Donald Trump chce podporovať rast americkej ekonomiky aj vysokými clami uvalenými na obchodných partnerov vrátane Európskej únie. Zároveň chce primäť európskych spojencov k väčším výdajom na obranu. V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, aký vplyv bude mať podľa nich víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách na Európu. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 7. novembra 2024 a pondelkom 11. novembra 2024 dovedna 37 vybraných osobností slovenskej ekonomiky a biznisu. Podľa vyjadreného názoru sa rovnomerne rozdelili medzi tých, ktorí Trumpovo víťazstvo vítajú, obávajú sa ho, alebo ho vnímajú ambivalentne. Ich odpovede a komentáre publikujeme.
Pozitívny. Je to budíček, ktorý kontinent prebudí
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS
Bol by som opatrný v súdoch, každopádne k určitej zmene dôjde. Amerika bude viac hájiť svoje obchodné záujmy. Nie je to len o Amerike a Európe, kľúčovým hráčom bude Čína.
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Pozitívny, ak to Európu prebudí.
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Myslíme si, že zmena v Bielom dome po amerických prezidentských voľbách od januára 2025 môže ovplyvniť aj našu domácu ekonomiku. Dotkne sa to najmä automobilového priemyslu. Ten je v súčasnosti naším najsilnejším sektorom z hľadiska podielu na celkovom HDP Slovenska, jeho exportu aj pracovných miest. Zrejme bude potrebné reštrukturalizovať skladbu celého hospodárstva.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Trump patrí k pragmatickým politikom. Nie je nepopísaná kniha a jeho skúsenosti a prehľad verím umožní zobudiť aj iných politikov nie len v EÚ. Očakávam, že vyjednávania budú konštruktívne a pragmatické. Ak by sa mu podarilo ukončiť vojenský konflikt na Ukrajine a v Izraeli, bol by to veľký prínos pre svet. Vari jeho spojenectvo s Elonom Muskom prinesie aj nové inovácie do nového usporiadania sveta. Príležitostí je naozaj veľa.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Nechápem, ako si mohli v USA zvoliť takéhoto kandidáta, avšak práve preto by nás to v EÚ mohlo nakopnúť k väčšej spolupráci a k vytvoreniu spoločnej bezpečnostnej architektúry bez USA. Ibaže by to bolo v týchto nových časoch opäť inak.
Rovnakú pozitívnu odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Borek Simandl, riaditeľ, Finep SK
Tatiana Čorejová, rektorka, Žilinská univerzita v Žiline
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Karin Zápalová, majiteľka, Karin&Partners
Vysoko pozitívny. Európa bude omnoho samostatnejšia
Osobnosti zapojené do ankety boli v odpovediach a vyjadreniach pomerne opatrné a iba málo z nich zvolila krajné ponúknuté možnosti, podľa ktorých môže byť Trumpov vplyv na Európu buď vysoko pozitívny alebo vysoko negatívny.
Výrazne pozitívnu odpoveď na anketovú otázku zvolil:
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Negatívny. Európa výrazne utrpí stratou obchodu
Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom
Akékoľvek zavádzanie ciel a ochranárskych opatrení, ktoré by sa dali podľa kampane nového prezidenta očakávať, uškodí nielen európskym proexportne orientovaným výrobcom. Pre Európu a jej konkurencieschopnosť bude v súvislosti s novým prezidentom nemenej dôležitý aj ďalší vývoj konfliktu na Ukrajine.
Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Donald Trump je nevypočítateľný politik a to je vlastnosť, ktorá je v politike a pre medzinárodné vzťahy veľmi negatívna.
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool
Veľmi veľa veci sa zmení.
Rovnakú negatívnu odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Slávka Miklošová, generálna riaditeľka a členka predstavenstva, Komunálna poisťovňa
Rudolf Lukačka, konateľ, Relas
Ján Majerský, výkonný riaditeľ, Proma
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Martina Mundierová, CEO, MST Partners
Vysoko negatívny. Kontinent stratí kľúčového spojenca
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave
Pri hľadaní podporných argumentov pre toto konštatovanie nie je potrebné chodiť do veľmi vzdialenej minulosti. Európa je momentálne horúci zemiak.
Rovnakú výrazne negatívnu odpoveď na anketovú otázku zvolil aj:
Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa
Iné/Nevyjadrujem sa
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Chcelo by sa veriť, že pozitívne najmä v tom, že Európu konečne prebudí, ale minulosť ukázala, že to veľmi pravdepodobné nie je. EÚ sa v podobných prípadoch väčšinou zahľadí sama do seba a len zintenzívni implementáciu škodlivých programov a ideológií, ktoré prinášajú zaostávanie a úpadok, prípadne zavedie ešte ďalšie. Bolo by pekné, keby to tentoraz bolo inak, ale to by muselo prísť priamo od jednotlivých členských krajín a tie na to zatiaľ nemajú ani silu ani odvahu.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Na Európu bude mať kľúčový vplyv to, ako sa budú správať jej lídri. Či budú racionálni alebo odtrhnutí od reality. A nie to, že v USA zvíťazil Trump.
