Rovnako ako káva je aj vodná fajka v Turecku úplnou inštitúciou a výrazom orientálnej kultúry, píše agentúra AFP. Avšak turecké úrady sa rozhodli zakázať jej fajčenie vo všetkých uzavretých verejných priestoroch, pretože usudzujú, že je to škodlivé rovnako ako cigarety.

Od konca januára je fajčenie vodnej fajky, zvanej aj nargila, výrazom istej statočnosti, pretože vyznávači tejto tradície s arabskými a moslimskými koreňmi si môžu svoju fajku vychutnávať len na kaviarenských terasách vystavení nepriazni živlov.

Nové opatrenie je súčasťou boja tureckej konzervatívnej vlády proti fajčeniu vyhláseného v roku 2009. V Turecku fajčí tretina dospelého obyvateľstva a vodná fajka je dnes obľúbená predovšetkým medzi mládežou.

S príchuťou kapučína a melónu

V posledných troch rokoch úrady zakázali fajčenie cigariet v baroch, kaviarňach a reštauráciách. A aby turecká vláda od tohto zlozvyku odradila aj tých najzarytejších fajčiarov, zvýšila v rokoch 2005 až 2011 daň z cigariet celkovo o 195 percent. Následkom toho klesol predaj tohto tovaru o 15 percent.

Majitelia kaviarní obchádzajú nariadenia úradov tým, že fajčiacich zákazníkov obsluhujú na zastrešených terasách alebo im ponúkajú vodné fajky s ovocnou zmesou, ktorá obsahuje menej tabaku. Dokonca aj tradičné istanbulské fajčiarne podľahli tejto móde, ktorú si veľmi obľúbili turisti.

Výrobcovia rozšírili a obohatili svoje produkty a na špecializovaných internetových portáloch sa dá kúpiť napríklad tabak s príchuťou kapučína alebo melónu.

Prísnosť nových zákonných nariadení sa nepáči milovníkom nargily v poprednej ankarskej štvrti Kızılay.

„Pred rokom 2009 sme denne predávali 300 dávok do nargily. Dnes ich predávame sotva 50 a nové opatrenia naše obchody postihne ešte viac,“ sťažuje sa Alican Ali, čašník v kaviarni Tömbeki.

Na krytej terase pofajčievajú zo svojej fajky študenti, mladíci i dievčatá, a pri šálke čaja či kávy diskutujú. V celej kaviarni sa vznáša vôňa škorice, marhúľ a jabĺk.

„V zime alebo na slnku je ťažké sedieť dve hodiny. Cigaretu si môžete dať kedykoľvek. Ale k fajčeniu nargily je treba prípravu a priestor, ktoré jej dodávajú veľmi zvláštny charakter,“ vysvetľuje barman v Tömbeki. „Nargila znamená spoločenstvo, priateľstvo,“ dodáva.

„Chodím sem trikrát alebo štyrikrát týždenne, aby som si zafajčil nargilu,“ hovorí 24-ročný Nuri Aydın. „Díval som sa, ako ju fajčí môj otec i dedko. Pokračujem v tejto tradícii, nech nás nechajú na pokoji!“

Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2010 je väčšina fajčiarov vodnej fajky vo veku od 15 do 24 rokov.

Dym ako zo stovky cigariet

Pri susednom stole popíjajú dvaja študenti pomaly čaj a pofajčievajú nargilu. „Viem veľmi dobre, že to je nedobré pre zdravie, ale menej než cigareta,“ vysvetľuje 23-ročný Elif Karadele a dodáva, že fajčí každý deň.

Práve názor, že vodná fajka je menej škodlivá než cigareta, popierajú zdravotníci. Aj keď je to zahalené ovocnou či inou vôňou, je to predsa len tabak, ktorý milovníci nargily fajčia.

„Z jednej vodnej fajky nainhalujú fajčiari toľko dymu ako zo 100 až 200 cigariet,“ varuje doktor Cengizhan Elmas a pripomína, že nargila vyvoláva rakovinu prinajmenšom rovnako ako cigarety.

„Aróma z nargily je tým viac nebezpečná, že si ľudia myslia, že ide o niečo neškodné. Aj keď je vo vodnej fajke málo tabaku, ľudia inhalujú toxické látky ako oxid uhoľnatý a ťažké kovy,“ zdôrazňuje doktor C. Elmas.

Tradičná vodná fajka je v Turecku ohrozená

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP