V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, akú známku by dali aktuálnemu ekonomickému prostrediu na Slovensku. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 18. apríla 2024 a pondelkom 22. apríla 2024 celkovo 65 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Výbornú. Až na malé drobnosti, všetko funguje výborne
Dobrú. Každý štát má nejaké problémy, aj Slovensko
Silvia Hallová, partnerka, Grant Thornton
Vzťahy v rámci podnikateľského prostredia sú momentálne dobré. Štát však musí, okrem iného, zlepšiť vymožiteľnosť práv, znížiť byrokraciu, zabezpečiť stabilné a predvídateľné politické prostredie, zlepšiť vzdelávací systém pre potreby podnikateľského sektora a znížiť odvodové zaťaženie ceny práce.
Milan Lempochner, COO, Columbus Energy Slovensko
Na Slovensku aktuálne v určitých oblastiach rekordne klesla inflácia (napr. potraviny), preto vzniká potenciál na úsporu finančných zdrojov, ktoré by rodiny mohli investovať napr. do fotovoltiky, čím by v budúcnosti vedeli ešte viac znížiť svoje náklady na fungovanie.
Michael Hjemgard, generálny riaditeľ, Decodom
Dobrou správou je, že pokračuje pokles inflácie, čo pomáha postupnému prebúdzaniu sa realitného trhu. Zároveň sme po dvoch rokoch zaznamenali zvýšený záujem klientov o modernizáciu ich domácností vrátane nákupu nového nábytku. V čom by sa mohlo ekonomické prostredie na Slovensku zlepšiť je zníženie daní a odvodov, zníženie byrokracie a zlepšenie organizácie školstva – najmä odborného.
Martin Cígler, CEO, Seyfor Slovensko
Myslím, že Slovensko má hlavne zarobené na problém v budúcnosti. Opúšťajú ho vzdelaní ľudia a to je dlhodobo zlý trend. V našej brnenskej pobočke (sme IT spoločnosť) pracuje okolo 1/3 vývojárov zo Slovenska a len niekoľko z nich počíta s tým, že sa niekedy na Slovensko vráti.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Ekonomické prostredie je relatívne v poriadku. Medziľudské prostredie je katastrofálne a dôvera v to, že sa to napraví vďaka krokom tých, ktorí to v rámci služby občanov majú v náplni práce, je prakticky nulová.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre Česko a Slovensko
Ocenil by som väčšiu transparentnosť a podporu podnikania. Menej byrokracia by prospelo v každej krajine. Slovensko teda nie je výnimkou.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Určite sa nájdu aj krajiny, kde sa podniká lepšie, ale každý, kto skúsil podnikať vo viacerých vyspelých krajinách sveta, mi asi dá za pravdu, že to môže byť aj oveľa horšie.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Aktuálne ekonomické prostredie na Slovensku by sa dalo hodnotiť s prihliadnutím na niekoľko kľúčových aspektov, ako sú hospodársky rast, miera nezamestnanosti, inflácia, verejný dlh a investičné prostredie ako dobré, teda za 3. Slovensko, podobne ako iné európske krajiny, čelí ekonomickým výzvam, vrátane spomaleného rastu a inflácie, ktoré môžu ovplyvňovať kúpnu silu a finančnú stabilitu. Tieto faktory spoločne formujú obraz ekonomiky, ktorý je dôležitý pre hodnotenie celkového ekonomického zdravia a budúcich perspektív.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Anna Hudáková, business & HR consultant
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Uspokojujúcu. Podnikanie na Slovensku je trápenie
Marek Polic, garant projektov, KROS
Je to veľmi ďaleko od ideálu. Hlavne malý a stredný podnikateľ to má veľmi ťažké. Máme stále veľké množstvo administratívnych prekážok. Pri tom je to jednoduchá rovnica. Čím viac podporíme podnikanie, tým sa bude mať lepšie celá krajina.
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Podľa dát zo ŠÚ SR stúplo naše HDP o 1,3 percenta. Teda o 0,1 percentuálneho bodu viac, ako sa predpokladalo. Značný podiel na raste hrubého domáceho produktu mali vyššie výkony vo viacerých odvetviach. Najmä v priemysle, obchode a stavebníctve. Ekonomiku na druhej strane pribrzdil pokles spotreby domácností, keďže z dôvodu vysokej inflácie boli nútené šetriť. Súčasná vláda neplní svoje sľuby o nízkych cenách potravín a energií…
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Uspokojujúcu. Podnikanie na Slovensku stagnuje. Domáca spotreba vďaka rastom miezd síce stúpa, ale verejné financie sú vo veľmi zlom stave, hospodársky rast preskočí inflácia, nie je dostatok pracovnej sily a ľudia z tretích krajín sa k nám dostávajú len veľmi ťažko. Vláda potrebuje šetriť a zatiaľ sa zdá, že zdroje hľadá vo vyšších daniach, či v rušení benefitov, čím zníži kúpyschopnosť obyvateľstva. Veľmi dôležité napokon bude, či budú investície podporené aj európskymi peniazmi.
Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Ekonomiku a teda aj podnikateľské prostredie trápi niekoľko pretrvávajúcich problémov - byrokracia, administratívne a daňové zaťaženie, celkový zlý stav verejných financií a právna neistota podnikania - každá vláda prichádza so svojou „vlastnou legislatívnou tvorivosťou“ motivovanou najmä populizmom.
Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Ak by sme neboli členmi EÚ a nemali automobilky, asi by sme patrili medzi ekonomicky zaostalé krajiny. Za viac ako 30 rokov trhovej ekonomiky sme dosiahli len málo bodov" naviac. Aj preto sme pri každom náročnejšom infraštruktúrnom projekte závislí od európskych podporných mechanizmov. Firmám, ktoré by cez dane mali generovať príjmy do štátneho rozpočtu, chýbajú talenty a navyše sú demotivované nepredvídateľnou politickou situáciou. Ak by som dal takémuto ekonomickému prostrediu pozitívne hodnotenie, bol by som príliš veľkorysý.
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group
Vymáhateľnosť práva na Slovensku je žalostná
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Každá vláda sa stará o sociálne slabších prirodzene, lebo tých je veľa a sú to voliči. Myslím si však, že slovenské firmy sú dlhodobo nevšímané z prostredia všetkých doterajších vlád. Pomáha sa začínajúcim roľníkom, ale existujúcim sa znepriazňuje podpora. Pomáha sa veľkým nadnárodným spoločnostiam s daňovými úľavami, ale existujúce firmy nič také nikdy nevideli. Ak nebudú fungovať podnikatelia na Slovensku, tak sa bude zvyšovať sociálna podpora zo strany štátu. Lenže štát môže mať peniaze len z daní podnikateľov. Toto si musí uvedomiť každá vláda.
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Na jednej strane si poviem, že nie všetko je úplne zlé. Na druhej vidím veľmi veľa oblastí, kde je čo vylepšovať.
Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made
Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Martin Hošták, tajomník, Republiková únia zamestnávateľov
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners
Nedostatočnú. S podnikateľským prostredím to ide dolu vodou
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Žiaľ konkurencieschopnosť Slovenska v oblasti podnikania sa zhoršuje. Na jednej strane stúpajú náklady (mzdy, odvody, dane, úroky...), na druhej strane riešenie dlhodobo známych problémov (digitalizácia, inovácie, školstvo, vymožiteľnosť práva...) napreduje len veľmi pomaly. Navyše chýba dlhodobá stratégia zamerania slovenského hospodárstva.
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Politici bohužiaľ vnímajú firmy a podnikateľov ako triednych nepriateľov, ktorých treba vyžmýkať a nie ako partnerov, na ktorých stojí prosperita a budúcnosť spoločnosti a štátu. Stále komplikovanejšie pravidlá a obmedzenia, nadmerné dane a odvody, skostnatený zákonník práce, šikanovanie zo strany štátnych úradníkov… pletú sa tam kde nemajú, „podporujú“ rozdávaním nezmyselných dotácií podporovateľom a vyvoleným a nakoniec nás spolu so svojimi európskymi spolusúdruhmi všetkých uregulujú k smrti… chcelo by to radikálne zjednodušenie…
Martin Melišek, CFO, Softec
Okrem administratívneho zjednodušenia v „kilečkách“, ktoré odbúrali najväčšie nezmysly, robili slovenské vlády medvediu službu podnikateľskému prostrediu, v zákonoch nereflektovali zmeny, ktoré priniesli uplynulé desaťročia a avizujú prakticky len ďalšie daňové zaťaženie, ktoré sa nedá nazvať inak ako žmýkanie firiem a živnostníkov. Všetky deklarácie o zlepšovaní podnikateľského prostredia sú len kozmetické úpravy a nie ozajstná podpora. Nakoniec to ukazuje aj umiestnenie Slovenska na konci všetkých rebríčkov v rámci EÚ.
