Vážení čitatelia,

v sobotu sa konajú voľby do krajských samospráv a účasť podľa všetkého bude opäť veľmi nízka. Prečo Slováci na župy kašlú, sa v téme týždňa pýta Pavel Sibyla. Problém nie je len v "umelých" krajoch, ale aj v malej transparentnosti či pre mnohých nie príliš jasných kompetenciách.

Posledné hodnotenie Svetovej banky Doing Business vyznieva pre Slovensko tragicky najmä v oblasti zakladania podnikov a daní. Celkovo sa krajina zosunula o šesť miest nadol na 49. priečku, pričom pri zakladaní firiem ide o pád až o 28 miest. Kým na Novom Zélande trvá založenie firmy pol dňa a netreba žiadny minimálny kapitál, na Slovensku to trvá dva týždne a treba zložiť najmenej 5 000 eur. Založiť firmu je čoraz ťažšie, píše Ján Záborský a dodáva, že len na daňovú administratívu potrebuje slovenská firma priemerne vyše 200 hodín ročne.

A daňového úradovania ešte pribudne. Od januára budú musieť podnikatelia vypĺňať nový daňový formulár, takzvaný kontrolný výkaz DPH. Ako uvádza Xénia Makarová v článku Podvodom s DPH hrozí zánik, má ísť o najúčinnejší nástroj v boji proti daňovým únikom prostredníctvom nadmerných odpočtov. Otázne je, ako ho zvládne daňová správa, ktorá je podľa šéfa slovenskej pobočky medzinárodnej daňovoporadenskej spoločnosti Mazars Mickaela Compagnona nastavená príliš formálne tak v oblasti pokút, ako aj daňových kontrol.

Údaje, ktoré zbierajú úrady a rôzne štátne organizácie, môžu mať pre spoločnosť a biznis ohromnú hodnotu. Stačí, aby boli spracované v nejakom štandardnom elektronickom formáte a verejne prístupné. Portál otvorených dát Európskej únie v súčasnosti obsahuje už vyše 6 000 databáz. Žiaľ, na Slovensku je ich iba dvesto a využitie na rôzne komerčné projekty je zatiaľ problematické. Napriek tomu platí, že Otvorené dáta otvárajú príležitosti. Aj pre biznis.

Slovenský agrosektor sa potrebuje za svoje záujmy naučiť účinnejšie lobovať. V tomto smere výrazne zaostávame za našimi susedmi. Napríklad aj vďaka českej iniciatíve sa podarilo presadiť, že veľké potravinárske podniky nebudú vylúčené z poberania investičných podpôr z eurofondov, ako to pôvodne plánoval Brusel. Ako píše TREND v článku Pozor na gaučových farmárov, v novom plánovacom období tak získajú slovenské fabriky zhruba štvrť miliardy eur.

Panasonic, značka, ktorá dlhé roky produkovala najvyššiu kvalitu televízneho obrazu, oznámila, že výrobu plaziem na konci roka zastavuje. Prečo, aký je aktuálny podiel jednotlivých typov obrazoviek a kam smerujú trendy, si prečítajte v článku Panasonic pochováva plazmy.

Prosperita IT firmy bit-Studio Bratislava z portfólia Juraja Širokého blízkeho Smeru sa vyvíja po sínusoide. Kým v období stredopravej vlády musela šetriť a prepúšťať, v časoch vlád Roberta Fica sa jej pri získavaní štátnych objednávok darí. V článku Návrat Širokého itečkárov ide síce len o kúsok z koláča veľkého eurofondového biznisu pri digitalizácii kultúrneho dedičstva, ale so zaujímavým pozadím. Súťaž o dodávku systému ešte nie je ukončená, ale Slovenská národná knižnica už hovorí o bit-Studiu ako o víťazovi. A to napriek faktu, že ponúka síce rovnaké riešenie ako pred dvoma rokmi nemecká firma, ale za menší výkon a podstatne viac peňazí.

Na Slovensku je to tak, že aj získanie štátnej zákazky financovanej z verejných zdrojov sa dá utajiť. Využitím niektorých paragrafov infozákona sa možno vyhnúť zverejneniu tendra. Stačí mu dať nálepku „preprava a uskladnenie vojenského materiálu“, ako v prípade spoločnosti Willing, ktorú založil známy podnikateľ Miroslav Výboh. Firma figuruje ako sprostredkovateľ pri nákupe komponentov pre štyri vojenské letiská, no rezort obrany utajuje, na základe akého výberového konania obchoduje práve s Willingom. Ak by prešli legislatívne zmeny, ktoré pripravil vládny Smer, viaceré aj nevojenské štátne objednávky by sa dali úplne skryť, analyzuje Zuzana Petková pod titulkom Utajené obchody.

Vážení čitatelia, v aktuálnom TRENDE je toho oveľa viac. Ak nechcete, aby vám čokoľvek z obsahu ušlo, staňte sa členom komunity TRENDU a predplaťte si nás. Nielenže ušetríte (namiesto 2,20 predplatitelia platia len 1,44 eur), budete mať archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto budete mať TREND vždy poruke v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.

Ďakujeme.

Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

S úctou
Oliver Brunovský

Tragédia menom Doing Business, vyhasnutie plazmy v Panasonicu a Širokého IT biznis

TREND 44/2013