Jaroslav Mervart, riaditeľ Chemosvit Chedos
Je to nepochybne pre Európu budíček. Je potrebné aby sa EÚ stala viac samostatnou a svojprávnou. Úniou, ktorá si vie sama správne stanoviť priority, úniou, ktorá dokáže byť v multipolárnom svete konkurencieschopná.
Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Presnú odpoveď ešte nikto nepozná, môžeme sa však domnievať z Trumpovej rétoriky, že nielen Európu postihnú vyššie tarify, ale aj celý svet. Trumpovým cieľom je podporiť domáce spoločnosti a korporáty maximálne, ako sa len dá. Bude teda pokračovať v tom, čo započal počas svojho prvého obdobia.
Filip Tichý , partner, Grant Thornton
Ekonomiku Európy viac ako výsledky amerických volieb ovplyvňujú veľké trendy, ako je Európska zelená dohoda a opatrenia na znižovanie dopadu na životné prostredie, obchodná vojna s Čínou, nástup umelej inteligencie či ďalší vývoj automobilového priemyslu. Donald Trump zrejme nebude voči EÚ formulovať žiadnu špecifickú politiku, pretože pre neho nie je dôležitá. A presne to je symptómom hlavného problému európskej ekonomiky, ktorým je celkové zaostávanie a strata ekonomickej sily a relevancie. Bez ohľadu na to, či vyhral Trump alebo by vyhrala Harrisová.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Očakávať môžeme zmeny v medzinárodných dohodách či nový dialóg o obranných záväzkoch. To, aké konkrétne vplyvy to bude mať na európske hospodárstvo či bezpečnostnú politiku, sa však ukáže až na základe konkrétnych opatrení novej americkej administratívy. Dôležité bude, aby zostal zachovaný otvorený priestor pre dialóg, ktorý umožní Európe reagovať pružne a efektívne.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách pravdepodobne prinesie nové napätie medzi USA a Európou, najmä v otázkach bezpečnosti a obchodných vzťahov. Trumpov prístup „America First“ znamená, že Európa bude musieť pravdepodobne posilniť vlastné obranné kapacity, pretože podpora USA pre NATO sa môže oslabiť. Rovnako by jeho politika mohla brzdiť spoločné klimatické iniciatívy, čím by ovplyvnila európske snahy o zelenú transformáciu.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Dúfam, že to pomôže ukončeniu konfliktu na Ukrajine, tak ako povedal v predvolebných sľuboch, a skončí sa zbytočné umieranie ľudí.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Víťazstvo Donalda Trumpa bude mať významný vplyv na Európu vo viacerých oblastiach. Vzťahy v rámci NATO a európska bezpečnosť: Európske štáty by mohli byť nútené viac investovať do vlastnej obrany. Postoj voči Rusku a Ukrajine: Trumpova administratíva sa v minulosti zdráhala zaujať tvrdý postoj voči Rusku a hovorilo sa o jeho priateľskejšom prístupe k Moskve. Obchodné vzťahy a clá: Ak by Trump znovu zaviedol protekcionistickú politiku, mohlo by to mať negatívny vplyv na ekonomiku EÚ, ktorá je silno závislá na obchode s USA. Klimatická politika: Trumpovo víťazstvo by mohlo oslabiť medzinárodnú spoluprácu v oblasti životného prostredia. Európska politická scéna: Trumpovo víťazstvo by mohlo posilniť populistické a pravicové hnutia, ktoré sympatizujú s jeho politikou.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Neviem, čo sa stane. Podľa ekonomických ukazovateľov, ako sú hodnoty akcií a dolára, to vyzerá dobre, na druhej strane, ak sa splnia Trumpove sľuby, ktoré boli súčasťou jeho kampane, dopadne to zle. Ale skôr pre USA. A to môže dať zase kompetitívnu výhodu Európe. Uvidíme.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Donald Trump vníma Európu ako konkurenta, nie ako partnera, o čom sme sa presvedčili aj počas jeho prvého prezidentského mandátu. V kampani ohlasoval clá na zahraničný tovar, pričom sa dá predpokladať, že EÚ aj ďalšie krajiny zareagujú protiopatreniami. To v konečnom dôsledku môže priniesť negatívne účinky pre otvorené exportné ekonomiky, akou je napríklad slovenská. Na druhej strane to môže byť pre Európu prebudenie a začne viac podporovať svoju strategickú nezávislosť a bezpečnosť.
Rovnakú ambivalentnú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Anna Hudáková, business & HR consultant