Michal Kľučár, associated partner, ONE FAMILY OFFICE
Z európsky podpriemerného HDP na obyvateľa, ktoré už prestalo doháňať priemer EU - naopak, začalo od neho divergovať, míňame percentuálne len 1/3tinu z toho čo špička Európy a sveta na výzkum a vývoj. V eurách rádovo len 1/6tina na obyvateľa alebo menej. Neexistuje dlhodobá koncepcia, ktorá by výhľadovo zlepšovala fundamentálne-komparatívne podmienky slovenského hospodárstva, zvlášť v kombinácií s investíciami do vzdelania a pripravenosti pracovnej sily. Na ďalší zdravý rast ekonomiky sú to podmienky absolútne nutné.
Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Prestali sme prosperovať a Západ (vrátane Českej republiky) sa nám opäť vzďaľuje. 20 rokov po vstupe do Únie nám patrí 24. priečka spomedzi 27 krajín. Inými slovami sme štvrtí od konca. Myslím, že to je veľavravné…
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Od volieb vláda neprijala žiadne opatrenie na zlepšenie podnikateľského prostredia. Naopak, zaviedla odvod bankám, zvýšila výber daní od vybraných podnikateľských subjektov nad rámec požadovaný EU, zvýšila zrážkovú daň z dividend, zrušila oslobodenie daňové zvýhodnenie v prípade neregulovaných cenných papierov, opätovne zaviedla daňové licencie. A to všetko preto aby si priklonila k sebe ľudí na rýchlu realizáciu opatrení v trestnom zákonníku , špeciálnej prokuratúry zavedením 13. dôchodku, zvýšením minimálnej mzdy, podpory pri hypotekárnych splátkach. Čo je ale horšie, nevideli sme žiadne opatrenia na podporu ekonomického rastu, na podporu zavádzania inovácií, vedy, výskumu a digitalizácie najmä v priemyselných odvetviach ako hlavného zdroja generovania zdrojov štátneho rozpočtu potrebných na zlepšenie zdravotníctva, školstva, dopravy,…
Filip Kasnár, generálny riaditeľ, Novo Consulting
Podnikateľský sektor čelí neustálej nestabilite legislatívneho prostredia. Zmeny v oblasti daňových zákonov sú príliš časté, nevyspytateľné a zvyšujú administratívnu záťaž pre podnikateľov na Slovensku. Zároveň, pre podnikateľov z kategórie startupov je súčasné prostredie neatraktívne a sme pod hrozbou potenciálneho sťahovania inovatívnych a technologických spoločností do zahraničia, kde majú lepšie podmienky pre podporu svojho podnikania.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Vládnu nám populisti a demagógovia, ktorí sa dostali do pasce potreby konsolidovať a zároveň dodržať svoje nereálne sľuby, čo bude viesť ešte k ďalšiemu zhoršovaniu sa situácie.
Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
Ide o dlhodobý trend, ktorý sa parciálne dá spojiť hlavne s minulou vládou a jej prístupom. Slovo CHAOS, ako základný kameň podnikania vedie k stavu, ktorý tu dnes máme, k chaosu. Predvídateľnosť podmienok a stabilita systému sú základ. Sladkou odmenou by bolo poznanie a nemenné smerovanie štátu ako celku. Podnikatelia sa prispôsobia, zariadia, nastavia. Čerešnička? Rozviažte nám ruky a nechajte nás tvoriť.
