Nedostatok pracovnej sily v niektorých regiónoch Slovenska podporuje rýchlejší prechod na automatizované riešenia. Firmy, ktoré prikročia k digitálnej transformácii, sú potom potenciálne viac konkurencieschopné.

V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako podľa nich ovplyvní automatizácia a robotizácia slovenskú ekonomiku. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 14. novembra 2024 a pondelkom 18. novembra 2024 dovedna 44 vybraných osobností slovenskej ekonomiky a biznisu. Tri štvrtiny z nich vidia výrazný vplyv alebo postupný nástup automatizácie a robotizácie. Ich odpovede a komentáre publikujeme.

Výrazne, zamestnanci sú drahí a je ich málo

Tibor Gregor, výkonný riaditeľ, Klub 500
Výrazne pozitívne. Pomôže nahradiť pracovnú silu, ktorá tu ani nie je. Vláda by preto mala ako jedno z opatrení na podporu ekonomického rastu presmerovať čo najviac prostriedkov z fondov EÚ na podporu zavádzania automatizácie a robotizácie. Mala by zrušiť všetky národné projekty, ktoré sú „prejedaním prostriedkov“ na prevádzku neefektívnej štátnej a verejnej správy.

Hana Nováková, generálna riaditeľka, Envi-pak
Zavedenie robotizácie a automatizácie do výrobných procesov povedie k zvýšeniu produktivity, rýchlejšej výrobe a zníženiu nákladov, menšiemu množstvu chýb a vyššej kvalite finálnych produktov. Môže však viesť k strate pracovných miest, najmä v oblastiach, kde sú pracovné procesy jednoduché a opakujúce sa, preto je  dôležité, aby sa zamestnanci neustále preškoľovali a získavali nové zručnosti.

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Dúfam, že automatizácia a robotizácia bude na Slovensku napredovať. A dúfam, že jej prínos pre všetkých pochopia aj tí, ktorí ju odmietajú.

Stanislav Verešvársky, výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Automatizácia a robotizácia totiž predstavujú cestu k vyššej produktivite. Na druhej strane, aj značné investície do technológií, modernizácie a vzdelania zamestnancov. Ale pri správne zvolených projektoch prinášajú optimalizáciu nákladov a silnú konkurencieschopnosť.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Automatizácia a robotizácia, ale aj AI budú postupne nahrádzať ľudí tam, kde sa vykonáva opakovaná činnosť s nízkou pridanou hodnotou. Preto je dôležité, aby ľudia získali spôsobilosti, ktoré sa týmito nástrojmi nahradiť nedajú a vytvárali vyššiu pridanú hodnotu.

Radomír Vozár, CEO, Resco
Je to jediná cesta ako zvládnuť demografickú krivku spolu s ekonomickou budúcnosťou. Len ten, kto dnes strategicky investuje do maximalizácie automatizácie, bude konkurencieschopný. Väčším problémom je nízka angažovanosť vlády, ktorá by mohla celý proces zásadne podporiť, zvýhodniť, a tým urýchliť. Čo je škoda a budúcnosť sa raz opýta. Uvidíme čo budeme môcť odpovedať.

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Výrazne pozitívny, pokiaľ firmy zvládnu takéto investície, a zároveň sa uvoľnené ľudské zdroje prekvalifikujú do iných sektorov.

Dušan Eľko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
Robotizácia a automatizácia sú bezpodmienečne nutné vzhľadom na nedostatok a odvodové zaťaženie pracovnej sily. Samozrejme, že to bude mať aj negatívny vplyv, ale ten sa prejaví až v horizonte cca 15 rokov, keď problém každej ekonomiky bude reálne populáciu vôbec zamestnať.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Zavádzanie automatizácie a robotizácie je nevyhnuté pre udržanie konkurencieschopnosti našej ekonomiky.

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Dopady automatizácie budú, predpokladám, viac pozitívne ako negatívne. Z pohľadu inovácií a zníženia nákladov by sme mohli byť viac konkurencieschopní. Z pohľadu pracovných miest dôjde k ich presunu, avšak nie s efektom zvýšenia nezamestnanosti. Predpokladám vyššiu efektivitu produkcie, a tým aj pozitívny vplyv na životné prostredie. Postoj a podpora vlády budú kľúčové pre dosahovanie významných efektov.

Rastislav Jány, manažér pre kontraktnú logistiku Kuehne+Nagel
V dlhodobom horizonte je očakávané, že automatizácia ovplyvní výraznejšie situáciu na pracovnom trhu aj v našom odvetví. Práve nedostatok pracovnej sily v niektorých regiónoch, rast mzdových nákladov a daňové zaťaženie práce podporujú rýchlejší prechod na automatizované riešenia aj v logistike. Rastúca dostupnosť efektívnych technológií tento trend tiež aktívne podporuje.

