Aj keď ich počet rástol, hodnota aktív dolárových miliardárov naopak klesla, a to o 1,5 percenta na 6,7 bilióna dolárov. „Pre ilustráciu je to približne 77-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky,“ dodáva analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Najbohatším človekom na svete je podľa Hurun Global Rich Listu 2015 opäť Bill Gates s hodnotou majetku 85 miliárd dolárov, druhý najbohatší Mexičan Carlos Slim Helú kontroloval majetok v hodnote 83 miliárd dolárov. Prvú trojku najbohatších ľudí na planéte uzatváral Warren Buffet s hodnotou 76 miliárd dolárov. „Majetok troch najbohatších ľudí sveta sa zvýšil spolu za rok o 52 miliárd dolárov, teda v priemere o 100-tisíc dolárov každú minútu,“ konštatuje S. Pánis.

V prvej desiatke je šesť Američanov a po jednom zástupcovi majú Mexiko, Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Do prvej desiatky sa pritom posunul aj zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg, ktorý je vo veku 30 rokov s majetkom v hodnote 44 miliárd dolárov na siedmej priečke najmladším z top 10 najbohatších ľudí na planéte.

Priemerný vek dolárového miliardára predstavuje 64 rokov. Mladších ako 40 rokov je len 40 z nich. Vôbec najmladšími sú 24-ročný Evan Spiegel a 26-ročný Bobby Murphy, zakladatelia chatovacej aplikácie SnapSchat. Naopak najstaršími sú 99-ročný David Rockefeller a rovnako starý Lin Yu Chiaz z Taiwanu, ktorý zbohatol na výrobe skla.

Aspoň jedného dolárového miliardára pritom eviduje 68 krajín. Najviac ich bolo v Spojených štátoch amerických, a to 537. Nasledovala Čína s 430 miliardármi a India s 97 boháčmi. India sa tak v tomto porovnaní dostala pred Rusko, kde počet miliardárov zaznamenal najvyšší medziročný prepad o 10 ľudí na 93 osôb. Spomedzi miest najviac z nich žije v New Yorku, až 91. Nasleduje Moskva s 73 a Hong Kong s 71 miliardármi.

Podľa rebríčka najviac miliardárov, takmer tri stovky, pochádza z technologického sektora, nasleduje realitný biznis a spracovateľský priemysel.