V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako hodnotia vládny návrh konsolidácie verejných financií. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 19. septembra 2024 a pondelkom 23. septembra 2024 celkovo 51 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Negatívne, problémom je ďalší rast daňového zaťaženia

Marek Polic, garant projektov, KROS
Katastrofa, je to pravý opak toho, o čo sa má vláda dlhodobo snažiť. Je mi z toho smutne, ale na druhej strane som nič iné nečakal. Žiadna vláda za posledné roky neurobila dosť preto, aby rozkvitalo podnikateľské prostredie a ja som zástanca, že to je správna cesta. Tak môžeme mať dlhodobo úspešnú a konkurencie schopnú krajinu.

Miriam Poništová, CEO, DeutschMann Internationale Spediton
Je to veľmi negatívne. Jediné, čo to prinesie je, že ľudia, čo už teraz majú málo, budú mať ešte menej. Vždy sa to premietne do cien tak, že budú trpieť tí najzraniteľnejší. Z môjho podnikateľského okolia sa už ozývajú regulérne rozhodnutia, že pri zavedení týchto opatrení ukončia svoje podnikanie a presunú sa do iných krajín, ktoré podporujú podnikanie a vážia si tých, čo vytvárajú pracovné miesta. Problémom je, že ani doteraz to nemali podnikatelia na ružiach ustlané, no tieto opatrenia vyzerajú byť likvidačné. Už teraz sme jedna z krajín, ktorá má vysoké odvodové a daňové zaťaženie, po tomto sa dostaneme úplne mimo konkurencieschopnosti iným krajinám. Treba si uvedomiť, že najprv sa musí dariť podnikaniu, ekonomike, potom sa bude dariť aj ľuďom a nakoniec aj štátu. A aj tí, čo sa snažili podnikať čestne, sa pravdepodobne budú snažiť obísť tieto obmedzenia a budú sa snažiť zarobiť na živobytie inak. Čiže obrovský priestor na šedú ekonomiku. Je to veľmi hlúpe rozhodnutie proti všetkým slušným ľuďom v tomto štáte.

Milan Cák, konateľ, AMCEF
Myslím si, že tieto opatrenia budú mať veľký negatívny dopad práve na bežných ľudí, nie na podnikateľov. Takisto sa obávam, že niektoré opatrenia, ako napr. daň z finančných transakcií síce na jednej strane prinesie niečo do štátneho rozpočtu, ale na druhej strane motivuje ďalšie firmy k presunu transakcií za hranice Slovenska, čo bude mať zase negatívny vplyv na štátny rozpočet.

Silvia Hallová, daňová odborníčka a partnerka, Grant Thornton
Pozitívne v tom, že vláda začala s konsolidáciou. Negatívne v tom, že návrh vytvára nový priestor pre šedú ekonomiku, a to najmä cez rôzne sadzby DPH a novú transakčnú daň. Zároveň návrhy budú viesť k ďalšiemu rastu cien a väčšej motivácii investorov vyhýbať sa Slovensku pri budúcich investíciách z dôvodu nepredvídateľnosti

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Skôr negatívne. Samotný štát sa má podieľať na šetrení len minimálne, väčšinu konsolidácie budú musieť potiahnuť domácnosti. Historicky výnimočný je aj rast DPH, ktorý si v plnej miere odnesú koneční spotrebitelia. Pokles DPH v niektorých oblastiach tak bude prakticky neviditeľný. Prekvapivou je aj miera konsolidácie, kedy sa vláda chystá ušetriť viac ako 2,5 miliardy eur, aj keď na zníženie deficitu má byť použitá len polovica. Otázne tak zostáva, na čo bude použitá ušetrená miliarda.

Martin Melišek, CFO, Softec
Konsolidačný balíček priniesol zvýšenie daňového zaťaženia pre všetkých, čo okrem zdražovania prinesie aj zabrzdenie ekonomiky. Tento balíček krátkodobo zapláta najakútnejší problém verejných financií ale bez skutočných úsporných opatrení je to pre slovenskú ekonomiku pohroma. Zdá sa, že je to len snaha posunúť hľadanie skutočných riešení do budúcnosti.

Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Pozitívne je, že sa vôbec začalo konsolidovať. Negatívne je, že sa výrazne zvyšuje daňové a odvodové zaťaženie. Okrem toho sa minimálne šetrí na prevádzke štátu a vyše 80 percent tvorí zvyšovanie daní. Takto sa zvyšovanie konkurencieschopnosti nedosiahne.

Martin Šmigura, local partner, WOOD & Company
Tento návrh konsolidácie verejných financií hodnotím kriticky. Zvyšovanie daní a poplatkov a následný nárast inflácie znižuje konkurencieschopnosť podnikateľov. Vládne strany sa vyhýbajú zodpovednosti za dlhé roky vládnutia a namiesto toho prenášajú bremeno na občanov a firmy. Zároveň poukazujú na svoju dlhodobú bezradnosť v otázke fiškálnej politiky a neschopnosť riadiť štát efektívne. Tento prístup môže spomaliť ekonomický rast a zhoršiť životnú úroveň.

Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ, Inštitút urbánneho rozvoja
Navrhované zvýšenie DPH aj na nové byty môže znamenať urýchlenie nákupov v najbližšom období a naopak pokles dopytu po zvýšení. Vzďaľujeme sa susedným krajinám, kde majú práve pre nové byty nižšie sadzby. V ČR 12 percent, v Maďarsku len 5 percent. Pri cene bytu 200 000 eur bez DPH tak naši občania zaplatia za byt o 36 000 eur viac ako naši južní susedia. Zvýšenie sadzby DPH môže okrem zníženia dostupnosti bývania znamenať aj ďalší útlm v stavebníctve. Nižší objem produkcie, nižšia zamestnanosť a na konci dňa aj menšie príjmy pre štát.

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta
Nekoncepčný. K konečnom dôsledku bude výber peňazí menší ako doteraz a zároveň si to odnesú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt
Chápem, že je potrebné urobiť opatrenia, len prečo vždy smerujú ku skupine, ktorá najviac prispieva do štátneho rozpočtu. Čo tak znížiť počty zamestnancov v administratíve.…

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Problém hodený na ľudí a firmy, šetriť sa im nechce, svoje volebné sľuby pošliapali, dúfam, že to ich pokrytectvo a populizmus ich voliči odsúdia.

Karin Zápalová, majiteľka realitnej kancelárie, KARIN&PARTNERS
Akúkoľvek daň vždy zaplatí posledný v celom reťazci nákupu, čo znamená - smer k zdražovaniu. Podnikatelia (najmä malí) si neukroja zo svojho zisku na úkor štátu. Daň premietnu do cien pre zákazníka. Okrem daní sa od nového roku podnikateľom zvýšia aj odvody, mzdy a podobne, a na to všetko budú musieť firmy a podnikatelia „nájsť“ peniaze - vo vreckách bežných ľudí.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Zvýšenie príjmov rozpočtu o 2,3 miliardy a zníženie jeho výdavkov len o 640 miliónov nie je možné v žiadnom prípade nazývať konsolidáciou. „Párty" pokračuje, „občerstvenie" dochádza a snažíme sa ho získať za každú cenu a vytriasť centy z každej peňaženky. Toto nemôže skončiť dobre!

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Sotva možno za efektívnu konsolidáciu verejných financií považovať jednoduché zvyšovanie daní bez toho, aby to bolo súčasťou komplexných opatrení; najmä úspory na výdavkovej strane a prehodnotenie štruktúry výdavkov.

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Opäť to isté, vláda na svojich výdavkoch nešetrí, odnesú si to zas len občania a firmy. Ako v tom starom vtipe: zdražíme tovary začínajúce na F, teda fšetko

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Návrh je síce vládny, ale zaplatia ho najmä občania cez zvýšené sadzby DPH a podnikateľské subjekty cez odvody a nové spôsoby odvodového a poplatkového zaťaženia. Nie je tam ani náznak šetrenia, naopak len snaha získať zdroje na ďalšie míňanie.

