Produkcia oxidu uhličitého v priemysle a doprave EÚ má podľa plánov Bruselu do roku 2050 postupne klesať k nule. Doteraz prijaté opatrenia sa však ukazujú byť pre výrobcov príliš zaťažujúce. V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako vnímajú pokračovanie Európskej zelenej dohody v kontexte aktuálnej situácie. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 31. októbra 2024 a pondelkom 4. novembra 2024 dovedna 37 vybraných osobností slovenskej ekonomiky a biznisu. Väčšina z nich vníma pokračovanie Zelenej dohody kriticky. Ich odpovede a komentáre prinášame.
Veľmi negatívne. Je v rozpore s rastom ekonomiky a mali by ju zrušiť
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Green Deal je jedným z mnohých pomýlených a škodlivých ideologických programov, ktorými Európska komisia systematicky znižuje konkurencieschopnosť Európy aj životnú úroveň jej obyvateľov. Na ich implementáciu navyše vyťahuje z vreciek daňových poplatníkov stovky miliárd eur, pričom víťazmi sú len politici, úradníci-prerozdeľovači, lobisti a vyvolení príjemcovia zbytočných dotácií. Je načase, aby sa členské štáty EÚ prestali nechať podplácať dotáciami a konečne sa tejto deštruktívnej politike Európskej komisie postavili.
Tibor Gregor, výkonný riaditeľ, Klub 500
Európa jednoducho svojimi nereálnymi ideálmi ničí svoju ekonomiku a konkurencieschopnosť.
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Povodne výborná myšlienka, nekomplexne pochopená a privedená bruselským establišmentom do absurdity. Je to jedna katastrofa, ktorú si, žiaľ, nik nedokáže priznať, takže bude pokračovať ďalej.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Ako už toľkokrát v histórii, ukázalo sa, že centrálne plánovanie založené na pseudovedeckej ideológii je cestou do pekla. Poučíme sa konečne?
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Socialistické plánovanie a trhová ekonomika sa navzájom negujú. Toto nemôže fungovať. Socializmus vždy dovedie spoločnosť k ekonomickej stagnácii a chudobe.
Ján Kukučka, výkonný riaditeľ, Altia
Zabíja európsky priemysel.
Rovnakú výrazne negatívnu odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Ján Sabol, člen Generálnej rady Združenia podnikateľov Slovenska
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Peter Krúpa, generálny riaditeľ, Hubert J.E.
Negatívne. Je príliš ambiciózna a je potrebné ju zmierniť
Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Keďže Zelená dohoda jasne a preukázateľne poškodzuje ekonomiku celej Európskej únie, je potrebné v nej korigovať alebo zrušiť tie ustanovenia, ktoré výrazne znižujú konkurencieschopnosť krajín EÚ cez umelé zvyšovanie nákladov a legislatívne bariéry! Tento negatívny vplyv, spolu s agresívnou kolonialistickou vojnou Ruska na Ukrajine, poškodzuje nielen ekonomiky jednotlivých krajín EÚ, ale aj vytvára živnú pôdu pre mnohé radikálne politické platformy a ich nezodpovedných predstaviteľov. Nahráva šíreniu klamlivých dezinformačných teórií a hrubej manipulácii verejnej mienky zo strany ich šíriteľov. A teda priamo napomáha nepriateľom EÚ poškodzovať jej ekonomické a politické záujmy.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Je nepopierateľné, že čelíme klimatickým zmenám. Je preto nevyhnutné hľadať racionálne riešenia, ako tomu čeliť. Zelenú dohodu však považujem za príliš ambicióznu a drahú. Ukazuje sa, že niektoré jej ciele sú nerealizovateľné a je potrebné ju zmierniť. Navyše, dosiahnuť klimatickú neutralitu Európy do roku 2050 je jedna vec, ale aby to malo reálny prínos pre planétu, mali by byť takéto plány koordinované celosvetovo. A to sa, žiaľ, nedeje.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Európa si ničí svoj priemysel a žezlo preberá Čína alebo USA. Nesúhlasím s takýmto radikálnym prístupom.
Rovnakú negatívnu odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool
Pozitívne. Je nastavená dobre a malo by sa v nej pokračovať
Hana Nováková, generálna riaditeľka, Envi-pak
Európska zelená dohoda je ambiciózny a dôležitý projekt. Aj keď sa v súčasnosti stretáva s viacerými výzvami, jej ciele zostávajú relevantné. Úspech Zelenej dohody bude závisieť od schopnosti Európy nájsť správnu rovnováhu medzi environmentálnymi, ekonomickými a sociálnymi cieľmi, ako aj od medzinárodnej spolupráce.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS
Green Deal je veľmi komplexná téma, ktorá nie je len o elektromobiloch, izoláciách a dotáciách. Ide o bezprecedentnú akciu, ktorá má oveľa väčší presah ako sú jedno-dve volebné obdobia danej vlády. Problém je predovšetkým v tom, ako vlády túto dohodu prezentujú a napĺňajú. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov len populisticky brnkajú na nôtu voličom, aby sa udržali sa pri moci.
Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Myslím si, že vzhľadom na výzvy ako energetická kríza, klimatické zmeny a ekonomická transformácia je ešte dôležitejšie v tom pokračovať. Energetickú bezpečnosť a hospodársku stabilitu však nedosiahneme bez implementovania reálnych krokov v praxi.
Daniel Gašpar, Managing Partner, Crowdberry
Vzhľadom na zodpovednosť voči ďalším generáciím a konkurenčnej výhode v greentech priemysle v Európe nemáme veľmi inú možnosť. Náklady na klimatickú zmenu budú násobne vyššie ako zaťaženie z Green Dealu.
Martin Melišek, CFO, Softec
Naša generácia zničila prírodné prostredie, čoho dôkazom sú aj stále častejšie výčiny počasia. Je naším dlhom voči ďalším generáciám urobiť pre ochranu prírody viac. Je to bolestivé, ale nutné, pričom dôležité je, aby Európa nezostala v splácaní tohto dlhu sama. Preto dôležitejšie ako rýchle sprísňovanie je presadzovanie týchto princípov na celom svete a v tom majú politici EÚ stále minimum výsledkov.
Rovnakú pozitívnu odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Slávka Miklošová, generálna riaditeľka a členka predstavenstva, Komunálna poisťovňa
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Iné/Nevyjadrujem sa
Michael Hjemgard, generálny riaditeľ, Decodom
Pokračovanie Európskej zelenej dohody považujem za dôležitý krok k udržateľnej budúcnosti a emisnej neutrálnosti. Aj pri výrobe nášho nábytku sa snažíme o minimalizovanie odpadu či využívanie takých materiálov, ktoré majú čo najnižší negatívny vplyv na životné prostredie. Všetky zmeny však musia prichádzať postupne – s ohľadom na zachovanie kvality života miestnych obyvateľov. Pretože práve tí sú najviac citliví na zmeny cien potravín, energií a ďalších životne dôležitých potrieb, ktoré udržateľnosť so sebou prináša.
Jaroslav Mervart, riaditeľ Chemosvit Chedos
Život je otázkou priorít. Zelená dohoda má byť súčasťou portfólia cieľov EU, ale prioritou by malo byť zabezpečenie konkurencieschopnosti EU: podpora priemyslu, inovácií a vzdelanosti.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Pokračovanie európskej Zelenej dohody momentálne vnímam rozpačito, najmä pre kombináciu ekonomických a politických faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na jednotlivé členské štáty a ich prístup k transformácii. Pandémia covidu-19, aktuálne energetické krízy, vojna u susedov a s tým súvisiaci nárast cien energií posilnili argumenty niektorých kritikov, že ciele Zelenej dohody by mohli byť pre viaceré ekonomiky v súčasnosti príliš náročné alebo finančne nákladné. Ukazuje sa však, že práve tieto krízy poukázali na neudržateľnosť závislosti Európy na fosílnych palivách a výhody investícií do obnoviteľných zdrojov energie. Na druhej strane rastie tlak na to, aby sa prístup k cieľom Zelenej dohody prispôsobil aktuálnej situácii.
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Zelené ciele sú v záujme celej spoločnosti, ako aj kvality života obyvateľov. V období, keď čelíme rôznym ekonomickým výzvam, je dôležité, aby ich realizácia bola flexibilná a dlhodobo únosná. Vyvážený prístup tak podporí pozitívny vplyv na zdravie a životné prostredie bez výraznejších sociálnych a ekonomických dopadov.
Michal Horák, generálny riaditeľ, Arriva Slovensko
V našej spoločnosti sme si stanovili ambiciózne ciele v oblasti udržateľnosti, ochrany klímy a životného prostredia vrátane záväzku, že do roku 2040 bude naša flotila autobusov úplne bez emisií. Ich dosiahnutie je však možné len v partnerstve s objednávateľmi verejnej dopravy pri získavaní investícií do potrebných technológií a infraštruktúry z fondov EÚ. Pokračovanie Zelenej dohody je garanciou, že tieto prostriedky budú k dispozícií aj v najbližších rokoch.
Martin Šmigura, local partner, Wood & Company
Tempo a rozsah Green Dealu musíme nastaviť tak, aby sme neohrozili európske firmy. Potrebujeme pragmatický prístup – investovať do inovácií a čistých technológií, ale zároveň vytvárať tlak na ostatné svetové ekonomiky, aby prevzali svoj diel zodpovednosti. Bez koordinácie na globálnej úrovni príde k tomu, že v krátkom čase budeme na zvyšok sveta strácať ešte viac ako strácame dnes.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Beriem to ako fakt, ktorí nevieme zmeniť a dúfam, že príslušné rozhodnutia sa opierajú o dáta, ktoré sú správne vyhodnotené. V éteri je príliš veľa protichodných informácií, ktorých pravdivosť nemáme ako overiť. Verím však v kolektívnu inteligenciu ľudí v EÚ, ktorí majú schopnosť adresovať a riešiť aj takéto témy.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Nepoznám všetky podrobnosti. Zdá sa mi, že rozhodnutie bolo urobené od veľmi vzdialeného stola, ale uznávam, že na dlhé meditácie a diskusie je už možno aj neskoro.
Rovnakú ambivalentnú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Tatiana Čorejová, rektor, Žilinská univerzita v Žiline
Marek Polic, garant projektov, KROS