Filip Tichý, partner, Grant Thornton
Automatizácia, robotizácia a postupný nástup umelej inteligencie budú mať zásadný vplyv na všetky odvetvia a oblasti biznisu, podobne ako pred pár desaťročiami internet. Implementácia špecificky na Slovensku bude pomalšia a s určitým oneskorením oproti USA, západnej Európe alebo Ázii, ale rozhodne nás neminie. Ide zároveň o najväčšiu biznisovú príležitosť tohto (minimálne) desaťročia. Akýkoľvek existujúci biznis model sa bude dať ešte vylepšiť alebo od základov zmeniť.

Slavomír Frešo, analytik, Proxenta
Na Slovensku sú prirodzené podmienky na výrazné využitie automatizácie. V rámci EÚ máme vysoký podiel priemyslu na HDP. Firmy sa snažia zvyšovať efektivitu, čo automatizácia vie ponúknuť. Ďalším tlakom je nedostatok pracovníkov. Vláda v októbri zvýšila limit pracovníkov z tretích krajín z 10-tisíc na 25-tisíc, aby pokryla dopyt trhu po pracovníkoch. Zavedenie automatizácie môže pomôcť nahradiť tento deficit a pomôcť vláde, aby pracovníci z tretích krajín nemuseli na Slovensko prichádzať a zamestnávať sa tu.

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS
Ide o trend, ktorý sa začal už dávno. Avšak by som neprepadal panike, vždy budú profesie vyžadujúce ľudský faktor. Viac ako ekonomiku tento trend ovplyvní školstvo a vzdelanie, kde sa bude klásť dôraz na špecializáciu a odbornosť pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce.

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners
Zaniknú staré pozície, ktoré nahradia automaty, ale vzniknú nové, lebo aj stroje je potrebné opravovať, programovať, inovovať. Aj táto technologická revolúcia bude mať víťazov a porazených...

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Automatizácia a robotizácia prinášajú zvýšenie produkcie a kvality, zníženie nákladov, zároveň riešia nedostatok pracovnej sily a prinášajú aj inovácie a nové príležitosti. Niektoré pracovné miesta môžu byť nahradené robotmi, čo môže viesť k dočasnej nezamestnanosti, ak však štát dokáže zabezpečiť potrebnú rekvalifikáciu pracovníkov, automatizácia a robotizácia dokážu ekonomike výrazne pomôcť.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Nejde ani tak o zamestnancov, ako o to, že sme výrobná / montážna krajina. Táto časť celku sa dá pomerne jednoducho automatizovať, preto sa obávam, že to slovenskú ekonomiku ovplyvní viac než dosť.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Robotizacia s AI je budúcnosť vo všetkých priemysloch. Akurát kedy....

Martin Šmigura, local partner, Wood & Company
Automatizácia a robotizácia sú pre slovenskú ekonomiku nevyhnutné. Pri súčasnej demografickej krivke, úniku mozgov a obmedzenej otvorenosti voči zahraničným pracovníkom je to kľúčové riešenie. Pomôže nám prekonať nízku produktivitu práce a otvorí priestor pre inovácie a tvorbu pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou.

Milan Cák, konateľ, AMCEF
Na základe skúseností z firiem, kde sme automatizovali ich rutinné procesy a „papierovačky“, viem povedať, že ich táto transformácia ovplyvnila celkom dosť. A o to viac, keď sme do automatizácie procesov zapojili umelú inteligenciu. Ukázalo sa nám, že vďaka digitalizácii a automatizácii na mieru dokáže naozaj aj malá alebo stredná firma častokrát ušetriť aj vyššie desiatky tisíc eur ročne na mzdách ľudí, ktorí to doteraz robili manuálne, vďaka čomu sa im investícia vráti obvykle do jedného-dvoch rokov. Niektoré prieskumy hovoria, že vďaka tejto digitálnej transformácii poháňanej umelou inteligenciou sa dokážu firmy zbaviť až 50 percent zamestnancov, čo znie strašne. Z vlastnej skúsenosti ale viem, že to nie je úplne pravda. Väčšina našich klientov, ktorí prešli takouto digitálnou transformáciou týchto nadbytočných zamestnancov nevyhodila. Prečo? Okrem toho, že väčšinou už poznali firmu veľmi dobre, tak si aj pred touto zmenou prešli rôznymi úlohami a boli ochotní sa prispôsobiť a prijať novú, zaujímavejšiu a kreatívnejšiu agendu, kde ich (zatiaľ) žiadna umelá inteligencia nenahradí.

Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Róbert Kopál, riaditeľ, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Slávka Miklošová, generálna riaditeľka a členka predstavenstva, Komunálna poisťovňa
Martina Mundierová, CEO, MST Partners
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom
Marek Polic, garant projektov, KROS

Postupne, iba s odchodom pracovníkov do penzie

Juraj Sinay, člen výkonného výboru, Zväz automobilového priemyslu
Aktívna náhrada ľudského faktora vo výrobných procesoch v celom rozsahu bude znamenať stratu motivácie ľudí viesť aktívny pracovný život. Teda treba zvážiť mieru automatizácie, ako aj postupnosť jej zavádzania do priemyselnej praxe.