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Voliči koalície si zvolili populizmus a zadlžovanie. Majú čo chceli, tak im treba. Len doplácať budú aj tí so zdravým rozumom.

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin
A zároveň zlého rozloženia daní. Treba siahnuť na molocha s názvom štát, radikálne znížiť byrokraciu, obmedzenia, regulácie, dotácie a dať priestor firmám rásť. Radi to zaplatia v následných daniach. Ťažko sa pláva na mori úspechu v kazajke za búrky s chobotnicou s názvom EU za plutvami, ak vám pridajú ďalšie závažie.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Špirála, do ktorej sa krajina dostane zadlžovaním a zdražovaním, spôsobí podľa mňa ďalší odliv Slovákov do zahraničia + ešte viac zvýrazní nákupnú turistiku.

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita
Toto neodborné, chodbové, politické handlovanie o daňových sadzbách nazývané „konsolidácia", očividne namierené na uspokojenie voliča koalície, považujem za zdieranie ľudí, výpalníctvo na podnikateľov a snaha vyhnať do zahraničia posledné zvyšky vzdelaných ľudí, za účelom upevniť si moc na ďalšie obdobia.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Zvýšenie DPH podporí infláciu. Zníženie DPH sa v cenách výraznejšie neprejaví. Zvýšenie dane na ubytovanie zase negatívne ovplyvní cestovný ruch. Zvýšenie diaľničných poplatkov považujem za absurdne.

Pavol Cvik, advokát a managing director, Pavol Cvik – advokát
Príjmy sú nastavené takmer výlučne zvýšením daňového zaťaženia. Očakávaným dôsledkom je jednak plošné zvýšenie cien (inflácia) a jednak potenciálny exit (ďalších, ešte potencovaný) podnikateľov. Naopak zásadne absentuje zoštíhlenie štátu smerom k jeho minimálnej podobe.

Daniel  Dobrovič, Marketingový špecialista, DB Schenker
Jednoducho, ak zvýšime daňové zaťaženie podnikateľským subjektom, a na druhej strane znížime DPH na základné potraviny nebude to v konečnom dôsledku znamenať, že tieto budú lacnejšie práve naopak - vyššie daňové zaťaženie spoločností - producentov prinesie zvýšenie ich nákladov a tie ich prenesú na spotrebiteľov.

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich

Neutrálne, vláda spravila, čo bolo treba

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Konsolidáciu bolo treba. Konsolidácia mala byť rozdelená medzi nové príjmy aj ušetrené výdavky ideálne 50:50. Vláda sa rozhodla ísť cestou predovšetkým zvyšovania príjmov to je škoda. Mne osobne najviac vadí transakčná daň. Toto nové zdanenie podľa môjho názoru čiastočne vyženie financie zo slovenských bánk. Bohaté štáty sa snažia prilákať investorov stabilným a bezpečným bankovníctvom a my znova tu znova žiaľ dokazujeme ako nepredvídateľné poplatky ako aj nejasnú ochranu súkromného kapitálu máme. Umiestniť kapitál na Slovensku je teda málo predvídateľné a značne rizikové.

Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre CZ a SK
Konsolidácia verejných financií je potrebná, otázkou je forma jej realizácie a následné využitie získaných prostriedkov. Seriózne pochybujem o plánoch budúcich investícií vlády, ktoré majú zabezpečiť udržateľnosť plánovanej konsolidácie.

Daniel Gašpar, Managing Partner, Crowdberry
Obyvatelia krajiny chcú silnú sociálnu sieť, a to musí aj niekto zaplatiť. Škoda len, že rovnako neinvestujeme aj do budúcnosti krajiny.

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.