Michal Rybárik, predseda, Telekomunikačná únia SR
Prestáva tu fungovať už aj to málo, čo ešte ako-tak fungovalo. Finančná správa nemá a neeviduje elektronicky podané daňové priznanie, o ktorého podaní vystavila potvrdenie. Ministerstvo hospodárstva dostalo žiadosť o energodotáciu vraj trojmo (aj keď cez podateľňu ÚPVS prešla raz), a preto ju zamietlo ako duplicitnú - a aby nebola podaná duplicitne, treba ju podať znova (duplicitne). Súd pošle výzvu na doloženie dokumentu, ktorý má už v spise, lebo súdny úradník si dokument nevšimol (stáva sa opakovane). Stavebný úrad sa spokojne pozerá na čiernu stavbu a nezačal stavebný dohľad „lebo stavebník so vykonaním štátneho dohľadu nesúhlasí" a nepomohli ani opakované výzvy poškodeného, dve výzvy nadradeného orgánu a ani upozornenie prokurátora. Niet dňa, kedy by sa nestala aspoň jedna neuveriteľná absurdita. Došli sme do takej úrovne rozvratu poriadku, že buď odtiaľ čo najrýchlejšie utečieme, alebo musíme splynúť s davom, chlastať už od rána a objednať sa na lobotómiu.
Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta
Ide to dolu vo všetkých smeroch. Vláda nás posiela „gréckou" cestou.
Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Vracia sa protektocializmus, korupcia, nekompetentnosť, presúvam investície do Českej republiky.
Zuzana Kubíková, expertka na ESG, head of management consulting, RSM SK
Verejné financie sú v katastrofálnom stave. Zatiaľ jediným známym čiastkovým riešením vlády je zaťaženie spotreby vyššími daňami. Objavil sa tiež návrh na okresanie rodinného balíčka, čo má svoje ratio, ale oslabí to spotrebu. Podnikatelia okrem toho nemajú dostatok pracovnej sily, pričom rýchlejšie prijímanie ľudí z tretích krajín sa len má rozbehnúť. Biznisu neprospieva ani úpadok právneho štátu a právnej istoty, odklon od jadra EÚ a reálna hrozba straty európskych peňazí.
Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Vlada neprijala za 6 mesiacov žiadne podporne opatrenia v prospech podnikania.
Nedostatočnú. S podnikateľským prostredím to ide dolu vodou
Roman Kučák, managing partner, Proxiuss
Slovenská ekonomika momentálne čelí viacerým výzvam. Nástup pravicových a nacionálno-radikálnych politických subjektov priniesol neistotu v oblasti politických a ekonomických reforiem, čo môže ovplyvniť investičné klíma a dôveru podnikateľov. Pandémia covid-19 spôsobila významné ekonomické škody, ktoré boli zmiernené len čiastočne prostredníctvom vládnych stimulov. Okrem toho aj ďalšie globálne a regionálne krízy, ako sú energetická kríza a geopolitické napätie v Európe, výrazne ovplyvňujú ekonomiku. Celkovo by som dal ekonomickému prostrediu na Slovensku známku okolo "D", keďže krajina čelí výzvam, ktoré si vyžadujú koordinované a efektívne riešenia na stabilizáciu a podporu rastu.
Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Rudolf Lukačka, konateľ, Relas
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Iné/Nevyjadrujem sa
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Pád Slovenka na posledné priečky EÚ v najrôznejšich rebríčkoch výkonnosti ekonomiky by mohlo zastaviť najmä stabilné podnikateľské prostredie, vyrovnanie podmienok na podnikanie s ostatnými štátmi, zlepšenie vymožiteľnosti práva, ale napríklad aj podpora výskumu a vývoja. Podnikateľov podľa mňa najviac trápi vysoké daňové a odvodové zaťaženie. Privítali by sme aj zjednodušenie pracovno-právnej a daňovej legislatívy, no predovšetkým, aby bola koncepčná a neustále sa nemenila.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Verím, že v nás drieme väčší potenciál. Slovenská ekonomika momentálne stojí na rázcestí medzi zotrvačnosťou a zásadnými reformami. Zmena mindsetu je dôležitá, aby sme obstáli v medzinárodnej konkurencii a vedeli pružne reagovať na významné transformačné zmeny na trhu.
Daniel Gašpar, managing Partner, Crowdberry
K tejto otázke sa nedá ani vyjadriť. Jedna vec je, aké je dnes, druhá, ako sa relatívne vyvíja v porovnaní s relevantnými porovnateľnými krajinami. Záležitosť je zarmucujúca a smutná.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Slovensko je extrémne špecifický a v niečom aj nevyspytateľný štát. Čo funguje inde, nefunguje tu. Nevravím, že je to len slovenská špecialita, ale náš trh je ťažké odhadnúť, to je fakt. V kríze sa to ešte viac zvýrazňuje.