Rovnakú odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool
Branislav Rentka, CEO, m:zone

Iné/Nevyjadrujem sa

Michal Horák, generálny riaditeľ, Arriva Slovensko
Automatizácia a robotizácia môžu výrazne ovplyvniť slovenskú ekonomiku vrátane sektora verejnej dopravy. V našej spoločnosti vidíme, že nové technológie zvyšujú efektivitu, bezpečnosť a komfort pre cestujúcich. Napriek tomu, že automatizácia môže priniesť zmeny v pracovných pozíciách, veríme, že môže zároveň vytvárať nové príležitosti v oblasti servisu či IT. Kľúčové je, aby sme na tieto zmeny boli pripravení cez vzdelávanie a rekvalifikáciu, čím automatizácia môže podporiť konkurencieschopnosť a životnú úroveň na Slovensku.

Martin Kostič, riaditeľ, Emark
Slovensko je krajina plná mimoriadne schopných a inovatívnych ľudí. Slováci majú na to, aby vybudovali globálne úspešné firmy. Práve inovácie, robotika, automatizácia, využitie dát a AI v spojení s výnimočnými schopnosťami ľudí sú to, čo má potenciál nás vo svete zásadne odlíšiť a dlhodobo tvoriť našu konkurenčnú výhodu.

Erik Schwarcz, partner, FairSquare
Automatizácia a robotizácia, ako aj téma umelej inteligencie sú výzvou a hrozbou zároveň. Výzvou pre tých, ktorí sú schopní produkovať svojou prácou pridanú hodnotu, na ktorú stroje zatiaľ nedosiahnu, a hrozbou pre tých, pre ktorých pridaná hodnota ich práce nie je témou. Myslím si, že aj keď trh práce môže spočiatku reagovať nezamestnanosťou, následným vývojom nastane tlak na pracovnú silu smerom k vyššej kvalifikácii. Bolo by dobrou správou, ak by vláda tento vývoj predvídala a prispôsobila mu vzdelávací systém.

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Je zrejmé, že v priemyselnej výrobe bude nevyhnutné pre zachovanie efektivity a konkurencieschopnosti zavádzať robotizáciu a automatizáciu, osobitne pokiaľ ide o nahradenie manuálnej práce a menej odborných úkonov. Na druhej strane to bude príležitosť vytvárať lepšie platené odborné pozície, na ktoré by mal trh práce začať reflektovať.

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Slovensko je v top desiatke európskych krajín v počte priemyselných robotov na zamestnanca. Je to najmä vďaka vysokej automatizácii v automobilovom priemysle. Veľké automobilky nahrádzajú manuálne činnosti robotmi, ale zároveň vzdelávajú zamestnancov, aby vedeli prebrať zodpovednejšie úlohy v rámci výroby. Celkovo sa tým zvyšuje produktivita aj kvalita výroby a ľudský kapitál je alokovaný tam, kde ho umelá inteligencia zatiaľ nahradiť nevie.

Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Automatizácia a robotizácia môžu zásadne ovplyvniť štruktúru slovenského trhu práce a produktivitu v mnohých odvetviach. Modernizácia procesov môže znížiť náklady na výrobu a zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska, čo by bolo pozitívne pre ekonomický rast. Zároveň si však takáto zmena vyžaduje zodpovedajúce úpravy v oblasti pracovného práva a ochrany zamestnancov, keďže zavedenie automatizovaných procesov môže ovplyvniť niektoré pracovné pozície. Výzvou do budúcna bude zabezpečiť, aby sa slovenská pracovná sila dokázala rýchlo adaptovať na meniace sa požiadavky trhu.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Pozitívne sa zmenia práce, ktoré budú robiť ľudia, budeme pracovať menej manuálne, preberú to „roboti“ a celkom sa na to teším...

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Otázka znie, ako keby sa doteraz automatizácia a robotizácia o Slovensko ani neobtreli. Je veľa sektorov, kde už zohrávajú významnú úlohu a nepochybne ich bude viac. Ako knižný vydavateľ sa trochu bojím, že niektorí ľudia počítajú aj s robotickými autormi a ilustrátormi. Ľahšie by sa im hovorilo, čo majú tvoriť.

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert
Určite, je to znak pokroku.

Rovnakú alternatívnu odpoveď na anketovú otázku zvolili aj:
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

Ponúknuté odpovede bez odozvy

Zároveň v ankete TRENDU žiadny z respondentov nevyznačil skeptické odpovede na tému zavádzania automatizácie a robotizácie: „Málo. Nie je dôvod nahrádzať ľudí strojmi“ a „Takmer vôbec. Firmy nebudú mať na investície“.