Pozitívne, navrhnutá konsolidácia má správne parametre

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Pozitívne? To v redakcii žartujete? Hodnotíme to ako papalášsky a veľmi zlý balíček. Pamätajme. Od zatracovaného Mikuláša prevzal Róbert I. štát v roku 2006 so zadlženosťou 30 percent HDP. V roku 2020 Róbert III. odovzdával štát so zadlženosťou bezmála 60 percent HDP. Je poburujúce, že ten, kto v dobe konjunkcie vyhadzoval peniaze von oknom na volebnú korupciu svojim voličom. Teraz, keď ho jeho dvojtvárnosť dobehla, vyplakáva. Je poburujúce šetriť na bezbranných ľuďoch. Na tých najslabších, ako sú deti, na štúdiu. Áno, aj na dôchodcoch. Zbytočne umierajú ľudia. Návod konsolidácie je zrušiť všetky tie nezmyselné ministerstvá, ktoré Róbert I.,II.,III.,IV. zobchodoval za svoju podporu. Urobiť poriadok v samosprávnych nezmyselných 3 000 obciach. Takto môžeme pokračovať. Je neprijateľné, aby sme platili za služby, ktoré od štátu nedostávame alebo v nízkej kvalite, predražené sumy. Príkladom je diaľničná známka, ktorá má byť drahšia ako vo Švajčiarsku.

Iné/Nevyjadrujem sa

Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Vzhľadom na súčasný stav verejných financií je konsolidácia viac než nevyhnutná. Súčasťou konsolidačného balíčka však nie sú opatrenia, ktoré by boli zárukou zlepšenia konkurencieschopnosti ekonomiky či hospodárskeho rastu, práve naopak, ide o ďalšie znevýhodnenie slovenských podnikateľov, čo je dôležité najmä v prostredí rastúcej medzinárodnej konkurencie a oslabujúcej sa konkurencieschopnosti. Takéto opatrenia povedú k nižšiemu ekonomickému rastu a pomalšiemu dobiehaniu ekonomickej úrovne krajín EÚ.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Ekonomicky nevyhnutný, no žiaľ nevyvážený. Sú kapitoly, ktoré berú zbytočne aj z mála, a iné zas, kde sa miliardy míňajú bez povšimnutia. A pravdepodobne aj preto je politicky slabo propagovaný.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Samozrejme, opatrenie sú nevyhnutné - súhlasím so zvýšením DPH na 23 percent či lepšou adresnosťou pre daňový bonus, naopak veľký problém mám s transakčnou daňou, ktorá výrazným spôsobom zaťaží celý podnikateľský sektor. Taktiež by som očakával vyššie šetrenie na výdavkovej strane.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
V tejto dobe ničím neobmedzeného populizmu, vláda spravila čo bolo treba. Dá sa polemizovať o štruktúre a rozsahu jednotlivých opatrení. Ale to najdôležitejšie: obmedzil by som tie opatrenia na rok a s výhľadom na 2 až3 roky by som predstavil reformu štátnej správy, aby ten účet stále neplatili iba ľudia. Chápem, že reformy sú náročné na čas aj implemetáciu, ale tu má možnosť vláda ukázať svoju odbornosť a pridanú hodnotu.

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Keďže nie sú detaily zatiaľ zverejnené ku všetkým mechanizmom, navrhnuté zmeny vyzerajú ako dobrý štartér inflačnej špirály.

Peter Vilem, riaditeľ, Vema
Vláda prichádza s celým balíkom neskoro. Problém je v tom, že je to zatiaľ len zoznam kde sa bude šetriť a neexistuje k tomu legislatíva. Obavy sú v tom, že legislatíva príde pár dní pred koncom roka (bohužiaľ na Slovensku sa to stáva pravidlom), pričom štandardné firmy majú dávno rozpočet urobený! Zároveň vláda počíta s tým, že všetky opatrenia naplnia štátnu kasu už v roku 2025 - toto nie je určite predvídateľné prostredie. Konsolidácia sa bohužiaľ rieši len vyťahovaním peňazí od bežných ľudí, nikto iný to nezaplatí. Rozumné šetrenie ide bokom. Posledná poznámka - daň (odvod) z transakcií? Vyzerá to tak, že onedlho bude zdaňované aj samotné dýchanie a chodenie po chodníku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

TREND Barometer: Európa zaostáva za svetom ekonomicky aj technologicky. Ako situáciu riešiť?