Srbsko zvažuje vybudovanie ďalších plynovodných spojení s okolitými krajinami, aby znížilo závislosť na ruských tokoch a zmenilo sa na regionálny tranzitný uzol, informuje agentúra Bloomberg.

Bývalá juhoslovanská republika už buduje prepojenie s Bulharskom, ktoré má byť dokončené na budúci rok. Má umožniť dovoz zo Strednej Ázie a prístup k terminálom skvapalneného zemného plynu v Stredozemnom mori. Teraz sa tiež zvažuje prepojenie na Severné Macedónsko a možno aj Albánsko, uviedla minister energetiky a baníctva Dúbravka Djedovičová.

Národ balansuje v snahe o vstup do Európskej únie a zároveň sa vyhýba sankciám voči svojmu tradičnému spojencovi Moskve. Vláda sa však pripája k medzinárodnému úsiliu o diverzifikáciu dodávok energie z Ruska, od ktorého získava takmer všetok plyn.

„Nemáme dostatok vlastných zdrojov, aspoň pokiaľ ide o plyn, ale dôležité je pre nás všetko, čo môže znížiť závislosť od Ruska v segmente plynu,“ povedala v rozhovore ministerka energetiky a baníctva.

Dôležitá tranzitná trasa

Grant EÚ vykryje polovicu z 93 miliónov eur nákladov na výstavbu prepojenia s Bulharskom. Srbsko však chce od bloku získať ešte väčšiu podporu pre ďalšie cezhraničné potrubia, ktoré by z neho mohli urobiť dôležitú tranzitnú trasu.

Spojenie medzi Srbskom a Severným Macedónskom – odhadované na 80 miliónov eur – je v štádiu príprav, povedala D. Djedovičová, ktorá sa stala členom vlády v októbri. Podpora pre Albánsko závisí od pokroku tejto krajiny pri budovaní plánovaného terminálu LNG na pobreží Jadranského mora.

„Akonáhle umožníme pripojenie k prúdom, ktoré prichádzajú z alternatívnych zdrojov, budeme menej závislí od ruských tokov,“ povedala ministerka.

Hlboké väzby

Napriek tomu by mali pokračovať úzke vzťahy Srbska s ruskou spoločnosťou Gazprom, uviedla ministerka. Gazprom predáva srbské palivo prostredníctvom predĺženia ropovodu TurkStream za nižšie ako trhové ceny. Ruský gigant navyše spoluvlastní srbský zásobník plynu Banatski Dvor a jeho ropná odnož Gazprom Neft prevádzkuje jedinú srbskú rafinériu NIS.

Zákaz EÚ na ruskú ropu prerušil dodávky rafinérii NIS, ktorej jediná realizovateľná zásobovacia trasa vedie cez potrubie v Chorvátsku. Zatiaľ čo rafinéria spracovávala prevažne neruskú ropu už pred vojnou na Ukrajine, vláda stále hľadá možnosti pridania ďalších zdrojov a nových prepojení.

Ďalšie dôležité správy

Srbský prezident Aleksandar Vučič
Neprehliadnite

Srbsko má naponáhlo. V snahe ochrániť krajinu chce vláda znížiť závislosť od Ruska