a znova tú istú chybu je už prejavom poruchy osobnosti (alebo rovno duševnej choroby). Už sa neraz preukázalo, že ak štát robí viac, ako je mu dané z jeho povahy (teda základné funkcie štátu), spravidla to končí zle. Takže treba opäť pripomenúť: „Občania traste sa, zasadá parlament!“ 

Igor Hornák, predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions 
Schudobnejú všetci okrem politickej triedy a jej klientov. Silný štát, žobrák občan. 

Milan Černák, managing partner, RSM SK 
Som zástancom voľnej ruky trhu. Regulácie a zásahy štátu by mali byť len v obmedzenej miere zamerané na elimináciu negatívnych externalít. Navyše, celková verejná správa je prebyrokratizovaná, a to má nová vláda ešte v pláne zriaďovať nové inštitúcie.  

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 
Uprednostňujem slobodu spojenú s etikou v podnikaní. Štát má vytvárať podmienky na podnikanie, nič viac a nič menej. Som za rovnú 10-percentnú daň a nízke odvody. To prinesie do štátneho rozpočtu oveľa viac peňazí ako vysoké dane a štátna byrokracia. 

Peter Halász, konateľ, Jaga Group 
V dejinách sa už mnohokrát potvrdilo, že štát je ten najhorší hospodár. V kombinácii so skvadrou, ktorá sa ujíma kormidla, s prebiehajúcimi vojnovými konfliktmi, s ekonomickou recesiou, infláciou, populistickými a nerealistickými sľubmi ľavicovej vlády a v kombinácii s prudko rastúcim dlhom štátu, môže ísť celkom o vraždený koktejl. 

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak&Co 

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Mária Hurajová, členka Správnej rady, Nadácia Slovak American Foundation 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti 
V niektorých prípadoch môže toto zvýšené zapojenie štátu do ekonomiky vytvoriť také právne istoty a regulácie, ktoré by podnikom mohli pomôcť a zvýšili tak potenciál investícií. Na druhej strane, prílišná regulácia a byrokracia môžu vytvárať prekážky pre podnikateľské prostredie a viesť k nárastu právnych sporov, čo by mohlo zvýšiť náklady na právne poradenstvo a znížiť chuť po budovaní podnikateľského prostredia. Všetko je závislé od toho, akú konkrétnu politiku a regulačné prostredie sa rozhodne krajina prijať. 

Jozef Hrabina, analytik a zakladateľ, GeopoLytics 
To naozaj záleží od nakladania s verejnými financiami a ekonomických politík, ktoré štát zavedie. Pokiaľ štát zlepší podnikateľské prostredie, dokáže prilákať PZI a bude podporovať vedu a výskum, tak môže pokojne zvyšovať dane a prerozdeľovať bohatstvo aj medzi svojich obyvateľov. Podobná téza platí aj o štátnych podnikoch, ak sú riadené efektívne, tak prečo nie. 

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group 
Vo všeobecnosti možno konštatovať, že štátne zásahy do ekonomiky sú nevyhnutné tam, kde je pôsobenie trhového mechanizmu neefektívne, resp. tam, kde trhový mechanizmus nepôsobí: sociálne otázky, veľké investičné akcie, medzinárodné ekonomické vzťahy či rozpočtová politika. V týchto turbulentných krízových vysokoinflačných časoch sú zásahy silného štátu dokonca nevyhnutné. 

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management 
To bude záležať iba od toho, akí kvalitní a erudovaní ľudia budú o daných veciach rozhodovať. 

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies 
Podľa môjho názoru, sú oblasti, kde je silná rola štátu dôležitá. Napríklad pri regulácii odvetví, ktoré nie sú dostatočne regulované trhom alebo pri adresnej pomoci ohrozených skupín. V ostatných prípadoch by mal byť štát čo najefektívnejší a nezasahovať do trhovej ekonomiky. Treba si uvedomiť, že štátna správa spravidla hodnoty nevytvára, iba prerozdeľuje. 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart 
Platí prezumpcia neviny, aj keď známe dôkazy vyzerajú byť evidentné. Vo všeobecnosti nepovažujem za dokázané, že silnejší štát rovná sa lepší život obyvateľstva. 

Štefan Mácsadi, predseda COOP Jednota Nové Zámky 

Ďalšie dôležité správy

živnostník
Neprehliadnite

TREND Barometer: Mala by vláda riešiť vysoký podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov?